metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 20 °C

Pondělí, 6. dubna 2020. Svátek má Vendula.
Mobilní bankovnictví (ilustrační foto)
Mobilní bankovnictví (ilustrační foto) | foto: SXC

Útoky na naše účty neustále gradují. Jak nepřijít o peníze?

7. října 2013  17:37 ČTK
Banky i pošta varují před útoky hackerů. Jejich drzost stále narůstá. "Nový počítačový vir může nabízet instalaci škodlivé aplikace do mobilního zařízení při práci v internetovém bankovnictví," varují v těchto dnech některé banky. Útočníci nově míří i na mobilní telefony s cílem získat přístup i k účtům klientů, kteří používají při práci s internetovým bankovnictvím ověřovací SMS zprávy.

"Cílem může být kterýkoliv uživatel internetového bankovnictví," varuje Jan Matoušek z České bankovní asociace. Ten dodává, že v současné době asociace eviduje u všech bank jen několik případů napadení účtů klientů. Odškodní je banka v případě krádeže peněz z účtu? "Všechny reklamace posuzujeme individuálně," sdělil Jan Holinka z České spořitelny s tím, že účet žádného z klientů banky zatím napaden nebyl.

Před útoky varuje už poněkolikáté také Česká pošta. Klientům chodí v těchto dnech e-mail s předmětem "Informace o zásilce". Samotný e-mail psaný špatnou češtinou pak upozorňuje zákazníka na údajné nedodání zásilky a možné sankce. "Důrazně žádáme klienty, aby na žádný odkaz v e-mailu neklikali, v opačném případě jim hrozí stažení škodlivého kódu do jejich počítače a případně zneužití jejich dat včetně osobních a přístupových údajů," uvedla mluvčí Marta Selicharová s tím, že takové zprávy přišly stovkám klientů. "V případě, že e-mail obsahuje hrozbu sankcemi, by měli lidé zachovat chladnou hlavu a místo paniky reagovat nedůvěrou," dodává Aleš Pikora z firmy DataGuard.

Nestahujte podezřelé aplikace

Pokud nechcete přijít o peníze, neinstalujte si do telefonů podezřelé aplikace a otvírejte jen e-maily od známých odesílatelů. A kdy vrátí banky peníze?

  • "Obecně jsou banky vstřícné k odškodnění klientů v případech, že k odcizení finančních prostředků nedošlo jejich vlastní vinou," říká Jan Matoušek z bankovní asociace.
  • Nejnovější phishingové útoky
    ale podle něj nemíří na bankovní systémy, nýbrž na mobily a počítače klientů.
  • Je proto potřeba, aby klienti byli při využívání internetového bankovnictví obezřetní," dodává Matoušek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Naději si nenechme ukrást ani koronavirem, vyzývá opat

Daniel Janáček, opat strahovský
vydáno 6. dubna 2020  12:03

Za zdmi svých klášterů jsou v současné době uzavřeni i příslušnice a příslušníci řeholních řádů. Požádali jsme proto čelního představitele jednoho z nich,...  celý článek

Celorepublikový jídelníček nebo virtuální táborák pro děti. Víme, kde hledat

ilustrační snímek
vydáno 6. dubna 2020  5:17

Pandemie koronaviru zasáhla skoro celý svět. Nejrůznější firmy i instituce na situaci zareagovaly a začaly lidem nabízet pomoc. Deník Metro nabídky sbírá...  celý článek

Dopravní podnik otočil. Během velikonočního víkendu nakonec výluka metra bude

Takto probíhala výměna pražců v roce 2014 ve stanici Dejvická.
vydáno 5. dubna 2020  18:59

Na části metra C se několik dní nesvezete.  celý článek

Seminář poodhaluje budoucnost módy. Češi patří ve vývoji nových materiálů mezi špičku

Seminář Future Fashion, pohled do budoucnosti módního sektoru
vydáno 5. dubna 2020  12:58

Institut módní tvorby je nenápadně schován v domě na Vinohradech, ve třech místnostech si lidé, co mají rádi různé směry módy, mohou plnit své sny. Já se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám