metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Sobota 13. srpna 2022. Svátek má Alena
Takhle to na Klinikce žilo. | foto: Facebook - ASC Klinika

Úřad vytipuje objekty, kde by mohlo být sociální centrum Klinika

  17:53
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vytipuje objekty, kde by mohlo vzniknout autonomní sociální centrum. Aktivisté z iniciativy Klinika ale chtějí bývalou polikliniku na Žižkově, kterou v minulých týdnech obsadili a odkud je vyvedla policie. Objekt v majetku státu ale bude nejspíš už v lednu převeden na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS).

Úřad i městská část Praha 3 ale podmiňují další jednání vznikem právního subjektu, se kterým by mohli jednat. „Jsme schopni vytipovat podobné objekty, které jsou ve stavu, který není uspokojivý. A podobné iniciativy by je mohly za určitých podmínek využívat,“ řekl ředitel ÚZSVM František Dittrich. Musí se ale zúčastnit veřejné soutěže na pronájem budovy.

Městská část oficiálně činnost iniciativy podpořila. „Iniciativa lidí, kteří chtějí dělat pro druhé, je velice vzácná, tu radnice vždycky podporuje. Musíme ale najít reálný model, jak by šla jejich činnost začlenit do činnosti Prahy 3,“ řekla novinářům starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09).

Nebudeme Kliniku znovu obsazovat, říkají aktivisté

Iniciativa se ale nechce vzdát působení objektu na Žižkově. Policie dům před týdnem vyklidila, aktivisté ale do něj v sobotu znovu vnikli a dostali se do konfliktu s policisty. „Byla to spontánní akce lidí, kterou vítáme. Bereme to jako velmi autentický projekt zájmu. Ale neplánujeme, že bychom se tam v příštích dnech pokoušeli vniknout,“ řekla za iniciativu Klinika Anna Hausnerová.

Aktivisté chtěli v objektu v Jeseniově ulici, který dříve obývali narkomani a bezdomovci, vybudovat autonomní sociální centrum. Bez státních dotací by chtěli provozovat nízkoprahový objekt, kde by se konaly přednášky, koncerty či promítání. Objekt, který byl volný od roku 2012, by ale měl už v lednu přejít na GIBS. Aktivisté s inspekcí přesto ve středu dopoledne budou jednat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

vydáno 12. srpna 2022  4:40

Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.   celý článek

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek