metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie
Cisterna s pitnou vodou na Vítězném náměstí v Dejvicích. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Už dorazily čtyři tisíce žádostí o odškodnění za špatnou vodu v Dejvicích

  7:55
Dejvické trápení po problémech se závadnou vodou pokračuje. Kavárny strádají, voda smrdí chlorem.

Od květnové havárie už uplynuly skoro tři týdny a Dejvice pořád trápí následky znečištění vody. „Lidé se k nám do kavárny stále bojí chodit. Vodě zkrátka ještě nevěří a já trpím na tržbě,“ stěžuje si Lucie Trofymljuk Růžičková, provozovatelka kavárny v Terronské ulici.

Kvůli špatné vodě přišla nejen o zisk, ale i o stálé zákazníky. „Žádáme čtyři tisíce osm set za čtyři dny, kdy jsem měla zavřeno. To myslím není moc,“ dodává kavárnice, která si pořídila i nový kávovar za 14 tisíc. Jeho plnění vodou není závislé na vodovodní síti. „Co kdyby se to opakovalo,“ zdůvodňuje koupi provozovatelka, která zatím na vyplacení odškodného čeká.

Na odškodném už vyplatili tři miliony korun

„Kolegové denně zpracovávají stovky žádostí o odškodnění, k dnešnímu dni jich dorazilo zhruba čtyři tisíce,“ komentuje vyplácení Tomáš Mrázek, mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací, který zároveň dodává, že již bylo zhruba 550 lidem vyplaceno na odškodném přes 3 miliony korun.

Finanční ztráta trápí zdejší podniky, domácnosti mají jiný problém. Voda z kohoutku stále zapáchá chlorem. „Množství chloru je sice zvýšené, ale na zdraví lidí to nemá žádný vliv,“ ubezpečil obyvatele šestky Matěj Čermák z hygienické stanice.

Přesto se i dnes najdou lidé, kteří se zdravotních problémů nemohou zbavit. „Lidé pro prášky kvůli střevním problémům chodí pořád,“ potvrzuje zdejší lékárnice.

Potíží se nemůže zbavit ani Tomáš Richter, který v Dejvicích bydlí. „Vždy, když se napiju vody z kohoutku, se mi další den problémy vrátí. Voda asi ještě nebude v pořádku, když k nám stále chodí dělat testy,“ myslí si.

Vodárny ale kontroly údajně provádějí preventivně. „Oblast Dejvic a Bubenče je pod zvýšeným dohledem,“ potvrzuje Mrázek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek