metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Středa, 23. října 2019. Svátek má Teodor, Theodor.
Ilustrační snímek
Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Úřady mají málo „detektivů“, nejlepší je čmoudila natočit

19. září 2019  13:44 Pavel Hrabica Metro.cz
Plasty. Nekvalitní uhlí. V některých domácích kotlech se spalují neuvěřitelná svinstva.

Na kontroly vyrážejí úředníci v případě, že přijde udání od občanů, že soused pálí něco škodlivého v domácím kotli, že z komína vychází kouř mnoha barev. Nebývá to ale moc často. Češi „spalovače mrtvol“, jak se jim někdy říká, moc nenahlašují. Úřady evidují ročně spíše desítky než stovky hlášení. „Se stížnostmi na pálení odpadů v domácích kotlích se moc často nesetkáváme, odhadem jich je kolem dvaceti ročně,“ řekla deníku Metro Romana Macová, mluvčí Magistrátu města Ústí nad Labem. Ještě méně starostí mají v tomto směru v Chomutově. „Odbor životního prostředí řeší minimálně dva až tři případy ročně,“ říká Zuzana Šťastná, mluvčí chomutovské radnice. V Děčíně přijal magistrát za poslední tři roky jen dvaadvacet podnětů. 

Jak na spalovače

Co musíte udělat, aby soused přestal čadit?

  • Obdrží-li úřad udání (stačí oznámení bez fotky či videa) na znečišťovatele, pošle nejdřív výzvu k nápravě. 
  • Pokud k ní nedojde a znečišťovatele udají podruhé (lepší je připojit nějaký důkaz), mohou úředníci už kontrolovat přímo na místě. Třeba vyfotit kotel, vzít vzorky spalin a podobně. 

Důvodem nepříliš častých udání je i to, že dokumentace nebo kontrola jsou časově náročné. Největším problémem je totiž nedostatek úředníků, kteří takové případy šetří. „Je to v pravomoci obcí s rozšířenou pravomocí, těch je v Česku něco přes dvě stě,“ řekl deníku Metro Pavel Gadas, vedoucí oddělení spalovacích zdrojů a paliv z resortu životního prostředí. Kvůli malému počtu lidí doporučuje, aby stěžovatel případný problém zdokumentoval, což může vyřízení usnadnit. 

„V případě soukromé osoby nemůžeme vyrazit na namátkovou kontrolu,“ říká Luděk Snítil, mluvčí děčínské radnice. Úřad musí dostat oznámení. Stačí, když ho kdokoli na znečišťovatele upozorní, i bez fotografií či videa. Radnice pak hříšníka vyzve, aby věc napravil. Pokud k nápravě nedojde a stěžovatel ho udá podruhé, mohou úředníci už vyrazit na kontrolu. „Je samozřejmě dobré, když oznámení od občana obsahuje nějakou dokumentaci znečištění,“ podotýká Snítil. „Kontrolor může těžko stát čtyřiadvacet hodin před domem a čekat, až se z komína povalí dým,“ dodává mluvčí magistrátu města Děčína. 

Prověřování se netýká jenom spalování odpadků. Kontroloři prověřují také dotace, které stát vyplácí žadatelům na nákup ekologického vytápění. Do krajů míří miliardy korun státních dotací na výměnu zastaralých kotlů a ani tady to není vždy v pořádku. 

Pálíte odpadky?

Od září 2022 je možné udělovat vysokou pokutu za to, že domácí kotel nesplňuje parametry alespoň třetí emisní třídy. Sankci lze uplatnit i v případě, kdy majitel kotle spaluje odpadky a jiná nekvalitní paliva. Úřady mohou uložit pokutu až 50 tisíc korun. 

„Při jedné z kontrol přímo na místě jsme zjistili, že žadatel porušil podmínky smlouvy a dotace mu nebyla proplacena,“ říká Nikola Birklenová, mluvčí Moravskoslezského kraje. Úřad letos namátkově zkontroloval 475 kotlů před proplacením dotace, dalších sto po proplacení. Nejčastějšími nedostatky jsou chybějící originální dokumenty, jejichž kopie žadatelé přikládali k žádostem. Například v Plzni už ale radnice zaznamenala několik závažnějších podvodů. „Některé případy šetří Policie ČR,“ uvedla mluvčí plzeňského magistrátu Eva Mertlová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtenář deníku Metro „narovnal“ lampu v Hybernské

Stav ze začátku října 2019
vydáno 23. října 2019  16:47

Na trase Metro Hlídač, aplikace Změňte.to a Technologie hlavního města Prahy putoval čtenářský podnět ohledně šikmé lampy. Ta je nyní už opravena.  celý článek

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch.
vydáno 23. října 2019  16:27

Legerova, jedna z nejprašnějších ulic v Česku, dnes měla malé místo, kde byl naopak nejčistší vzduch v Česku. V buňce kousek od Nuselského mostu nazvané...  celý článek

Spíme s partnery, ale i se svými psy

Ilustrační snímek
vydáno 23. října 2019  12:17

Polovina českých domácností má psa. Lidé mazlíčkům tolerují téměř všechno.  celý článek

Komerční sdělení

Největší sraz karavanů a obytných vozů bude na brněnském výstavišti

Největší sraz karavanů a obytných vozů bude na brněnském výstavišti
vydáno 23. října 2019  9:00

Kdo jednou okusil atmosféru cestování s obytným vozem, většinou nezůstává u jednoho výletu. Možnost svobodně si vybrat, kde cestou složí hlavu, přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám