metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Pondělí, 24. ledna 2022. Svátek má Milena.

Větší foto
Adventní zámek Loučeň | foto: Profimedia

Užijte si vánoční rekordy a prázdniny na zámku Loučeň

  6:43
Vydejte se do bludišť za historií známého zámku.

Pokud máte pocit, že se v celých Čechách brány uzavírají, zámek Loučeň jde již tradičně pokrokově proti tomuto proudu, a také letos nechá své komnaty návštěvníkům otevřené během celých vánočních svátků, a to včetně Štědrého dne a Nového roku. Rodinám s dětmi, ale i všem milovníkům pobytu na čerstvém vzduchu se tak otevírá další možnost na zajímavý výlet. Návštěvníci mohou vyrazit na procházku do bludišť alabyrintů v zámeckém parku. Pro ty, kdo chtějí i něco navíc, jsou připraveny prohlídky zámku v rámci výstavy Příběh vánočního stromečku. Tento rok si Loučeňští na své konto připsali hned tři nové české rekordy, na které se mohou návštěvníci těšit. Výstava s názvem Příběh vánočního stromečku je každoročně nejvíce navštěvována právě během vánočních prázdnin.

Návštěvníci se mohou těšit na celkem 22 různě nazdobených vánočních stromečků, přičemž každý z nich vypráví svůj jedinečný kouzelný příběh. Hlavním tématem letošní výstavy je „Věhlas českého průmyslu první republiky“ a jedním ze 6 stromečků, které Loučeňští tematicky připravili, je stromeček Pivovarský. Tento stromeček je návštěvníkům představen v prostorách zámecké jídelny a je mimo jiné také celorepublikovým rekordmanem.

Výstava Příběh vánočního stromečku potrvá na Loučeni až do 17. ledna, je tedy přesně ve své polovině a ohlasy návštěvníků jsou vesměs velmi pozitivní. „Když jsem poprvé vešla do jídelny a viděla tento impozantní strom, bylo mi jasné, že si zaslouží zapsat do Knihy českých rekordů. O to víc mě poté potěšilo, že rekordy nám byly uděleny celkem dva. A to v kategorii největšího živého stromečku v zámeckém interiéru a také jako vánoční strom snejvětším počtem pivovarských ozdob,“ uvádí Kateřina Šrámková, ředitelka zámku Loučeň.

„Návštěvníkům rozdáváme na konci prohlídek dotazník, kde mohou vyplnit, jaký stromeček se jim líbil nejvíce. A jako každý rok i letos bude soutěž o nejkrásnější stromeček napínavá až do poslední chvíle, protože skóre je velmi vyrovnané. U dětí ale zatím nejvíce vede stromeček Santíkový, a také série stromečků Tři oříšky pro Popelku, nazdobená podle třech Popelčiných šatů z oblíbené české pohádky,“ uvádí Hana Michalčíková, průvodkyně zámku.

Na zámeckém nádvoří se návštěvníci mohou těšit ještě na dvě zajímavosti. První z nich je největší adventní věnec v Česku, který zdobí zámeckou kašnu. Tento věnec byl na seznam českých rekordů zapsán poprvé již v roce 2011 a letos byl jeho zápis aktualizován díky největším svícím, které dosahují výšky 185 centimetrů. Každý den od 17 hodin je také na nádvoří pro návštěvníky připravena krásná světelno-hudební show, která se rozehraje na fasádě zámku za doprovodu vánoční koledy Good King Wenceslas a umocní tak vánoční prožitek na maximum.

Zámek Loučeň bude otevřen i během celých vánočních prázdnin od 10 do 17.15 hodin. Prohlídky Příběh vánočního stromečku budou probíhat denně od 11 do 16 hodin, kromě Štědrého dne, kdy poslední prohlídka začne v 15 hodin a areál bude uzavřen již v 16 hodin. Vstupné na prohlídku je 180 korun za osobu, v případě zájmu o vstup pouze do parku s labyrinty je jednotné vstupné 90 korun za osobu.

Pro velký zájem o prohlídky je návštěvníkům doporučeno zakoupit vstupenky předem on-line na webu zámku Loučeň. Více informací včetně podrobného programu arezervace vstupenek na Příběh vánočního stromečku na www.zamekloucen.cz.

Akce. Tipy deníku Metro, kam ven

  • Deník Metro přináší skvělé tipy, jak trávit čas do Silvestra.
  • Od 28. prosince do 1. ledna otevře brány návštěvníkům hrad Kašperk. Během sváteční otevírací doby vždy od 10 do 16.30 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu.
  • Nenechte si „ujet“ jedinečnou příležitost vyzkoušet si zdarma sněžné brusle Tomsen přímo na sjezdovce. Vyrazte na Ještěd! Akce se tam koná dnes 27. a zítra 28. prosince.
  • Do 30. prosince se konají Vánoční prohlídky města Kašperské Hory. Návštěvníci získají zajímavé informace o vánočních zvycích a tradicích na Šumavě. Každý dostane horký mošt. Spolu s průvodcem navštíví dva největší skříňové betlémy v České republice, projdou si náměstí a další zajímavá místa.
  • Vánoce na hradě. Do 31. prosince máte možnost navštívit hrad Kost a nechat se unést jedinečnou atmosférou středověkých Vánoc. Prohlídky odchází každou hodinu, a to od 11:00 do 15:00 hodin.
  • Ledové království pod Radhoštěm. Evropský unikát, speciální Ledová galerie (dům) s teplotou minus pět stupňů Celsia. Obří plastika 5 x 3 metry „Poslední večeře Páně“ na téma obrazu od Leonarda da Vinciho. Výstava je povinně s průvodcem po skupinách do 13 osob. Akce se koná až do 20. března. K vidění je 16 zajímavých ledových soch, jednou z nich je ledový trůn, na kterém se návštěvníci mohou vyfotit, nebo se mohou vyfotit u ledového obrazu „Poslední večeře Páně“. 
  • Zdroj: Kudyznudy.cz

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy