metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Linka 22 | foto: MAFRA

Úterý plné dvojek láká k legendární jízdě. Budete se dnes také mačkat v noční tramvaji 22?

  5:14
Neobvyklé datum, štěstí v životě. Pokud se v jeden den nahromadí víc stejných cifer, dostávají se někteří jedinci až do magického transu.

Pražská tramvaj číslo 22 přitahovala od nepaměti. Už na začátku devadesátých let, kdy se s náporem turistů stala oblíbenou štací domácích i zahraničních kapsářů. Dostala se dokonce až do zahraničních bedekrů.

Hurá na dvaadvacítku. Budou mít kapsáři žně?
Pozornost se na tramvaj číslo 22 soustředí i dnešní večer. Je totiž 22. 2. 2022 a kolem 22. hodiny a 22. minuty budou na její jízdu čekat možná stovky nadšenců.

„Ve 22 hodin a 22 minut bude na trase pouze 13 tramvají,“ upozorňuje Mikoláš Vojtěch, který setkání příznivců tramvají a magických dat organizuje na facebookové stránce „22.2.2022 jízda tramvají 22 ve 22:22“. Zájemce láká i příznivým nezimním počasím, kdy by natěšení cestující na refýžích mezi konečnými stanicemi Zahradní Město a Bílá Hora měli vyčkávat tu svou soupravu.

Nasedněte do MHD

  • Linkové autobusy a tramvaje s číslem 22 najdete po celé republice. Ostraváci mohou magické dvojky vyzkoušet večer na autobusové lince 22 z Hranečníku do Heřmanic.  
  • Smůlu mají Brňané. Těm tramvajovou dvaadvacítku zrušili už v roce 1995. Autobusy tohoto čísla nemají.
  • Vyrazit na autobusovou linku 22 mohou také obyvatelé Liberce.

„Bude hezký zážitek zapamatovat si, že jste byli 22. 2. 2022 ve 22 hodin, 22 minut a 22 sekund v tramvaji číslo 22,“ vzkazuje Vojtěch zájemcům o jízdu. „Už se těším, jak budu vyprávět vnoučatům, jak jsem zvládl v jeden únorový večer naplnit tramvaj lidmi,“ těší se organizátor dvojkové magické jízdy Prahou.

Úředníci neoddávají, ale leckde udělali výjimku
Letošní dvojky mají štěstí. Je jich v datu šest a navíc den, kdy tato událost nastane, je druhým v celém týdnu. Není divu, že někteří lidé na toto datum směřují svůj slavnostní svatební den.

Někde přeplněno, někde nezájem. Že by „magické“ dvojkové datum přineslo enormní zájem pověrčivých párů o sňatky, to se rozhodně říct nedá. Může za to i skutečnost, že se jedná o všední den. Navíc někde není úterý oficiálním oddávacím dnem.

Platí to například i pro Hradec Králové. Tam však nakonec naléhání dvojekchtivých budoucích novomanželů vyslyšeli. Původně se jednalo jen o jeden pár.

„Nakonec se přidal ještě jeden, tudíž svatby budou dvě, obě se budou konat kolem poledne a obě v domě U Špuláků na Velkém náměstí v Hradci Králové,“ připomíná Kateřina Šmídová, mluvčí královéhradeckého magistrátu. To, že se konají oba obřady současně, hezky a magicky zapadá do dvojkového dne. Podobně přistoupili k neobvyklému dni i na radnici osmého pražského obvodu.

Tam také nebývá úterý svatebním dnem. „Rozhodli jsme se z 22. února učinit mimořádný svatební den. Přestože na hru čísel moc nevěřím, setkával jsem se s dotazy, zda se v Libni bude v dvojkový den oddávat. Řekli jsme si, že zájemcům vyjdeme vstříc, mít na snubním prstýnku samé dvojky může být pro manželské páry docela hezká vzpomínka,“ říká zdejší starosta Ondřej Gros.

Dvojky jsou nejen součástí jednoho dne v dvojkovém roce, ale také například pražské městské části 22, pod kterou spadá hlavně Uhříněves. „Na krásné datum 22. 2. 2022 máme v městské části Praha 22 nahlášeno šest svateb. Dvě z toho oddá sám pan starosta Tomáš Kaněra,“ prozradila deníku Metro Veronika Blažková, mluvčí dvaadvacítkové radnice.

Pohotovost měly radnice už před 11 lety
Velké svatební rojení však zažilo Česko už před jedenácti lety. Jednalo se o magické datum 11. 11. 2011, to připadlo na pátek. Radnice měly v tento předvíkendový termín napilno. Nejžádanějším okamžikem byla jedenáctá hodina a jedenáctá minuta, někde byli mezi ženichy také Martinové, kteří slaví ten den svůj svátek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek