metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Úterý, 19. listopadu 2019. Svátek má Alžběta.
Úřednice (ilustrační foto)
Úřednice (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Úřad práce nachystal pro rodiče žádající o příspěvek test vlastenectví

6. dubna 2012  7:00 Robert Oppelt
Okopírovaný formulář bez hlavičky, až kafkovsky pojmenovaný Dotazník pro určení bydliště státu pro účely, dostane od Úřadu práce v Praze 4 každý žadatel o rodičovský příspěvek.

"Když jsem před třemi lety žádala o příspěvek na první dítě nic takového jsem nevyplnila, o to víc mi to vyrazilo dech teď," popisuje Tereza Pešková z Prahy 4. Jak sama říká, na otázky typu Uveďte důvody Vašeho pobytu ve státě, nevěděla co odpovědět. "Jsem rodilá Češka, v Praze 4 žiji deset let, manžel od narození, mám tu trvalé bydliště a vlastníme tu i nemovitost, tak proč mám odpovídat na takové otázky," diví se Pešková.

Jako v Kafkově románu

Absurdní dotazník ji připomněl romány Franze Kafky. Úřednice jí ale rychle vrátila do reality - když Pešková dotazník nechtěla vyplnit, pohrozila jí, že příspěvek nedostane. Prý to mají nařízené z ministerstva. Ministerský dotazník brání Táňa Švrčková z tiskového odboru Ministerstva práce a sociálních věcí. Dotazník byl podle zaveden v návaznosti na novelu zákona o státní sociální podpoře.

"Jedná se o pomocný dotazník, který musí žadatel či žadatelka vyplnit, pokud existuje pochybnost o bydlišti," vysvětluje Švrčková. Bydliště podle ní deklaruje vztah k České republice. "Existuje velká řada případů, kdy osoby s trvalým bydlištěm v ČR se na území ČR nevyskytují - například manželky, které se odstěhovaly za svými manžely do ciziny a kterým dříve ČR vyplácela rodičovský příspěvek," vysvětluje.

Bylo to nutné?

To je podle ní další důvod, proč byl dotazník zaveden. "Dotazník tedy má své opodstatnění," trvá na svém Švrčková. Zjistit jaké pochybnosti měl úřad práce o Tereze Peškové, nebo jestli jen horlivý Úřad práce v Praze 4 rozdává dotazník preventivně všem žadatelů, ale bez šetření Švrčková říct nedokáže.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zšeřelá ulička, zákoutí v parku, podjezd pod magistrálou. I to jsou místa, kam lidé chodí vykonat potřebu

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Zelené Metro jede na žluté vlně. Čtenáři si hrají. Přidejte se

Vzkaz nemusíte jen psát.
vydáno 18. listopadu 2019  14:23

Každý den v rubrice SERVIS vychází takzvaný #metrotag. Žlutý rámeček mohou čtenáři využít ke vzkazu, který se v dalších dnech objeví v našich novinách.  celý článek

Komerční sdělení

Adidas Runners Prague mění běh na zábavu

Adidas Runners
vydáno 18. listopadu 2019  7:00

- Možná jste už po Praze spatřili běhat větší skupinky lidí, mnoho z nich v černých tričkách. Běh je nejlevnějším sportem a taky přirozeným lidským...  celý článek

S kladivem na sovy, s kosou na modrásky

Ochránci přírody instalují desítky speciálních budek, kde by mohli puštíci...
vydáno 18. listopadu 2019  5:55

Ochránci přírody z Plzeňska instalovali budky pro puštíky. Chtějí je sem nalákat z Německa.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám