metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Další 1 fotografie v galerii
Umělá inteligence vyhodnocuje například pohyb chodců v daném místě | foto: TSB

Umělá inteligence zkontroluje náklaďáky v lomu, poradí spermiím cestu k nejkvalitnějším vajíčkům

  5:43
Povídka Přijdou vlahé deště od Raye Bradburyho je z roku 1950. Liduprázdný svět po ničivé válce. Domy stále fungují. Ale bez lidí. Chod řídí na základě vlastní inteligence počítače. Jak daleko jsme od chvíle, kdy bude tato vize realitou?

Nedělat nic a nechat za sebe rozhodovat počítačové programy. Pro někoho sen, pro někoho noční můra. Každopádně platí, že digitální jedničky a nuly dokážou data, která by lidský mozek vyhodnocoval roky, zpracovat v krátkém čase. Navíc nabídnou zadavateli nejoptimálnější využití.

Jsi pomatenec, nebo génius? Počítač může mít „vlastní“ názor
Někdy se můžeme tomu, co umělá inteligence (AI – artificiant intelligence) stvoří, zasmát. „Kamarád mi poslal podivné video. Zeptal jsem se umělé inteligence, jestli je dotyčný úchyl. Odpověděla, že kamarád je umělec,“ kroutí hlavou kameraman Roman. Přidá ještě historku, jak za něj AI napsala článek z rockového koncertu.

Ne každý si připouští katastrofické scénáře. Lékaři doufají, že umělá inteligence pomůže třeba v řešení neplodnosti. „Je v léčbě neplodnosti velmi užitečná. Na základě kvanta dat, která nashromáždí, umí vyhodnotit, které embryo se vyvíjí nejlépe, a má tudíž největší šanci uchytit se v těle matky,“ říká Tomáš Bagócsi z reprodukční kliniky Reprofit.

Poznají spermie, které mají momentálně nejlepší formu
Jestliže potom dostane počítač informaci, že se z embrya opravdu narodilo dítě, AI s ní umí do budoucna pracovat, a tak další embrya hodnotí i podle této informace. Umí například posoudit, které embryo má největší šanci na úspěšný vývoj v děloze matky nebo jaké spermie jsou v daném okamžiku nejvíce „v kondici“. „Pravděpodobnost úspěšného těhotenství a pozdějšího porodu by díky takovým robotům mohla vzrůst o deset až dvacet procent,“ domnívá se Bagócsi.

Kde se zaměřit na bezpečnost cyklistů? V Brně poradí snímače
Malé nenápadné zařízení na sloupu veřejného osvětlení. Jeho výhodou je snadná instalace a možnost rychlého přesunu na jiné místo ve městě. To jsou optické senzory, jež pomáhají díky umělé inteligenci například mapovat pohyb chodců po náměstí Svobody v Brně, počty cyklistů na cyklostezkách či množství vozidel projíždějících obcí Želešice.

„Software pro detekci objektů nepřenáší obrovská obrazová data, ale pouze informace o typu a chování objektů,“ popisuje činnost snímačů a softwaru Robert Pinkas ze společnosti VisionCraft, z jejíž dílny unikátní řešení pochází. Konkrétním příkladem z praxe může být sledování proudu chodců na náměstí Svobody v Brně. Senzory detekují, kolik lidí vstoupilo do náměstí z Masarykovy ulice a kolik šlo opačným směrem. To lze posléze využít při plánování akcí na tomto centrálním náměstí, například při přesnějšímu odhadu počtu návštěvníků.

Máš chráněnou hlavu? AI to vidí
„Ve vybraných lokalitách lze s pomocí snímačů zjišťovat třeba počet cyklistů,“ říká Michal Jukl, ředitel ICT Technických sítí Brno. Senzory mohou také kontrolovat vybavení cyklistů, například jestli jezdí v helmách, nebo bez nich. Následně je možné podle toho například plánovat preventivní akce či kampaně zaměřené na bezpečnost cyklistů.

AI, kterou využívají v Brně, zkušebně instalují také v jednom z lomů nedaleko jihomoravské metropole. Snímače odhalí nákladní auta, která se budou vyhýbat autováze. AI zaznamená nejen registrační značku. Zjistí také, jestli náklaďák vezl z lomu kamení, štěrk, či písek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek