metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Co přinese budoucnost? | foto: AICCON

Umělá inteligence může již nyní nahradit fakturanty. Postačí dohled lidského kontrolora

  6:04
Neustálý vývoj umělé inteligence s sebou přináší i nahrazování lidí v určitých profesích. Otázkou zatím bylo jen to, kdo bude první na řadě.

Podle prognóz expertů by roboti mohli v budoucnu snadno nahradit třeba operátory, makléře, úředníky a účetní. U těch posledně jmenovaných může být použita ke sledování účetních knih, čímž omezí chyby v číslech a zrychlí celý proces.

Tým českého startupu Digitoo, který se zabývá digitalizací účetnictví, nyní převádí teorie do praxe. Přichází s vlastní umělou inteligencí, které říká AI digitální účetní. Cílem podle nich není někoho nahrazovat, ale naopak pomoci nahradit chybějící zaměstnance na juniorních pozicích v oblasti účetnictví.

„Dosud neexistovalo obdobné inteligentní řešení. Standardem byla jen jakási automatizace dělaná prostými algoritmy. Ty přiřazovaly kódy na základě jasně daných pravidel, což ale u všech faktur nebylo často možné, například na úrovni jednotlivých položek. Proto stále bylo zapotřebí lidského faktoru,“ říká zakladatelka startupu Karin Fuentesová a dodává, že to však s AI digitální účetní odpadá.

Jedná se o umělou inteligenci, která dokáže číst text na faktuře a podle toho přiřadit správné kódy k dané faktuře i položkám. „Jde o přelomovou technologii, která funguje podobně jako lidská mysl,“ doplňuje pro deník Metro Fuentesová.

Zaběhnutá praxe je taková, že například zpracování faktury se seznamem nakoupeného zboží o délce několika stran a desítek položek trvá až několik desítek minut, protože junior účetní by přepisoval fakturu a přiřazoval kódy k jednotlivým položkám. Teprve pak by vše kontroloval seniorní účetní. Současné řešení fakturu zpracuje během několika vteřin, které už jen senior účetní v rychlosti zkontroluje a pošle do účetního systému.

„Časovou úsporu odhadujeme až na sedmdesát procent. Dalo by se říci, že pro účetní je přepisování faktur a účtování vlastně otročina. Jejich primární práce je třeba jinde, tedy spíše při expertize, na kterou nemají čas. Zkušeností a odborností tak mrhají na rutinní úkony,“ přibližuje Fuentesová a dodává: „Výhodou je i to, že se digitální účetní stále učí a ze strany lidské nadřízené si bere zpětnou vazbu a tím se vylepšuje.“

Vývoj umělé inteligence probíhal devět měsíců. Startup dál pracuje na vylepšeních. Přesnost čtení v češtině a slovenštině má robotický účetní nyní 95 procent, u dalších jazyků je přesnost mírně nižší.

Kdo by se mohl bát?

  • S rozvojem umělé inteligence – takzvané AI – a s tím související automatizací procesů napříč profesemi započala revoluce ve způsobu, jakým pracujeme.
  • Úplně první profese, kterou již nyní částečně nahrazuje AI, jsou operátoři na výrobních linkách. Je to hlavně proto, že robot může být použit ke sledování a kontrolování výrobních procesů. S umělou inteligencí se teď aktuálně řada lidí potkává také při komunikaci s trochu jinými operátory – chatovacími automaty. Robotičtí asistenti zákaznické podpory mohou být, stejně jako ti lidští, použiti k odpovídání na dotazy a řešení problémů, aniž by byla nutná interakce s člověkem.
  • Řada firem v současnosti využívá také služeb různých chatbotů a dovolat se k živému člověku je na spoustě infolinek velký problém. Umělá inteligence zvládá komunikovat v psané formě lépe než v mluvené. Při psaní často není poznat, zda si píšeme se skutečnou osobou, nebo počítačem. Do budoucna by se trend měl prohlubovat.
  • Umělá inteligence má také brzy nahradit pokladní. Může být totiž použita k automatizaci procesu placení a eliminování nutnosti manuálního zpracování plateb. Příkladem toho, že se to už děje, jsou samoobslužné pokladny v prodejnách s potravinami.
  • Nahrazeni mají být také pracovníci v oblasti logistiky a dopravy, za které může AI plánovat trasy a optimalizovat dodavatelské řetězce. Robotičtí budou také někteří úředníci: AI může být použita ke zpracování a kategorizaci dokumentů a formulářů. Umělá inteligence zvládne práci také asistentů a sekretářů. I to se nyní odehrává spolu s vývojem chatbotů a hlasových asistentů, jako je Siri nebo Alexa.
  • O své profese se budou nejspíš obávat i bankovní zaměstnanci. AI totiž může být snadno použita k monitorování úvěrových aplikací, analýze rizikových profilů, detekci podvodů a podobně.
  • S vývojem samořiditelných vozidel mohou být nahrazeni i řidiči a jiní dopravní pracovníci. V neposlední řadě mají na kahánku realitní makléři. AI za ně může vyhledávat a porovnávat nemovitosti. Při jednání s klienty ale budou lidské dovednosti potřeba stále, a to hlavně při uzavírání smluv.
  • Existují také pracovní místa, kde se zaměstnanci nemusí obávat. Podle odborníků je AI prozatím nenahradí. Mezi tyto pozice patří podle serveru BBS například místa v personálním oddělení a v administrativě. AI obecně nezvládá kreativní pozice. Neděláte šablonovitou práci, ale skutečně přicházíte s novými nápady a vytváříte něco nového? Nemáte se čeho bát. Totéž platí pro řemeslné profese, jako jsou elektrikáři, instalatéři, svářeči a podobně. V neposlední řadě stroje nenahradí práce závisející na mezilidských vztazích, tedy obchodní konzultanty, zdravotní sestry či investigativní novináře.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek