metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Pátek, 17. září 2021. Svátek má Naděžda.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Umělé dýchání při první pomoci určitě není přežitek, říká lektor Sedláček

  16:58
Jak poznáte, že člověk v bezvědomí dýchá? Čím zastavit krvácení? A které informace sdělujete nejdřív, když voláte záchrance? Odpovědi vám dá kurz první pomoci. Třeba ten, který pořádá společnost WorkMed. Jaký je o kurzy zájem, jsme se zeptali Petra Sedláčka, lektora první pomoci a jednatele společnosti.

Změnila se v posledních letech první pomoc?
Doporučení pro první pomoc, zejména resuscitaci, se každých pět let aktualizují na celém světě, za posledních deset let se toho pro laiky moc nezměnilo.

Jak je to s dýcháním z úst do úst? Nedávno jsem četl, že se pro laiky nedoporučuje.
Umělé dýchání je součástí resuscitace a zejména v určitých situacích bez něj výrazně klesá úspěšnost resuscitace. Nicméně v některých chvílích je pro laiky lepší dýchání vynechat a provádět „jen“ nepřímou srdeční masáž. Situace je složitější, dozvíte se to na kurzu. Rozhodně ale neplatí, že by bylo umělé dýchání nějaký přežitek.

Jaké typy kurzů nabízíte?
Realizujeme kurzy pro firmy a pro veřejnost. U veřejnosti jsou zaměřené zejména na nejzávažnější situace, se kterými se lidé mohou setkat, u firem ještě přizpůsobujeme obsah konkrétním rizikům v dané firmě. Ve všech kurzech je vždy praktický nácvik, bez toho nemá smysl první pomoc učit. Dále nabízíme akreditované kurzy pro specifické skupiny, například pro osoby, které chtějí zastávat funkci zdravotníka na zotavovacích akcích, různé speciální kurzy pro pedagogy a zdravotníky.

Pokud bych se rád naučil co nejvíce praktických dovedností, který typ kurzu mi doporučíte?
Určitě zážitkový kurz první pomoci, kde jsou navíc modelové situace se živými figuranty s namaskovanými zraněními.

Jaký je o kurzy první pomoci zájem? Jak ho ovlivnila pandemie?
Zájem je v podstatě konstantní, zdraví se sice nyní probírá častěji než dříve, ale s první pomocí pandemie moc nesouvisí.

Které jsou nejčastější chyby lidí, když se setkají se situací, která vyžaduje poskytnutí první pomoci?
Nejčastější chybou je to, že se lidé bojí poskytnout první pomoc a raději odejdou, nebo jen zavolají zdravotnickou záchrannou službu a nic nedělají.

Kdo se do kurzů hlásí?
Na kurzy pro veřejnost z 99 procent lidé, kteří mají o první pomoc zájem a chtějí se ji naučit. Někdy také lidé potřebují certifikát kvůli práci, ale to je výjimečné. Kurzy pro firmy jsou zvlášť.

Zásady první pomoci

  • Je důležité zachovat chladnou hlavu. Lépe tak vyhodnotíte situaci a budete se moci soustředit na následující kroky.
  • Na bezplatném telefonním čísle 155 a 112 řekněte své jméno, místo, kde se nacházíte, popište situaci, která se stala, a nakonec informace o počtu a stavu postižených osob. Operátor vám bude při postupu první pomoci asistovat
  • a řekne vám, co máte dělat.
  • Vyhodnoťte rizika. Rozhlédněte se, zda vám nehrozí zasažení elektrickým proudem či ohněm. Pokud jste na silnici, oblečte si reflexní vestu.
  • Zaměřte se na stav zraněného. Je v bezvědomí? Krvácí? Má popáleniny? V případě, že je postižených osob více, soustřeďte se v první řadě na osoby, které mají postiženou některou ze základních funkcí: dýchání a krevní oběh.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 16. září 2021  21:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Covidu navzdory! Během pandemie v Česku vzniklo třicet pět minipivovarů

vydáno 16. září 2021  14:12

Trend domácího popíjení se stále drží. Zákazníci se do hospod vrací pomalu. Festival na Pražském hradě má připomenout, že minipivovary žijí a mají co...  celý článek

Češi si podzimní dovolenou chtějí užít doma

vydáno 16. září 2021  11:55

Jižní Čechy nebo jih Moravy. Tyto regiony jsou největšími taháky letošního podzimu. Právě sem většina Čechů, kteří zůstanou doma, zamíří. Vyplývá to z...  celý článek

Stinné stránky motorismu lze zmírnit. Zapojit se můžete i vy, a navíc vás to bude bavit

vydáno 16. září 2021  5:51

Automobily se staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Kdo by se dobrovolně vzdal výhod v podobě praktičnosti, pohodlí, svobody, takřka neomezených...  celý článek

Vaše fotky z Prahy