metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 16 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav

Další 2 fotografie v galerii
Zaplavený areál zámku v Troji. | foto: ČTK

V areálu zámku v Troji se odhaduje škoda na 30 milionů korun

  11:17
Galerie hlavního města Prahy odhaduje zatím škody po povodni na 30 milionů korun. Zaplavená je část areálu trojského zámku, budovy i zeleň. "Dosud přitom neskončily opravy zámku, které si vyžádaly povodně před 11 lety. Stály již přes 60 milionů korun," řekla dnes mluvčí galerie Kristýna Kočová.

"Pokud hladina Vltavy v Praze ještě stoupne a zatopí trafostanici a celý suterén zámku a hospodářských budov, náklady na opravy po současné povodni můžou ještě dalekosáhle převýšit zmíněných 30 milionů," doplnila. To ale experti nepředpokládají.

Národní galerie již v pondělí uzavřela Anežský klášter poblíž nábřeží Na Františku, voda jej zatím neohrožuje. Jak dnes řekli pracovníci Národní galerie, před rozlitím Vltavy nábřeží chrání povodňové zábrany, spodní voda se do kláštera zatím nedostala. Preventivně byla uzavřena i Valdštejnská jízdárna, v níž pořádá výstavy. Pro návštěvníky byly uzavřeny i další galerie a muzea, nejhůře na tom v Praze je pravděpodobně Muzeum Kampa.

Zámeček pod vodou

  • V jižní části areálu trojského zámku dosáhla voda do výšky asi 1,5 metru a zatopeny byly tři objekty včetně Oranžerie. Spodní voda natekla i do suterénu samotného zámku a do suterénů hospodářských budov přibližně do výšky 40 centimetrů.
  • Oranžerie byla po povodních roku 2002 rekonstruována v letech 2005 a 2006, domek zahradníka se právě rekonstruoval, hotové byly podlahy, sanace základového zdiva, sanační omítky a veškeré inženýrské sítě včetně vytápění, vše bylo tažené pod podlahami, popsala mluvčí stav před záplavou.
  • Podlahy, rozvody i spodní části omítek voda poškodila, poškozeny byly i inženýrské sítě tažené v trubkových kolektorech jižní části zahrady, kolektory budou zaplaveny bahnem a budou muset být opět vykopány a nahrazeny novými.
  • V suterénu zámku voda poškodila inženýrské sítě vedené pod podlahou. Místy se vzedmula podlaha a byly poškozeny spodní části zdí. Další dva objekty v areálu nebyly ještě po povodni z roku 2002 zcela rekonstruovány, proto vzniklé škody na nich nejsou tak značné. Pracovníci galerie předpokládají, že velmi poškozené budou také cesty a zeleň. Po opadnutí vody se kromě uklízení, desinfekce a vysoušení budou provádět statické průzkumy a průzkum stavu kanalizace.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek