metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 12 °C

Pondělí, 25. října 2021. Svátek má Beáta.

Větší foto
Tak to vypadá, když se to zvrtne. | foto: Thomas PriorMetro.cz

Úrazy z konce roku? Svíčky bez dozoru či nekvalitní petardy

  17:49
Na Vánoce i na Silvestra dejte pozor na otevřený oheň a pyrotechniku.

Kuriózní případy nehod

Během svátků se přihodí nejrůznější historky, které nepotěší, ale můžou i pobavit.

Shořelé peníze na šaty?
Klientka České pojišťovny nahlásila shořelý vánoční stromek, na němž kromě jiného visela také prázdná skořápka od ořechu s pětitisícovou bankovkou uvnitř. Peníze měly být dárkem pro dceru na nákup šatů. Podrobná expertíza popela však prokázala, že při požáru žádná bankovka neshořela a že šlo jen o nepříliš dobře vymyšlenou vánoční pohádku.

Předvánoční úklid s úrazem
„Při úklidu jsem sundávala květiny z parapetu, mezi fialkami a begoniemi mám i pár darovaných kaktusů. I ty jsem položila na podlahu a začala umývat okna. Když jsem seskočila ze židle na zem, tak jsem přímo dopadla na ty kaktusy,“ popsala vtipnou příhodu klientka pojišťovny Aegon.

Zabouchnuté dveře od bytu
Během Štědrého dne volal na linku asistenční služby klient ČSOB Pojišťovny, který šel kupovat dárky. Když se vrátil, zjistil, že má zabouchnuté dveře. Jeho paní byla i s dětmi u rodičů, ale měli se asi do dvou hodin vrátit. Naštěstí součástí pojištění jsou i asistenční služby. Dorazil tedy zámečník a pán ještě stihl ukrýt dárky v místnosti pod schody.

Hořící stromečky, popáleniny, ale i další úrazy a nehody se opakovaně v závěru roku objevují i kvůli nepozornosti. „Vyšší počet požárů v domácnostech vzniká zejména okolo Štědrého dne. Řešíme požáry adventních věnců, ale také vánočních stromků s tradičními svíčkami,“ varuje mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Požár z balkonu se přenesl do bytu

Novoroční ohňostroj

Novoroční ohňostroj

Rizikový je pak také Silvestr, kdy se objevují škody způsobené zábavní pyrotechnikou. „Řešili jsme i případy, kdy pyrotechnika zapálila věci na balkóně a požár se přenesl až do interiéru bytu,“ dodává Buriánková. Jen v Praze loni záchranná služba řešila za noc stejný počet případů jako běžně za celých 24 hodin.

„Dominující příčinou výjezdů záchranné služby během silvestrovské noci jsou tradičně zdravotní potíže nebo úrazy vzniklé v souvislosti s požitím alkoholu (intoxikace, nevolnosti, řezná poranění od střepů), případně pádem na kluzkém terénu,“ říká Jiřina Ernestová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. Napilno budou mít v nejbližších dnech i hasiči.

Alespoň jeden střízlivý

Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto)

„Nakládejte opatrně s jakýmkoliv otevřeným ohněm. Nikdy ho nenechávejte bez dozoru,“ varuje vedoucí směny pražských hasičů Miloš Němec. Pyrotechniku vždy nakupujte z prověřených zdrojů a odpalujte ji na dostatečně velkém prostranství.

„Vyhněte se nadměrnému požívání alkoholu. Vždy je dobré, když alespoň jeden člen rodiny může posloužit jako řidič,“ dodává mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

Komentáře

Hlavní zprávy

Po covidu se cestuje nekultivovaně, říká šéf pražských revizorů

vydáno 25. října 2021  5:05

Vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka je v deníku Metro již stálicí. Každý rok za ním vyrážíme do jeho kanceláře v budově centrálního dispečinku...  celý článek

Střelci Alecu Baldwinovi se na place zhmotnila noční můra. Připomněla i filmovou Vránu

vydáno 24. října 2021  18:46

Do natáčení hollywoodského hitu se někdy vloudí tragédie. Které jsou nejznámější?  celý článek

Není to jen radost. O odvrácené straně mateřství si teď můžete přečíst také knížku

vydáno 24. října 2021  9:05

Upřímný mateřský blog si před třemi lety založila Tereza Maroušková. Působí na Instagramu jako Nas*aná máma a poodkrývá odvrácenou stranu mateřství...  celý článek

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Vaše fotky z Prahy