metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Sobota, 29. ledna 2022. Svátek má Zdislava.

Další 2 fotografie v galerii
Zaplavený areál zámku v Troji. | foto: ČTK

V areálu zámku v Troji se odhaduje škoda na 30 milionů korun

  11:17
Galerie hlavního města Prahy odhaduje zatím škody po povodni na 30 milionů korun. Zaplavená je část areálu trojského zámku, budovy i zeleň. "Dosud přitom neskončily opravy zámku, které si vyžádaly povodně před 11 lety. Stály již přes 60 milionů korun," řekla dnes mluvčí galerie Kristýna Kočová.

"Pokud hladina Vltavy v Praze ještě stoupne a zatopí trafostanici a celý suterén zámku a hospodářských budov, náklady na opravy po současné povodni můžou ještě dalekosáhle převýšit zmíněných 30 milionů," doplnila. To ale experti nepředpokládají.

Národní galerie již v pondělí uzavřela Anežský klášter poblíž nábřeží Na Františku, voda jej zatím neohrožuje. Jak dnes řekli pracovníci Národní galerie, před rozlitím Vltavy nábřeží chrání povodňové zábrany, spodní voda se do kláštera zatím nedostala. Preventivně byla uzavřena i Valdštejnská jízdárna, v níž pořádá výstavy. Pro návštěvníky byly uzavřeny i další galerie a muzea, nejhůře na tom v Praze je pravděpodobně Muzeum Kampa.

Zámeček pod vodou

  • V jižní části areálu trojského zámku dosáhla voda do výšky asi 1,5 metru a zatopeny byly tři objekty včetně Oranžerie. Spodní voda natekla i do suterénu samotného zámku a do suterénů hospodářských budov přibližně do výšky 40 centimetrů.
  • Oranžerie byla po povodních roku 2002 rekonstruována v letech 2005 a 2006, domek zahradníka se právě rekonstruoval, hotové byly podlahy, sanace základového zdiva, sanační omítky a veškeré inženýrské sítě včetně vytápění, vše bylo tažené pod podlahami, popsala mluvčí stav před záplavou.
  • Podlahy, rozvody i spodní části omítek voda poškodila, poškozeny byly i inženýrské sítě tažené v trubkových kolektorech jižní části zahrady, kolektory budou zaplaveny bahnem a budou muset být opět vykopány a nahrazeny novými.
  • V suterénu zámku voda poškodila inženýrské sítě vedené pod podlahou. Místy se vzedmula podlaha a byly poškozeny spodní části zdí. Další dva objekty v areálu nebyly ještě po povodni z roku 2002 zcela rekonstruovány, proto vzniklé škody na nich nejsou tak značné. Pracovníci galerie předpokládají, že velmi poškozené budou také cesty a zeleň. Po opadnutí vody se kromě uklízení, desinfekce a vysoušení budou provádět statické průzkumy a průzkum stavu kanalizace.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co mají společného Guru, Too hot to handle a Labutí píseň? Děje se tam ho*no

Strážce streamu
vydáno 28. ledna 2022  14:25

STRÁŽCE STREAMU Nejrůznější pořady, seriály a filmy se na nás hrnou ze všemožných streamovacích služeb v kvantech doposud nevídaných. Konkurence je obrovská a divákův čas...  celý článek

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Vaše fotky z Prahy