metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Ilustrační foto
Větší foto
Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ulyžovat se k smrti, nebo si užít? Pro turisty jsou hory spíš zábavou

9. ledna 2019  12:58 Pavel Hrabica Metro.cz
Provozovatelé českých a moravských skiareálů investovali jen pro letošní sezonu téměř miliardu do vylepšení lanovek, vleků, sjezdovek a technického vybavení pro lyžaře. Lyžování ale už není zdaleka jedinou zábavou, kvůli níž lidé na hory jezdí.

„Trend na horách se bavit je celosvětový, naše hory nevyjímaje,“ říká Marek Lambert, obchodně-technický ředitel SkiResortu Černá hora – Pec. Sportovat ale podle něj chtějí lidé pořád, nejvíc se jezdí po ránu, kdy jsou tratě upravené. Během dne už přitom lidem nestačí zhltnout jídlo ve fastfoodu. „Pokud je nahoře na sjezdovce kvalitní restaurace, stráví tam víc času,“ doplňuje Lambert.

Například celodenních lístků, u nichž je (kromě vícedenních skipasů) nejvýhodnější cena, se podle zjištění deníku Metro v několika střediscích prodává málo. „Ve Ski centru Kohútka jsou nejpopulárnější tří- a čtyřhodinové lístky,“ uvádí Miroslav Mleczko, předseda představenstva tohoto beskydského areálu. 

Návštěvníci sjezdovek se snaží s ohledem na ceny využít i tohoto relativně krátkého času beze zbytku k lyžování – a zbytek dne pak věnují jídlu, pití a dalším zábavám. „Celodenních lístků je u nás v průměru dvacet procent,“ dodává Mleczko.

Zajímavé údaje poskytl provozní náměstek harrachovského sportovního areálu Vlastislav Fejkl. „V rámci jednoho dne se víc prodávají tří- a čtyřhodinové jízdenky na úkor těch osmihodinových,“ říká Fejkl. Lidé si podle něho víc kupují skutečný lyžařský čas, na rozdíl od situace před deseti a více lety. 

Lidí na horách přibývá

2

O tolik procent vzrostla návštěvnost českých skiareálů v loňské zimní sezoně v porovnání s tou předcházející. Je to ale o 12 procent víc než před šesti lety. Asi osmdesát procent všech návštěvníků tvoří čeští turisté.

To, že lidé nechtějí strávit dobu na horách jen lyžováním, dokazuje v Harrachově i odklon od vícedenních lístků. „Zejména od šesti- a sedmidenních ve prospěch dvou- a třídenních,“ upozorňuje Vlastislav Fejkl ze Sportovního areálu Harrachov.

Statistiky procházení přes turnikety podle Marcely Sedláčkové ze Skiareálu Červenohorské sedlo v Jeseníkách nemusejí zcela jednoznačně vypovídat o tom, kdo přijel hlavně za lyžováním a kdo za užíváním si. „Někdo vydrží hoblovat kopec celý den, někdo sportuje hlavně dopoledne a odpoledne si už spíš užívá,“ vysvětluje Sedláčková. „U nás ale převažují spíš lyžaři než užívači a hlavním faktorem je vždy počasí,“ dodává Sedláčková. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám