metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Úterý, 20. srpna 2019. Svátek má Bernard.
U Staré pošty čekající cestující už nezmoknou.
Větší foto
U Staré pošty čekající cestující už nezmoknou. | foto: Metro.cz

Už nezmoknete, Praha má padesát nových stříšek

24. května 2018  5:45 Marek Hýř Metro.cz
Nové budky pro cestující nepotřebují stavební povolení. Jsou totiž mobilní.

Na branické zastávce U Staré pošty stojí už pár dní nový přístřešek. Je to jeden z padesáti exemplářů, které dopravní podnik v těchto dnech rozmisťuje po metropoli. Dopravce se rozhodl vyslyšet žádosti městských částí a rozmisťuje přístřešky k zastávkám, kde dosud žádné nebyly. Například v Praze 4 budou tři nové prosklené budky.

„Chceme, aby lidé na zastávkách MHD, kde v minulosti z nějakého důvodu nebyl umístěn přístřešek, nemokli. Takže jsme ve třech případech požádali dopravní podnik, aby sem umístil aspoň provizorní přístřešek,“ říká Jiří Bigas, mluvčí čtyřky.

Dopravní podnik se rozhodl pro rozmístění budek takzvaně mobilních. Důvod je jednoduchý. Přístřešku, který není pevně spojený se zemí, totiž stačí jednodušší povolení.

„Mobilní přístřešky nepotřebují stavební povolení, stačí souhlas vlastníka pozemku s jejich instalací,“ říká Aneta Řehková, mluvčí dopravního podniku. Ve většině případů tak DPP stačí souhlas magistrátu.

Nový design zastávek

  • Metropole plánuje obměnit vzhled přístřešků MHD.
  • Nový design má získat až dva tisíce zastávek. Boudy by měly nejen chránit před nepříznivým počasím, ale také být jednoduché na údržbu, odolné vůči vandalům a pomoci cestujícím orientovat se ve městě.
  • Přednost budou mít zastávky, které potřebují okamžitou výměnu nebo kde dosud vůbec nejsou. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) má již vytipováno na 350 takových míst.
  • Vzhled zastávek vybere odborná hodnotící komise. V té bude například designér města Ženeva pro mobiliář a veřejný prostor nebo odborník z České společnosti ornitologické. Vítěz architektonické soutěže bude znám v prosinci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédnutí do dějin soli. Vzácné druhy jsou drahé jako lanýže

Muzeum soli v Pagu je ve skladišti, které je památkově chráněné.
vydáno 20. srpna 2019  11:10

V Chorvatsku, na ostrově Pagu, dobývají sůl už od římských časů. Vzácná surovina, kdysi dražší než zlato, z odpařovacích nádrží v Pažském zálivu, pokrývá...  celý článek

Dětem z Řitky vzali spoje do školy. Zdržovaly by

Středočeská obec Řitka
vydáno 20. srpna 2019  8:36

Část obyvatel středočeské obce je na řadu měsíců odříznuta od světa. Na vině je podle nich oprava mostu i neschopnost úřadů.  celý článek

Kolečko: Režírování bylo, jako když řídíte kajak a nejste Hilgertová

Scenárista a režisér Petr Kolečko s herečkami Petrou Hřebíčkovou a Denisou...
vydáno 19. srpna 2019  15:33

Proslavil se jako scenárista. Na konci srpna ale vstoupí do kin komedie Přes prsty, pod kterou je Petr Kolečko podepsán také jako režisér. V rozhovoru pro...  celý článek

Ceny pozemků rostou, výměra pro jeden domek se zmenšuje

Pozemek v okolí Mladé Boleslavi hledala rodina čtyři roky. Oblíbenou lokalitu...
vydáno 19. srpna 2019  10:22

Ubírání obytné plochy se netýká jenom bytů. Lidem stačí stále menší pozemky i pro rodinný dům.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám