metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 6 °C

Pondělí, 12. dubna 2021. Svátek má Julius.
Cibulka chátrá už řadu let. Památkářům i místním ale došla trpělivost.
Dalších 5 fotografií v galerii
Cibulka chátrá už řadu let. Památkářům i místním ale došla trpělivost. | foto: Metro.cz

Usedlost Cibulka stržena. Tedy vlastně střežena

3. října 2015  13:38 Metro.cz
Cibulka chátrá už řadu let. Památkářům i místním ale došla trpělivost. Vyčkávání nahradily činy. Přesto však vyvlastnění není podle radnice na pořadu dne.

Objekt v Praze 5 je obehnán plotem a areál údajně hlídá bezpečnostní agentura se psy. Přesto se neznámému šprýmaři povedlo Cibulku „ozdobit“ slovním vtípkem. Na několika místech jsou na plotě vyvěšeny cedule, které varují, že „objekt je střežen“. Někdo ale pomocí černého fixu varování „vylepšil“. Nápisy tak nyní informují, že Cibulka je stržena.

Kromě přemalovaných cedulí je na střeše jednoho domu i nápis. „Hned teď vyvlastnit,“ radí radnici neznámý autor, jak dál v kauze postupovat. Praha 5 se ale s majitelem areálu dohodla, že nechá vypracovat stavebně technický posudek včetně posouzení statiky. Městskou pokladnu by měl tento dokument stát zhruba deset tisíc korun.

Střežen nebo stržen?

Střežen nebo stržen?

„Hned teď vyvlastnit,“ radí radnici neznámý autor, jak dál v kauze postupovat.

„Hned teď vyvlastnit,“ radí radnici neznámý autor, jak dál v kauze postupovat.

Radnice stále čeká

„Nyní radnice spolu s majitelem plánuje schůzku a harmonogram následujících jednání, jako je například setkání na komisi pro kulturu a památky. Vyvlastnění tedy není v současnosti na pořadu dne,“ uvedl Jan Klindera, mluvčí pětky.

Podle něj už pomalu nad Cibulkou svítá na lepší časy. „Nyní cítíme i ze strany majitele vůli se dohodnout, proto jsme otevřeni jednání a vyčkáváme, s jakými návrhy protistrana přijde,“ dodal Klindera.

Městská část majiteli usedlosti sice finančně nepomůže, přesto mu nabídla pomoc při rekonstrukci. „Můžeme být také aktivně nápomocni například při získávání dotací,“ připomněl možnosti radnice její mluvčí.

Na jaře se v Cibulce usadili squateři. Údajně měli s majitelem usedlosti uzavřenou smlouvu.

Na jaře se v Cibulce usadili squateři. Údajně měli s majitelem usedlosti uzavřenou smlouvu.

Usedlost Cibulka stržena. Tedy vlastně střežena.

Usedlost Cibulka stržena. Tedy vlastně střežena.

Majitele čeká pokuta

Zatímco Praha 5 stále doufá, že se s majitelem usedlosti dohodne, památkářům trpělivost už došla. „Odbor památkové péče zahájil s vlastníkem dané kulturní památky správní řízení,“ uvedl šéf pražských památkářů Jiří Skalický.

Koncem léta se u Cibulky sešla zhruba stovka lidí. Cílem setkání bylo, aby veřejnost kauzu usedlosti ze 14. století nadále sledovala.

Na jaře se v Cibulce usadili squateři. Údajně měli s majitelem usedlosti uzavřenou smlouvu. Ten ji ale vypověděl a podal na squatery trestní oznámení. Na jeho základě dokonce zasahovala na místě policie. Akce se účastnilo 130 policistů a zadrženo bylo deset lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Leteckým technikem se může stát i ten, kdo si dál rád hraje. Ženy tady voní benzinem

vydáno 11. dubna 2021  19:00

V hangárech 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích najdete pod jednou střechou letouny i vrtulníky. Celkem jich tu mají tři desítky a stará...  celý článek

Chytrolíni neprojdou. Kdo se vyhne testu, do školy nesmí

vydáno 11. dubna 2021  11:11

Ředitelé a učitelé základek měli jen několik dní na to, aby prostudovali desítky stran „návodů“, které jim pro návrat dětí do škol a testování zaslalo...  celý článek

Trolejbusem objedou svět, zatím shánějí techniky a řeší víza

vydáno 11. dubna 2021  6:52

Na první pohled je to šílenost. Přesto se parta kolem brněnského dobrodruha a podnikatele Alberta Fikáčka vydá trolejbusem kolem světa. S týmem...  celý článek

Do zahrady může dva tisíce lidí v jednu chvíli, říká ředitel Černý

vydáno 10. dubna 2021  11:37

Jak si v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji poradili s absencí návštěvníků a jak se chystají na pondělní otevření venkovních prostor? Také o...  celý článek

Vaše fotky z Prahy