metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
D. Kirschnerová | foto: MICHAL FRANTA

Utopenec i Hurvajz s rumem. Deník Metro zmapoval občerstvení v pražských divadlech

  16:31
V květnu se po dlouhé vynucené pauze opět otevřela divadla. Některá pražská dokonce hrála také přes léto. Deník Metro si udělal průzkum, co vše si v nich můžete dát o přestávce na zub. Jak říkávají sami divadelníci, v sále sice musí diváci sedět v omezeném počtu s rouškami na ústech, bufety ale fungují bez větších omezení.

Klíčem při výběru konkrétních divadel nebyla jejich velikost, návštěvnost či důležitost, jako spíš jejich žánrová rozmanitost.

Divadlo Spejbla a Hurvínka
Také loutkové divadlo si mohli ti nejmenší užít i přes léto. V čerstvě odstartované divadelní sezoně tomu nebude v Dejvicích jinak.

„Diváci u nás najdou širokou nabídku občerstvení od různých oplatek přes klasický párek v rohlíku až po opravdu široký výběr chlazených i horkých nápojů za ceny srovnatelné s nákupem v běžných obchodech,“ popsala nabídku Divadla Spejbla a Hurvínka jeho ředitelka Denisa Kirschnerová.

Specialitou jsou zde káva Spejbl s karamelem, šlehačkou a cukrem a horká čokoláda Hurvajz. Ta ale cílí na dospělého konzumenta, neboť obsahuje rum.

„Oproti očekávání jsme neměli takový úspěch s ohřívanými oplatkami, na kterých byl reliéf hlaviček Spejbla a Hurvínka. Možná proto, že k jejich přípravě je potřeba více času a diváci o přestávce nechtěli riskovat, že pochutinu nestačí zkonzumovat včas,“ míní Kirschnerová.

Národní divadlo
„Vše, co nabízíme, je domácí. Specialitou jsou chleby s různými druhy pomazánek, třeba s lososovou. Divadelní bufety děláme dvanáct let a nabídka je vybraná na základě dlouholeté zkušenosti,“ uvedl pro Metro Tomáš Bergmann, majitel firmy, která má bufety v Národním divadle na starost. Samozřejmostí jsou podle něj běžné nealkoholické nápoje, jako jsou džus, kola, čaje a káva. „Pro pány nesmí chybět pivo a pro řidiče nealkoholický Birell,“ dodal Bergmann. K zakousnutí by vám zde nabídli ještě domácí cookies, slané tyčinky nebo třeba mandle v čokoládě.

Divadlo v Celetné
Kavárna v tomto divadle je v pronájmu a slouží celodenně veřejnosti, přičemž ji v běžném provozu mohou využívat i návštěvníci divadla. Nabízí široký výběr kávy – espresso, turecká káva, cappuccino, alžírská káva a další. Podle zástupců divadla byste si v místním bufetu pochutnali na zapečených toastech, nakládaném hermelínu, utopenci či chlebíčku.

Chaplinův Hitler

  • Chaplinova filmová klasika – satirická komedie Diktátor – se minulý měsíc poprvé dočkala české divadelní adaptace.
  • Představení lze zhlédnout v divadle ABC. Nejbližší představení s volnou kapacitou se odehraje 15. září. Ve dvojroli diktátora Adenoida Hynkela a židovského holiče se představí Filip Březina.

Městská divadla pražská
Divadla ABC, Rokoko a Komedie, která spadají do jednoho svazku s názvem Městská divadla pražská, mají bufety provozované externě.

„V kavárně divadla ABC nabízíme kromě vína a chlebíčků nově také široký výběr kanapek, jednohubek a dezertů. V menu najdete také domácí limonády tradičních i netradičních příchutí a pivo z malého pivovaru Chříč,“ uvádí pro deník Metro provozovatel kavárny Samuel Bachmann.

Kavárna divadla Komedie nabízí propojení uměleckého zážitku s dobrým vínem a pivem za rozumné ceny. O přestávce si zde můžete vychutnat například portugalské víno, pivní ležák či pivo typu IPA z Vysokého Chlumce. Specialitou je nakládaný balkánský sýr nebo grilovaný kozí sýr s karamelem.

„V kavárně ABC jsme se snažili vytvořit pro občerstvení během přestávek vyhřívanou vitrínu s tradičními českými hlavními jídly jako například kachnou se zelím ve formě fingerfoodu, což bylo ve výsledku příliš náročné na produkci a od nápadu se upustilo,“ doplňuje pro Metro Bachmann.

Oblíbená divadla

Autorka článku, externí redaktorka Anežka Vondráková, přispívá do deníku Metro více než rok. „Baletní scénu Národního divadla jsem si oblíbila už v raném věku, kdy jsem sem chodila s maminkou. Divadlo Spejbla a Hurvínka mi připomíná dětství, kdy jsme je poslouchali na kazetách. Švandovo divadlo si mě získalo svým repertoárem, nejraději mám Pankrác 45,“ osvětluje výběr scén Vondráková.

Švandovo divadlo
Nakládaný hermelín a utopenec připravený v chráněné dílně si můžete dopřát v kavárně Švandova divadla. Ta je v divadelní sezoně otevřena už dopoledne.

„Nejoblíbenější jsou studené, chuťově výrazné kousky, které se dají rychle sníst – muffiny, koláče a samozřejmě lákavé obložené chlebíčky. Z nápojů vede sklenička dobrého vína, v kurzu je teď také prosecco, diváci si rádi objednávají i pivo,“ sdělila redakci vedoucí kavárny Švandova divadla Linda Knotková. S úspěchem se zde prý nesetkaly fit vegetariánské chlebíčky. Naopak stále vítězí klasický šunkový chlebíček s vajíčkem.

Divadlo Na Zábradlí
„Standardní nabídka baru jsou skvělé chlebíčky a pochutiny, kvalitní alkohol, chutné nealko, silná káva a domácí koláče,“ vyjmenovává nabídku Prokop Novák, PR manager Divadla Na Zábradlí. Podle jeho slov ale nemohou nabídnout sofistikovanější jídla, nemají totiž kapacity na tepelnou úpravu. „Kavárna běžně slouží jako příjemný doplněk kulturním činnostem,“ uvedl pro Metro Novák. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek