metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 29 °C

Čtvrtek, 20. června 2019. Svátek má Květa.
Ilustrační foto
Větší foto
Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ulyžovat se k smrti, nebo si užít? Pro turisty jsou hory spíš zábavou

9. ledna 2019  12:58 Pavel Hrabica Metro.cz
Provozovatelé českých a moravských skiareálů investovali jen pro letošní sezonu téměř miliardu do vylepšení lanovek, vleků, sjezdovek a technického vybavení pro lyžaře. Lyžování ale už není zdaleka jedinou zábavou, kvůli níž lidé na hory jezdí.

„Trend na horách se bavit je celosvětový, naše hory nevyjímaje,“ říká Marek Lambert, obchodně-technický ředitel SkiResortu Černá hora – Pec. Sportovat ale podle něj chtějí lidé pořád, nejvíc se jezdí po ránu, kdy jsou tratě upravené. Během dne už přitom lidem nestačí zhltnout jídlo ve fastfoodu. „Pokud je nahoře na sjezdovce kvalitní restaurace, stráví tam víc času,“ doplňuje Lambert.

Například celodenních lístků, u nichž je (kromě vícedenních skipasů) nejvýhodnější cena, se podle zjištění deníku Metro v několika střediscích prodává málo. „Ve Ski centru Kohútka jsou nejpopulárnější tří- a čtyřhodinové lístky,“ uvádí Miroslav Mleczko, předseda představenstva tohoto beskydského areálu. 

Návštěvníci sjezdovek se snaží s ohledem na ceny využít i tohoto relativně krátkého času beze zbytku k lyžování – a zbytek dne pak věnují jídlu, pití a dalším zábavám. „Celodenních lístků je u nás v průměru dvacet procent,“ dodává Mleczko.

Zajímavé údaje poskytl provozní náměstek harrachovského sportovního areálu Vlastislav Fejkl. „V rámci jednoho dne se víc prodávají tří- a čtyřhodinové jízdenky na úkor těch osmihodinových,“ říká Fejkl. Lidé si podle něho víc kupují skutečný lyžařský čas, na rozdíl od situace před deseti a více lety. 

Lidí na horách přibývá

2

O tolik procent vzrostla návštěvnost českých skiareálů v loňské zimní sezoně v porovnání s tou předcházející. Je to ale o 12 procent víc než před šesti lety. Asi osmdesát procent všech návštěvníků tvoří čeští turisté.

To, že lidé nechtějí strávit dobu na horách jen lyžováním, dokazuje v Harrachově i odklon od vícedenních lístků. „Zejména od šesti- a sedmidenních ve prospěch dvou- a třídenních,“ upozorňuje Vlastislav Fejkl ze Sportovního areálu Harrachov.

Statistiky procházení přes turnikety podle Marcely Sedláčkové ze Skiareálu Červenohorské sedlo v Jeseníkách nemusejí zcela jednoznačně vypovídat o tom, kdo přijel hlavně za lyžováním a kdo za užíváním si. „Někdo vydrží hoblovat kopec celý den, někdo sportuje hlavně dopoledne a odpoledne si už spíš užívá,“ vysvětluje Sedláčková. „U nás ale převažují spíš lyžaři než užívači a hlavním faktorem je vždy počasí,“ dodává Sedláčková. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Lions poprvé v Paddock lize padli. I tak je čeká semifinále doma

Lions poprvé v Paddock lize padli. I tak je čeká semifinále doma
vydáno 20. června 2019  7:00

Až v předposledním kole Paddock ligy amerického fotbalu našli Prague Lions přemožitele. V devátém kole nastoupili Lions k odvetě proti Pardubicím...  celý článek

Ze Starého Chodova budou muset místní překonávat silnici podchodem. Cesta se protáhne o kilometr

Chodovská lávka překonává 9 jízdních pruhů dálnice.
vydáno 20. června 2019  6:42

Především seniory a maminky s kočárky ze Starého Chodova a okolí čeká dle místních krušné léto. První červencový den jim tu totiž dělníci na dva měsíce...  celý článek

Nechtějte po mně, abych udělala Lízu Simpsonovou, říká muzikálová herečka

Ivana Korolová
vydáno 19. června 2019  13:37

V nakažlivém rytmu svižného elektropopu jí přibývají hlasy v hitparádách i počty zhlédnutí vydařených klipů. Ivanu Korolovou zkrátka už nebudeme znát...  celý článek

Vyhrajte báječnou cestu pro dva a leťte ještě ten samý den

Amsterdam
vydáno 19. června 2019  10:51

Jste dost akční? Máte rádi bláznivé nápady? Pak je tato soutěž pro vás jako dělaná. Sbalit kufr a přijít na určené místo v daný den není tak těžké....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám