metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela
Staroměstská radnice a orloj | foto: ČTK

Úpravy Staroměstské radnice by mohly stát přes 100 milionů korun. Přesto o nich Praha uvažuje

  11:07
Praha uvažuje o úpravách Staroměstské radnice. Kulturní výbor již dostal k prostudování studii, která navrhuje jiné využití jejích prostor. Mohl by třeba vzniknout průchod skrz radnici směrem ke kostelu svatého Mikuláše, v sousedním domě U Minuty by mohla být kavárna. Problém ale může představovat cena. Podle náměstka primátora Václava Novotného by mohla dosáhnout i přes 100 milionů korun.

Město se ke zpracování materiálu rozhodlo kvůli současnému využití prostor radnice, které označuje za nedostatečné a chaotické. "Těžko můžeme Pražany přesvědčit, že umíme zadministrovat město, když nejsme schopni zadministrovat Staroměstskou radnici," poznamenal Novotný. V budově se podle něj kříží více provozů. Turisté přicházející si pro informace do Pražské informační služby se tak potkávají se svatebčany nebo návštěvníky výstav.

Lidé se na radnici snadno ztratí

Výbor kultury si proto v červenci objednal architektonickou studii, kterou zpracoval SGL Projekt s.r.o. Členové výboru ji dostali k dispozici na jednání tento týden. Její projednávání přerušili a vzali si čas na její prostudování. Znovu se s ní budou zabývat na lednové schůzi. Autoři studie považují současně řešený prostor staré radnice za nekoncepční, lidé se v něm prý snadno ztratí. Rozdělili ho proto do čtyř funkčních celků, a to na prostory PIS, svatební, zábavně vzdělávací historickou zónu a zábavní suterén archeologie.

Každý z nich by měl mít svůj vlastní vstup, a to i díky chodbě propojující Staroměstské náměstí s Mikulášskou ulicí. Architekti také navrhují využít historická spojení mezi jednotlivými částmi budovy. "Je třeba využít jednotný styl vizuální komunikace a umožnit tak návštěvníkům snadnou orientaci v prostoru a nabízených službách," píše se ve studii. Studie také navrhuje do prostor navrátit historická zařízení, včetně sbírky portrétů pražských purkmistrů, starostů a primátorů. V sousedním domě U Minuty, který je v současné době nevyužitý, by mohla být kavárna.

Poslední investice proběhla po druhé světové válce

Pokud by výbor studii schválil, projekt by muselo ještě odsouhlasit vedení Prahy. Vzhledem k napjatému rozpočtu hlavního města tak může představovat problém především cena záměru. "Hovoříme o něčem v dimenzích desítek milionů korun," poznamenal na jednání výboru Novotný. Dodal, že pokud by se počítalo i s potřebnou rekonstrukcí vzduchotechniky a dalšího vybavení, cena by byla "100 milionů a více".

Zastupitel Jiří Liška poznamenal, že poslední investice do Staroměstské radnice byla někdy po druhé světové válce. "Od té doby je jen dojena. Když chceme krávu dojit, musíme ji také dát nažrat," poznamenal k výši předpokládaných nákladů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek