metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.

Větší foto
Budoucí podobu čtvrti u O2 areny navrhuje studie architekta Jiřího Řezáka. | foto: QARTA ARCHITEKTURA

V blízkosti O2 areny má vzniknout náměstí a tisíce nových bytů

  12:17
Část Vysočan v okolí metra Českomoravská je přirozeným středem celé městské části Praha 9. Místní radnice chce tohoto faktu využít a místo výrobních hal v blízkosti O2 areny vybudovat novou čtvrť. Jejím jádrem má být náměstí Emila Kolbena, vzniknout by tu měly bytové domy, školy a technické centrum.

„Máme šanci vytvořit kvalitní veřejný prostor v synergii s tím, co už vybudovali soukromí investoři, a dát nový impuls této části města, kterou dodnes hyzdí staré továrny a je pro obyvatele neprostupná. Chceme postavit nové centrum, na kterém by se mohli, podobně jako v tom v Hamburku, podílet ti nejlepší architekti s neotřelými nápady,“ říká starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. 

Městská část chce koupit zhruba šest hektarů pozemků od společnosti Howden ČKD Compressors a na vzniku nové čtvrti se i přímo podílet. „Pokud by se město stalo vlastníkem území, tak by dostalo možnost moderovat ostatní účastníky a jednání by tak mělo být nejrychlejší,“ uvádí na serveru iDNES.cz Eduard Forejt, kterého si radnice najala jako poradce pro koupi pozemků.

Ve zhruba desetihektarové lokalitě mezi ulicemi Českomoravská, Freyova, Ocelářská a Lisabonská by mělo v budoucnu vzniknout asi tři a půl tisíce bytů, nová základní a mateřská škola a vzdělávací technické centrum. „Průmyslovou minulost Prahy 9 bychom chtěli přenést do současnosti a navázat na ni centrem, které by lákalo mladé a děti k moderní technice, jako jsou nanotechnologie, biotechnologie či 3D tisk,“ dodává starosta.

Brownfieldy kolem O2 areny vlastní nyní šestice firem a několik soukromníků. Firma Syner zde například nyní staví desetipatrovou kancelářskou budovu. Činí tak na bývalém parkovišti vedle hotelu Backstage. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy