metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.
Cisterna s pitnou vodou na Vítězném náměstí v Dejvicích. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Už dorazily čtyři tisíce žádostí o odškodnění za špatnou vodu v Dejvicích

  7:55
Dejvické trápení po problémech se závadnou vodou pokračuje. Kavárny strádají, voda smrdí chlorem.

Od květnové havárie už uplynuly skoro tři týdny a Dejvice pořád trápí následky znečištění vody. „Lidé se k nám do kavárny stále bojí chodit. Vodě zkrátka ještě nevěří a já trpím na tržbě,“ stěžuje si Lucie Trofymljuk Růžičková, provozovatelka kavárny v Terronské ulici.

Kvůli špatné vodě přišla nejen o zisk, ale i o stálé zákazníky. „Žádáme čtyři tisíce osm set za čtyři dny, kdy jsem měla zavřeno. To myslím není moc,“ dodává kavárnice, která si pořídila i nový kávovar za 14 tisíc. Jeho plnění vodou není závislé na vodovodní síti. „Co kdyby se to opakovalo,“ zdůvodňuje koupi provozovatelka, která zatím na vyplacení odškodného čeká.

Na odškodném už vyplatili tři miliony korun

„Kolegové denně zpracovávají stovky žádostí o odškodnění, k dnešnímu dni jich dorazilo zhruba čtyři tisíce,“ komentuje vyplácení Tomáš Mrázek, mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací, který zároveň dodává, že již bylo zhruba 550 lidem vyplaceno na odškodném přes 3 miliony korun.

Finanční ztráta trápí zdejší podniky, domácnosti mají jiný problém. Voda z kohoutku stále zapáchá chlorem. „Množství chloru je sice zvýšené, ale na zdraví lidí to nemá žádný vliv,“ ubezpečil obyvatele šestky Matěj Čermák z hygienické stanice.

Přesto se i dnes najdou lidé, kteří se zdravotních problémů nemohou zbavit. „Lidé pro prášky kvůli střevním problémům chodí pořád,“ potvrzuje zdejší lékárnice.

Potíží se nemůže zbavit ani Tomáš Richter, který v Dejvicích bydlí. „Vždy, když se napiju vody z kohoutku, se mi další den problémy vrátí. Voda asi ještě nebude v pořádku, když k nám stále chodí dělat testy,“ myslí si.

Vodárny ale kontroly údajně provádějí preventivně. „Oblast Dejvic a Bubenče je pod zvýšeným dohledem,“ potvrzuje Mrázek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Barvy, beton a štěrk u hradiště? Proti zásahům do zalesněného vrchu bojuje petice

vydáno 4. prosince 2021  6:00

Keltské opidum Závist najdete v Břežanském údolí, v učebnicích dějepisu a v poslední době i na stránkách novin. Kolem zbytků hradiště je momentálně živo....  celý článek

Vaše fotky z Prahy