metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Neděle, 18. dubna 2021. Svátek má Valérie.

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Úřady mají málo „detektivů“, nejlepší je čmoudila natočit

  13:44
Plasty. Nekvalitní uhlí. V některých domácích kotlech se spalují neuvěřitelná svinstva.

Na kontroly vyrážejí úředníci v případě, že přijde udání od občanů, že soused pálí něco škodlivého v domácím kotli, že z komína vychází kouř mnoha barev. Nebývá to ale moc často. Češi „spalovače mrtvol“, jak se jim někdy říká, moc nenahlašují. Úřady evidují ročně spíše desítky než stovky hlášení. „Se stížnostmi na pálení odpadů v domácích kotlích se moc často nesetkáváme, odhadem jich je kolem dvaceti ročně,“ řekla deníku Metro Romana Macová, mluvčí Magistrátu města Ústí nad Labem. Ještě méně starostí mají v tomto směru v Chomutově. „Odbor životního prostředí řeší minimálně dva až tři případy ročně,“ říká Zuzana Šťastná, mluvčí chomutovské radnice. V Děčíně přijal magistrát za poslední tři roky jen dvaadvacet podnětů. 

Jak na spalovače

Co musíte udělat, aby soused přestal čadit?

  • Obdrží-li úřad udání (stačí oznámení bez fotky či videa) na znečišťovatele, pošle nejdřív výzvu k nápravě. 
  • Pokud k ní nedojde a znečišťovatele udají podruhé (lepší je připojit nějaký důkaz), mohou úředníci už kontrolovat přímo na místě. Třeba vyfotit kotel, vzít vzorky spalin a podobně. 

Důvodem nepříliš častých udání je i to, že dokumentace nebo kontrola jsou časově náročné. Největším problémem je totiž nedostatek úředníků, kteří takové případy šetří. „Je to v pravomoci obcí s rozšířenou pravomocí, těch je v Česku něco přes dvě stě,“ řekl deníku Metro Pavel Gadas, vedoucí oddělení spalovacích zdrojů a paliv z resortu životního prostředí. Kvůli malému počtu lidí doporučuje, aby stěžovatel případný problém zdokumentoval, což může vyřízení usnadnit. 

„V případě soukromé osoby nemůžeme vyrazit na namátkovou kontrolu,“ říká Luděk Snítil, mluvčí děčínské radnice. Úřad musí dostat oznámení. Stačí, když ho kdokoli na znečišťovatele upozorní, i bez fotografií či videa. Radnice pak hříšníka vyzve, aby věc napravil. Pokud k nápravě nedojde a stěžovatel ho udá podruhé, mohou úředníci už vyrazit na kontrolu. „Je samozřejmě dobré, když oznámení od občana obsahuje nějakou dokumentaci znečištění,“ podotýká Snítil. „Kontrolor může těžko stát čtyřiadvacet hodin před domem a čekat, až se z komína povalí dým,“ dodává mluvčí magistrátu města Děčína. 

Prověřování se netýká jenom spalování odpadků. Kontroloři prověřují také dotace, které stát vyplácí žadatelům na nákup ekologického vytápění. Do krajů míří miliardy korun státních dotací na výměnu zastaralých kotlů a ani tady to není vždy v pořádku. 

Pálíte odpadky?

Od září 2022 je možné udělovat vysokou pokutu za to, že domácí kotel nesplňuje parametry alespoň třetí emisní třídy. Sankci lze uplatnit i v případě, kdy majitel kotle spaluje odpadky a jiná nekvalitní paliva. Úřady mohou uložit pokutu až 50 tisíc korun. 

„Při jedné z kontrol přímo na místě jsme zjistili, že žadatel porušil podmínky smlouvy a dotace mu nebyla proplacena,“ říká Nikola Birklenová, mluvčí Moravskoslezského kraje. Úřad letos namátkově zkontroloval 475 kotlů před proplacením dotace, dalších sto po proplacení. Nejčastějšími nedostatky jsou chybějící originální dokumenty, jejichž kopie žadatelé přikládali k žádostem. Například v Plzni už ale radnice zaznamenala několik závažnějších podvodů. „Některé případy šetří Policie ČR,“ uvedla mluvčí plzeňského magistrátu Eva Mertlová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy