metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 10 °C

Středa, 20. března 2019. Svátek má Světlana.
Ilustrační foto
Větší foto
Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ulyžovat se k smrti, nebo si užít? Pro turisty jsou hory spíš zábavou

9. ledna 2019  12:58 Pavel Hrabica Metro.cz
Provozovatelé českých a moravských skiareálů investovali jen pro letošní sezonu téměř miliardu do vylepšení lanovek, vleků, sjezdovek a technického vybavení pro lyžaře. Lyžování ale už není zdaleka jedinou zábavou, kvůli níž lidé na hory jezdí.

„Trend na horách se bavit je celosvětový, naše hory nevyjímaje,“ říká Marek Lambert, obchodně-technický ředitel SkiResortu Černá hora – Pec. Sportovat ale podle něj chtějí lidé pořád, nejvíc se jezdí po ránu, kdy jsou tratě upravené. Během dne už přitom lidem nestačí zhltnout jídlo ve fastfoodu. „Pokud je nahoře na sjezdovce kvalitní restaurace, stráví tam víc času,“ doplňuje Lambert.

Například celodenních lístků, u nichž je (kromě vícedenních skipasů) nejvýhodnější cena, se podle zjištění deníku Metro v několika střediscích prodává málo. „Ve Ski centru Kohútka jsou nejpopulárnější tří- a čtyřhodinové lístky,“ uvádí Miroslav Mleczko, předseda představenstva tohoto beskydského areálu. 

Návštěvníci sjezdovek se snaží s ohledem na ceny využít i tohoto relativně krátkého času beze zbytku k lyžování – a zbytek dne pak věnují jídlu, pití a dalším zábavám. „Celodenních lístků je u nás v průměru dvacet procent,“ dodává Mleczko.

Zajímavé údaje poskytl provozní náměstek harrachovského sportovního areálu Vlastislav Fejkl. „V rámci jednoho dne se víc prodávají tří- a čtyřhodinové jízdenky na úkor těch osmihodinových,“ říká Fejkl. Lidé si podle něho víc kupují skutečný lyžařský čas, na rozdíl od situace před deseti a více lety. 

Lidí na horách přibývá

2

O tolik procent vzrostla návštěvnost českých skiareálů v loňské zimní sezoně v porovnání s tou předcházející. Je to ale o 12 procent víc než před šesti lety. Asi osmdesát procent všech návštěvníků tvoří čeští turisté.

To, že lidé nechtějí strávit dobu na horách jen lyžováním, dokazuje v Harrachově i odklon od vícedenních lístků. „Zejména od šesti- a sedmidenních ve prospěch dvou- a třídenních,“ upozorňuje Vlastislav Fejkl ze Sportovního areálu Harrachov.

Statistiky procházení přes turnikety podle Marcely Sedláčkové ze Skiareálu Červenohorské sedlo v Jeseníkách nemusejí zcela jednoznačně vypovídat o tom, kdo přijel hlavně za lyžováním a kdo za užíváním si. „Někdo vydrží hoblovat kopec celý den, někdo sportuje hlavně dopoledne a odpoledne si už spíš užívá,“ vysvětluje Sedláčková. „U nás ale převažují spíš lyžaři než užívači a hlavním faktorem je vždy počasí,“ dodává Sedláčková. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Bacha na suché ruce, říká profesionální výčepní Veronika

Veronika Mikésková
vydáno 19. března 2019  15:46

Při pohledu na fotografii elitní výčepní a lektorky kvality plzeňského piva Veroniky Mikéskové není těžké si představit, co se honí v hlavách hospodských,...  celý článek

Učíme používat mobil i navazovat přátelství, říká Lenka Šumanová z organizace Fosa

Organizace Fosa o.p.s. se zabývá pomocí handicapovaným a znevýhodněným lidem
vydáno 19. března 2019  10:58

Pražská organizace Fosa se zabývá pomocí handicapovaným a znevýhodněným lidem, usiluje o jejich samostatnost a co největší možné začlenění do společnosti....  celý článek

Sloupek Ivana Adamoviče: Japoncem na medníku

Ivan Adamovič
vydáno 19. března 2019  9:56

„Že je ohrožená, to nám sdělilo asi sto tabulek připevněných na stromech,“ píše ve svém sloupku průvodce přítomností.  celý článek

Komerční sdělení

Nevšední zážitek! Americký fotbal se vrací na Žižkov

Nevšední zážitek! Americký fotbal se vrací na Žižkov
vydáno 19. března 2019  7:00

Nevšední sportovní zážitek se vrací na stadion Viktorie Žižkov. Emoce a adrenalin rozproudí 31. března start 26. ročníku Paddock ligy amerického fotbalu.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám