metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
U Staré pošty čekající cestující už nezmoknou.
Větší foto
U Staré pošty čekající cestující už nezmoknou. | foto: Metro.cz

Už nezmoknete, Praha má padesát nových stříšek

24. května 2018  5:45 Marek Hýř Metro.cz
Nové budky pro cestující nepotřebují stavební povolení. Jsou totiž mobilní.

Na branické zastávce U Staré pošty stojí už pár dní nový přístřešek. Je to jeden z padesáti exemplářů, které dopravní podnik v těchto dnech rozmisťuje po metropoli. Dopravce se rozhodl vyslyšet žádosti městských částí a rozmisťuje přístřešky k zastávkám, kde dosud žádné nebyly. Například v Praze 4 budou tři nové prosklené budky.

„Chceme, aby lidé na zastávkách MHD, kde v minulosti z nějakého důvodu nebyl umístěn přístřešek, nemokli. Takže jsme ve třech případech požádali dopravní podnik, aby sem umístil aspoň provizorní přístřešek,“ říká Jiří Bigas, mluvčí čtyřky.

Dopravní podnik se rozhodl pro rozmístění budek takzvaně mobilních. Důvod je jednoduchý. Přístřešku, který není pevně spojený se zemí, totiž stačí jednodušší povolení.

„Mobilní přístřešky nepotřebují stavební povolení, stačí souhlas vlastníka pozemku s jejich instalací,“ říká Aneta Řehková, mluvčí dopravního podniku. Ve většině případů tak DPP stačí souhlas magistrátu.

Nový design zastávek

  • Metropole plánuje obměnit vzhled přístřešků MHD.
  • Nový design má získat až dva tisíce zastávek. Boudy by měly nejen chránit před nepříznivým počasím, ale také být jednoduché na údržbu, odolné vůči vandalům a pomoci cestujícím orientovat se ve městě.
  • Přednost budou mít zastávky, které potřebují okamžitou výměnu nebo kde dosud vůbec nejsou. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) má již vytipováno na 350 takových míst.
  • Vzhled zastávek vybere odborná hodnotící komise. V té bude například designér města Ženeva pro mobiliář a veřejný prostor nebo odborník z České společnosti ornitologické. Vítěz architektonické soutěže bude znám v prosinci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nepopírám, že být ženou ve světě rock´n´rollu má někdy své výhody, říká Morella z Gaia Mesiah

Gaia Mesiah
vydáno 18. února 2019  14:20

Po dlouhých jedenácti letech se na hudební scénu vrací crossoverová kapela Gaia Mesiah. Zítra v Praze pokřtí své nové album Excellent Mistake. „Tahle...  celý článek

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám