metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Čtvrtek, 4. června 2020. Svátek má Dalibor.
Akce na podporu centra Klinika
Takhle to na Klinikce žilo. | foto: Facebook - ASC Klinika

Úřad vytipuje objekty, kde by mohlo být sociální centrum Klinika

16. prosince 2014  17:53 ČTK
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vytipuje objekty, kde by mohlo vzniknout autonomní sociální centrum. Aktivisté z iniciativy Klinika ale chtějí bývalou polikliniku na Žižkově, kterou v minulých týdnech obsadili a odkud je vyvedla policie. Objekt v majetku státu ale bude nejspíš už v lednu převeden na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS).

Úřad i městská část Praha 3 ale podmiňují další jednání vznikem právního subjektu, se kterým by mohli jednat. „Jsme schopni vytipovat podobné objekty, které jsou ve stavu, který není uspokojivý. A podobné iniciativy by je mohly za určitých podmínek využívat,“ řekl ředitel ÚZSVM František Dittrich. Musí se ale zúčastnit veřejné soutěže na pronájem budovy.

Městská část oficiálně činnost iniciativy podpořila. „Iniciativa lidí, kteří chtějí dělat pro druhé, je velice vzácná, tu radnice vždycky podporuje. Musíme ale najít reálný model, jak by šla jejich činnost začlenit do činnosti Prahy 3,“ řekla novinářům starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09).

Nebudeme Kliniku znovu obsazovat, říkají aktivisté

Iniciativa se ale nechce vzdát působení objektu na Žižkově. Policie dům před týdnem vyklidila, aktivisté ale do něj v sobotu znovu vnikli a dostali se do konfliktu s policisty. „Byla to spontánní akce lidí, kterou vítáme. Bereme to jako velmi autentický projekt zájmu. Ale neplánujeme, že bychom se tam v příštích dnech pokoušeli vniknout,“ řekla za iniciativu Klinika Anna Hausnerová.

Aktivisté chtěli v objektu v Jeseniově ulici, který dříve obývali narkomani a bezdomovci, vybudovat autonomní sociální centrum. Bez státních dotací by chtěli provozovat nízkoprahový objekt, kde by se konaly přednášky, koncerty či promítání. Objekt, který byl volný od roku 2012, by ale měl už v lednu přejít na GIBS. Aktivisté s inspekcí přesto ve středu dopoledne budou jednat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lego je výhodnější než zlato. Ale jen to nerozbalené

Miloš Křeček
vydáno 3. června 2020  18:38

Jedna z největších soukromých sbírek lega na světě je v českých rukách. Opět ji najdete v Praze, Kutné Hoře, Poděbradech, Špindlerově Mlýně a Jeseníku.  celý článek

Sex třikrát týdně z nařízení soudu. Prozkoumali jsme historii balení holek

Sex třikrát týdně! Rozsudek je pravomocný.
vydáno 3. června 2020  15:13

Nejsnazší bylo ženu získat v antice. Chlapům je servírovali v chrámech plodnosti na zlatých podnosech. Dneska se musí snažit. Hodně.  celý článek

Čisté peníze jsou iluze. Pozná se to třeba při jejich likvidaci

Ilustrační snímek
vydáno 3. června 2020  12:44

Cizím zubním kartáčkem byste si vlastní chrup nevyčistili. Na bankovky a mince se však sahat neobáváme.  celý článek

Začalo to hoňkou a přemetem přes lavičku, vzpomíná parkourista Tomáš Zonyga

Parkourista Tomáš Zonyga při skokové variaci.
vydáno 3. června 2020  8:29

Sedmadvacetiletý Tomáš Zonyga patří dlouhodobě mezi nejlepší parkouristy v Česku. Své zkušenosti předává i mladším generacím.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám