metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 14 °C

Pondělí 3. října 2022. Svátek má Bohumil

Větší foto
Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ulyžovat se k smrti, nebo si užít? Pro turisty jsou hory spíš zábavou

  12:58
Provozovatelé českých a moravských skiareálů investovali jen pro letošní sezonu téměř miliardu do vylepšení lanovek, vleků, sjezdovek a technického vybavení pro lyžaře. Lyžování ale už není zdaleka jedinou zábavou, kvůli níž lidé na hory jezdí.

„Trend na horách se bavit je celosvětový, naše hory nevyjímaje,“ říká Marek Lambert, obchodně-technický ředitel SkiResortu Černá hora – Pec. Sportovat ale podle něj chtějí lidé pořád, nejvíc se jezdí po ránu, kdy jsou tratě upravené. Během dne už přitom lidem nestačí zhltnout jídlo ve fastfoodu. „Pokud je nahoře na sjezdovce kvalitní restaurace, stráví tam víc času,“ doplňuje Lambert.

Například celodenních lístků, u nichž je (kromě vícedenních skipasů) nejvýhodnější cena, se podle zjištění deníku Metro v několika střediscích prodává málo. „Ve Ski centru Kohútka jsou nejpopulárnější tří- a čtyřhodinové lístky,“ uvádí Miroslav Mleczko, předseda představenstva tohoto beskydského areálu. 

Návštěvníci sjezdovek se snaží s ohledem na ceny využít i tohoto relativně krátkého času beze zbytku k lyžování – a zbytek dne pak věnují jídlu, pití a dalším zábavám. „Celodenních lístků je u nás v průměru dvacet procent,“ dodává Mleczko.

Zajímavé údaje poskytl provozní náměstek harrachovského sportovního areálu Vlastislav Fejkl. „V rámci jednoho dne se víc prodávají tří- a čtyřhodinové jízdenky na úkor těch osmihodinových,“ říká Fejkl. Lidé si podle něho víc kupují skutečný lyžařský čas, na rozdíl od situace před deseti a více lety. 

Lidí na horách přibývá

2

O tolik procent vzrostla návštěvnost českých skiareálů v loňské zimní sezoně v porovnání s tou předcházející. Je to ale o 12 procent víc než před šesti lety. Asi osmdesát procent všech návštěvníků tvoří čeští turisté.

To, že lidé nechtějí strávit dobu na horách jen lyžováním, dokazuje v Harrachově i odklon od vícedenních lístků. „Zejména od šesti- a sedmidenních ve prospěch dvou- a třídenních,“ upozorňuje Vlastislav Fejkl ze Sportovního areálu Harrachov.

Statistiky procházení přes turnikety podle Marcely Sedláčkové ze Skiareálu Červenohorské sedlo v Jeseníkách nemusejí zcela jednoznačně vypovídat o tom, kdo přijel hlavně za lyžováním a kdo za užíváním si. „Někdo vydrží hoblovat kopec celý den, někdo sportuje hlavně dopoledne a odpoledne si už spíš užívá,“ vysvětluje Sedláčková. „U nás ale převažují spíš lyžaři než užívači a hlavním faktorem je vždy počasí,“ dodává Sedláčková. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Hořící lampy a štamgasti. Deník Metro nahlédl pod ruce dispečerům z Holešovic

vydáno 3. října 2022  16:14

Své dispečerské pracoviště s nepřetržitou službou zprovoznila městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) v holešovické centrále krátce po...  celý článek

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek