metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Větší foto
Linka 22 | foto: MAFRA

Úterý plné dvojek láká k legendární jízdě. Budete se dnes také mačkat v noční tramvaji 22?

  5:14
Neobvyklé datum, štěstí v životě. Pokud se v jeden den nahromadí víc stejných cifer, dostávají se někteří jedinci až do magického transu.

Pražská tramvaj číslo 22 přitahovala od nepaměti. Už na začátku devadesátých let, kdy se s náporem turistů stala oblíbenou štací domácích i zahraničních kapsářů. Dostala se dokonce až do zahraničních bedekrů.

Hurá na dvaadvacítku. Budou mít kapsáři žně?
Pozornost se na tramvaj číslo 22 soustředí i dnešní večer. Je totiž 22. 2. 2022 a kolem 22. hodiny a 22. minuty budou na její jízdu čekat možná stovky nadšenců.

„Ve 22 hodin a 22 minut bude na trase pouze 13 tramvají,“ upozorňuje Mikoláš Vojtěch, který setkání příznivců tramvají a magických dat organizuje na facebookové stránce „22.2.2022 jízda tramvají 22 ve 22:22“. Zájemce láká i příznivým nezimním počasím, kdy by natěšení cestující na refýžích mezi konečnými stanicemi Zahradní Město a Bílá Hora měli vyčkávat tu svou soupravu.

Nasedněte do MHD

  • Linkové autobusy a tramvaje s číslem 22 najdete po celé republice. Ostraváci mohou magické dvojky vyzkoušet večer na autobusové lince 22 z Hranečníku do Heřmanic.  
  • Smůlu mají Brňané. Těm tramvajovou dvaadvacítku zrušili už v roce 1995. Autobusy tohoto čísla nemají.
  • Vyrazit na autobusovou linku 22 mohou také obyvatelé Liberce.

„Bude hezký zážitek zapamatovat si, že jste byli 22. 2. 2022 ve 22 hodin, 22 minut a 22 sekund v tramvaji číslo 22,“ vzkazuje Vojtěch zájemcům o jízdu. „Už se těším, jak budu vyprávět vnoučatům, jak jsem zvládl v jeden únorový večer naplnit tramvaj lidmi,“ těší se organizátor dvojkové magické jízdy Prahou.

Úředníci neoddávají, ale leckde udělali výjimku
Letošní dvojky mají štěstí. Je jich v datu šest a navíc den, kdy tato událost nastane, je druhým v celém týdnu. Není divu, že někteří lidé na toto datum směřují svůj slavnostní svatební den.

Někde přeplněno, někde nezájem. Že by „magické“ dvojkové datum přineslo enormní zájem pověrčivých párů o sňatky, to se rozhodně říct nedá. Může za to i skutečnost, že se jedná o všední den. Navíc někde není úterý oficiálním oddávacím dnem.

Platí to například i pro Hradec Králové. Tam však nakonec naléhání dvojekchtivých budoucích novomanželů vyslyšeli. Původně se jednalo jen o jeden pár.

„Nakonec se přidal ještě jeden, tudíž svatby budou dvě, obě se budou konat kolem poledne a obě v domě U Špuláků na Velkém náměstí v Hradci Králové,“ připomíná Kateřina Šmídová, mluvčí královéhradeckého magistrátu. To, že se konají oba obřady současně, hezky a magicky zapadá do dvojkového dne. Podobně přistoupili k neobvyklému dni i na radnici osmého pražského obvodu.

Tam také nebývá úterý svatebním dnem. „Rozhodli jsme se z 22. února učinit mimořádný svatební den. Přestože na hru čísel moc nevěřím, setkával jsem se s dotazy, zda se v Libni bude v dvojkový den oddávat. Řekli jsme si, že zájemcům vyjdeme vstříc, mít na snubním prstýnku samé dvojky může být pro manželské páry docela hezká vzpomínka,“ říká zdejší starosta Ondřej Gros.

Dvojky jsou nejen součástí jednoho dne v dvojkovém roce, ale také například pražské městské části 22, pod kterou spadá hlavně Uhříněves. „Na krásné datum 22. 2. 2022 máme v městské části Praha 22 nahlášeno šest svateb. Dvě z toho oddá sám pan starosta Tomáš Kaněra,“ prozradila deníku Metro Veronika Blažková, mluvčí dvaadvacítkové radnice.

Pohotovost měly radnice už před 11 lety
Velké svatební rojení však zažilo Česko už před jedenácti lety. Jednalo se o magické datum 11. 11. 2011, to připadlo na pátek. Radnice měly v tento předvíkendový termín napilno. Nejžádanějším okamžikem byla jedenáctá hodina a jedenáctá minuta, někde byli mezi ženichy také Martinové, kteří slaví ten den svůj svátek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek