metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

„Utrácíš dvakrát tolik co já,“ slyší Češi od svých partnerů

24. srpna 2018  14:15 Pavel Hrabica Metro.cz
Peníze jsou ve vzájemných vztazích žen a mužů až na prvním místě.

„Jsi příliš rozmařilý!“ To si často myslíme a také říkáme nahlas. Jak zjistil nedávný průzkum, Češi totiž příliš nevěří ve schopnost svých protějšků hospodařit s financemi. Dokonce podezřívají toho druhého, že utrácí dvakrát tolik než oni sami.

„Týká se to stejnoměrně žen i mužů,“ říká Jana Opršalová z Řízení managementu Poštovní spořitelny, která si dala studii zpracovat. Co si mezi sebou nejvíc vyčítají? Pětina žen vytýká partnerům, že utrácejí moc za cigarety, přibližně stejný počet mužů zase nelibě nese, že jejich partnerky utrácejí moc za oblečení. „Co nás ale zaujalo, je to, že mnoho lidí si samo sobě vyčítá příliš velkou útratu za věci, které jejich partnerům ve skutečnosti vůbec nevadí,“ doplňuje Opršalová. Týká se to například potravin nebo výdajů za zábavu s přáteli. Z názorů vyplývá, že právě v tomto směru dokážou být naši partneři úspornější.

Nevěra a tajná konta

40

  • Tolik procent Čechů je nevěrných. I proto často tají před partnery peníze na vlastním účtu, ze kterého pak „bokovku“ financují.

Finance ovlivňují naše chování například i v tom směru, že relativně dost lidí váhá půjčit partnerovi peníze. Ať již na podnikání, nebo na nějakou náročnější investici. „Není to nic překvapivého,“ uvádí pro deník Metro psycholožka Martina Jirovská z manželské a rodinné poradny v Praze 3. „Stále častěji se setkáváme se zvyšující se nedůvěrou partnerů vůči sobě. Platí to jak v rovině vztahů, tak v oblasti financí,“ vysvětluje. Lidé se obávají, že je ten druhý může opustit i ve vyšším věku a po desítkách let společného života. Taky se obávají, že půjčkou tomu druhému by ohrozili společné finanční zdroje. Proto ani nepřekvapí, že bokem si peníze „ulívají“ dvě pětiny lidí. Nejčastěji se jedná o lidi mezi třiceti a padesáti roky.

Jak potvrzuje zjištění Equa bank, mezi hlavní důvody patří to, že nevěří v dlouhodobost a pevnost vztahu. Taky nechtějí, aby jejich partner věděl, kolik opravdu utrácejí, a téměř polovina českých párů má oddělené účty.

Největší radost si děláme nákupem oblečení nebo bot

  • Největší ochotu půjčovat peníze tomu druhému v páru mají mladí lidé do třiceti let.
  • Oddělené účty mají své opodstatnění tam, kde partneři záměrně a výrazně podhodnocují cenu věcí, které si pořídili.
  • Ženy nejčastěji „zlevňují“ před partnerem oblečení a také účty u kadeřníka, muži mobilní telefony a útratu s kamarády.
  • Pětina českých domácností má systém několika účtů. Nejčastěji bývají tři – každý z partnerů svůj vlastní, potom společný, kam posílají část svých výplat na financování bydlení, dovolených a potřeb dětí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám