metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Středa, 29. září 2021. Svátek má Michal.

Větší foto
D. Kirschnerová | foto: MICHAL FRANTA

Utopenec i Hurvajz s rumem. Deník Metro zmapoval občerstvení v pražských divadlech

  16:31
V květnu se po dlouhé vynucené pauze opět otevřela divadla. Některá pražská dokonce hrála také přes léto. Deník Metro si udělal průzkum, co vše si v nich můžete dát o přestávce na zub. Jak říkávají sami divadelníci, v sále sice musí diváci sedět v omezeném počtu s rouškami na ústech, bufety ale fungují bez větších omezení.

Klíčem při výběru konkrétních divadel nebyla jejich velikost, návštěvnost či důležitost, jako spíš jejich žánrová rozmanitost.

Divadlo Spejbla a Hurvínka
Také loutkové divadlo si mohli ti nejmenší užít i přes léto. V čerstvě odstartované divadelní sezoně tomu nebude v Dejvicích jinak.

„Diváci u nás najdou širokou nabídku občerstvení od různých oplatek přes klasický párek v rohlíku až po opravdu široký výběr chlazených i horkých nápojů za ceny srovnatelné s nákupem v běžných obchodech,“ popsala nabídku Divadla Spejbla a Hurvínka jeho ředitelka Denisa Kirschnerová.

Specialitou jsou zde káva Spejbl s karamelem, šlehačkou a cukrem a horká čokoláda Hurvajz. Ta ale cílí na dospělého konzumenta, neboť obsahuje rum.

„Oproti očekávání jsme neměli takový úspěch s ohřívanými oplatkami, na kterých byl reliéf hlaviček Spejbla a Hurvínka. Možná proto, že k jejich přípravě je potřeba více času a diváci o přestávce nechtěli riskovat, že pochutinu nestačí zkonzumovat včas,“ míní Kirschnerová.

Národní divadlo
„Vše, co nabízíme, je domácí. Specialitou jsou chleby s různými druhy pomazánek, třeba s lososovou. Divadelní bufety děláme dvanáct let a nabídka je vybraná na základě dlouholeté zkušenosti,“ uvedl pro Metro Tomáš Bergmann, majitel firmy, která má bufety v Národním divadle na starost. Samozřejmostí jsou podle něj běžné nealkoholické nápoje, jako jsou džus, kola, čaje a káva. „Pro pány nesmí chybět pivo a pro řidiče nealkoholický Birell,“ dodal Bergmann. K zakousnutí by vám zde nabídli ještě domácí cookies, slané tyčinky nebo třeba mandle v čokoládě.

Divadlo v Celetné
Kavárna v tomto divadle je v pronájmu a slouží celodenně veřejnosti, přičemž ji v běžném provozu mohou využívat i návštěvníci divadla. Nabízí široký výběr kávy – espresso, turecká káva, cappuccino, alžírská káva a další. Podle zástupců divadla byste si v místním bufetu pochutnali na zapečených toastech, nakládaném hermelínu, utopenci či chlebíčku.

Chaplinův Hitler

  • Chaplinova filmová klasika – satirická komedie Diktátor – se minulý měsíc poprvé dočkala české divadelní adaptace.
  • Představení lze zhlédnout v divadle ABC. Nejbližší představení s volnou kapacitou se odehraje 15. září. Ve dvojroli diktátora Adenoida Hynkela a židovského holiče se představí Filip Březina.

Městská divadla pražská
Divadla ABC, Rokoko a Komedie, která spadají do jednoho svazku s názvem Městská divadla pražská, mají bufety provozované externě.

„V kavárně divadla ABC nabízíme kromě vína a chlebíčků nově také široký výběr kanapek, jednohubek a dezertů. V menu najdete také domácí limonády tradičních i netradičních příchutí a pivo z malého pivovaru Chříč,“ uvádí pro deník Metro provozovatel kavárny Samuel Bachmann.

Kavárna divadla Komedie nabízí propojení uměleckého zážitku s dobrým vínem a pivem za rozumné ceny. O přestávce si zde můžete vychutnat například portugalské víno, pivní ležák či pivo typu IPA z Vysokého Chlumce. Specialitou je nakládaný balkánský sýr nebo grilovaný kozí sýr s karamelem.

„V kavárně ABC jsme se snažili vytvořit pro občerstvení během přestávek vyhřívanou vitrínu s tradičními českými hlavními jídly jako například kachnou se zelím ve formě fingerfoodu, což bylo ve výsledku příliš náročné na produkci a od nápadu se upustilo,“ doplňuje pro Metro Bachmann.

Oblíbená divadla

Autorka článku, externí redaktorka Anežka Vondráková, přispívá do deníku Metro více než rok. „Baletní scénu Národního divadla jsem si oblíbila už v raném věku, kdy jsem sem chodila s maminkou. Divadlo Spejbla a Hurvínka mi připomíná dětství, kdy jsme je poslouchali na kazetách. Švandovo divadlo si mě získalo svým repertoárem, nejraději mám Pankrác 45,“ osvětluje výběr scén Vondráková.

Švandovo divadlo
Nakládaný hermelín a utopenec připravený v chráněné dílně si můžete dopřát v kavárně Švandova divadla. Ta je v divadelní sezoně otevřena už dopoledne.

„Nejoblíbenější jsou studené, chuťově výrazné kousky, které se dají rychle sníst – muffiny, koláče a samozřejmě lákavé obložené chlebíčky. Z nápojů vede sklenička dobrého vína, v kurzu je teď také prosecco, diváci si rádi objednávají i pivo,“ sdělila redakci vedoucí kavárny Švandova divadla Linda Knotková. S úspěchem se zde prý nesetkaly fit vegetariánské chlebíčky. Naopak stále vítězí klasický šunkový chlebíček s vajíčkem.

Divadlo Na Zábradlí
„Standardní nabídka baru jsou skvělé chlebíčky a pochutiny, kvalitní alkohol, chutné nealko, silná káva a domácí koláče,“ vyjmenovává nabídku Prokop Novák, PR manager Divadla Na Zábradlí. Podle jeho slov ale nemohou nabídnout sofistikovanější jídla, nemají totiž kapacity na tepelnou úpravu. „Kavárna běžně slouží jako příjemný doplněk kulturním činnostem,“ uvedl pro Metro Novák. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Požitek ze skateboardingu je nádherná věc, říká trenér Martin Hořák

vydáno 28. září 2021  17:54

Jednatřicetiletý trenér skateboardingu Martin Hořák má na ruce vytetovaný nápis Skate is My Life. Tomuto sportu se věnuje už dvaadvacet let i jako aktivní...  celý článek

Opravdu nám scházejí všechny stavby, které jsme bourali? A ještě zbouráme?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. září 2021  16:05

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Český unikát. Podívejte se přímo do kladenských věžáků

vydáno 27. září 2021  5:06

Přijeďte na vlastní kůži zažít, že Kladno není jen kolébkou hokejových nadějí, ale nabízí mnohem víc.  celý článek

Autobusoví šotoušové měli svátek. V Letňanech se konala přehlídka

vydáno 27. září 2021  4:47

Čtvrtý ročník Autobusového dne PID potěšil v sobotu v Praze všechny milovníky veřejné dopravy. Na autobusovém terminálu u stanice metra Letňany se konala...  celý článek

Vaše fotky z Prahy