metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Úterý 28. března 2023. Svátek má Soňa

Další 3 fotografie v galerii
Opraveno i díky Metru | foto: Metro.cz

Utáhnutí šroubů ji nezachrání. Lávka do Radlic se rozpadá, poslední opravy pomohlo zařídit Metro

  14:56
Procházku po zrezlém můstku vedoucím z Nádražní do Radlické ulice denně absolvují stovky Pražanů. Oblíbená zkratka má ale, jak se říká, odžito, a tak ji její správce – Technická správa komunikací (TSK) – vyráží každou chvíli opravovat.

„Na schodech lávky přes smíchovské nádraží je utržený rantl, je to velmi nebezpečné,“ upozornil redakci v pondělí čtenář Martin Kubík. Za svůj fotoúlovek získává odměnu tři sta korun.

Deník Metro se na místo vypravil a následně postřeh tlumočil TSK. Ta na lávku obratem vyrazila, takže kus železa odchlipující se od dřevěných schodů netrčel již od dnešního rána. „Děkujeme za rychlé nahlášení. Havarijní oprava schodiště lávky byla okamžitě zadána a oprava je již hotová. Hrany na této lávce upevňujeme poměrně často. Pás oceli je totiž přichycen jen vruty bez dalšího ukotvení,“ vysvětluje pro deník Metro mluvčí TSK Barbora Lišková s tím, že se pracovníci na místo plánují brzy vrátit.

Na schodišti lávky je to někdy „o hubu“.

„Provedeme ještě následnou kontrolu a případnou výměnu jednotlivých pochozích částí v celé ploše lávky tak, aby byla zajištěna bezpečnost chodců,“ dodává pro Metro Lišková.

Opraveno i díky Metru

O smíchovské lávce se naposledy v médiích hovořilo na konci loňského roku. Tehdy deník Metro jako první informoval o tom, že TSK před oba konce lávky umístila dvojici nových cedulí. Na značkách, které tu jsou k vidění dodnes, se píše o zákazu shlukování osob a maximální zatížitelnosti dvě stě kilogramů na metr čtvereční. Jinými slovy to znamená, že pokud vážíte kolem sta kilogramů, neměli byste na můstek vyrazit se stejně stavěným kamarádem či třeba plnoštíhlou partnerkou.

O tom, že je lávka dlouhodobě v nevyhovujícím stavu a rezne, vědí i zástupci radnice Prahy 5, kteří se na adresu cedulí vyjadřovali nelichotivě. „Informaci o zákazu shlukování rozumím, jen nevím, jestli je pro občany vyjádření omezení v kilogramech na metr čtvereční úplně pochopitelné,“ komentovala tehdy čerstvě umístěné cedule starostka pětky Renáta Zajíčková.

Pás oceli je přichycen jen vruty bez dalšího ukotvení

I přes množství oprav, které se TSK ještě chystá provádět, má smíchovská lávka před sebou už jen měsíce života. Rekonstrukce odjezdové haly a jižního křídla přilehlého smíchovského nádraží má začít již příští rok, nástupišť a severní části možná již letos.

Podle Liškové bude demolici lávky provádět Správa železnic. Termín ale ještě nebyl oficiálně oznámen. Můstek má totiž padnout bez toho, aniž by jej okamžitě nahradil nový. A tak se proti záměru bouří místní obyvatelé i radnice Prahy 5.

„Náhrada za tuto lávku bude vybudována blíže k terminálu smíchovského nádraží. Nová lávka by měla být zbudována před jeho dokončením. Pravděpodobně se tak ale nestane před samotnou demolicí stávajícího můstku. Proto se snažíme lávku udržet v provozu co nejdéle,“ popisuje pro Metro Lišková s tím, že bude záležet na tom, jak se Správa železnic s radnicí pětky dohodne. „Jejich rozhodnutí pak může mít vliv i na termín demolice,“ uzavírá Lišková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek