metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Pátek, 17. září 2021. Svátek má Naděžda.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Už zase pijeme jako o život. Přibylo havárek s alkoholem

  5:40
Poslední statistiky na konci loňského roku „sestřelily“ Česko z evropského prvenství v konzumaci alkoholu. První je Litva, my jsme „až“ čtvrtí. Důvodů k radosti však máme málo. Po sedmi letech, kdy konzumace alkoholu klesala, zaznamenaly statistiky rostoucí spotřebu.

Černá čísla se projevují i na silnicích. Loni sice zemřelo při autohaváriích o dvacet lidí méně (celkem 532) než v roce 2018, ale přibylo bouraček, kdy si řidič přihnul. Extrémní bývá den po Silvestru. Například na Nový rok 2020 připadlo na všech 148 nehod hned třicet karambolů, při nichž policisté zjistili alkohol. „Ten figuruje za poslední dva roky asi u pěti procent všech nehod,“ uvádí Veronika Nová, mluvčí České asociace pojišťoven. V letech 2018 a 2019 to bylo o dvě procenta víc než v letech předtím. „Zahynulo při tom 118 lidí,“ konstatuje Nová. Ročně tak zemřelo kvůli alkoholu na silnicích v průměru kolem šedesáti osob.

V Česku patří mezi zastánce trochy alkoholu za volantem například ODS. „Nevidím důvod, aby si slušný český občan nemohl dát malé pivo. Přibližme se i v tomto západní Evropě,“ odůvodňuje toleranci například šéf strany Petr Fiala.

Podobnou toleranci by někteří poslanci a senátoři rádi viděli také u vodáků a cyklistů. Zvláště proto, že Česko má rozvinutou síť cyklotras po vinařských oblastech. „Půl promile není žádné opíjení,“ argumentovala poslankyně STAN Věra Kovářová v září, kdy nakonec Sněmovna alkoholovou toleranci pro tyto kategorie uživatelů zamítla.

Nejnovější zpráva Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti sice zaznamenává pokles spotřeby tabáku a tabákových výrobků, přibývají však lidé, kteří denně nebo vícekrát týdně konzumují rizikové množství alkoholu. Podle Výzkumu občanů 2018, který byl vyhodnocen před několika dny, se ukázalo, že přes jedenáct procent českých mužů se řadí do kategorie těch, kteří pijí denně nebo téměř denně takové množství alkoholu, které lze považovat za závislost či zdraví ohrožující dávky. Přitom ještě před čtyřmi lety bylo takových pijanů o sto tisíc méně.

Kde se vaří, tam se paří

  • Výskyt alkoholu za volantem odpovídá i jeho „ekonomickému“ výskytu. Drží se spíše v jižní části Čech a Moravy.
  • Policejním statistikám figuruje Plzeň a přilehlé okresy (výroba piva, sektů a likérů).
  • Z jihomoravských regionů stojí v popředí Znojemsko a Břeclavsko.
  • Nejméně riziková je Praha a okolí a také severní Čechy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 16. září 2021  21:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Covidu navzdory! Během pandemie v Česku vzniklo třicet pět minipivovarů

vydáno 16. září 2021  14:12

Trend domácího popíjení se stále drží. Zákazníci se do hospod vrací pomalu. Festival na Pražském hradě má připomenout, že minipivovary žijí a mají co...  celý článek

Češi si podzimní dovolenou chtějí užít doma

vydáno 16. září 2021  11:55

Jižní Čechy nebo jih Moravy. Tyto regiony jsou největšími taháky letošního podzimu. Právě sem většina Čechů, kteří zůstanou doma, zamíří. Vyplývá to z...  celý článek

Stinné stránky motorismu lze zmírnit. Zapojit se můžete i vy, a navíc vás to bude bavit

vydáno 16. září 2021  5:51

Automobily se staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Kdo by se dobrovolně vzdal výhod v podobě praktičnosti, pohodlí, svobody, takřka neomezených...  celý článek

Vaše fotky z Prahy