metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Pondělí 4. července 2022. Svátek má Prokop

Větší foto
Budoucí podobu čtvrti u O2 areny navrhuje studie architekta Jiřího Řezáka. | foto: QARTA ARCHITEKTURA

V blízkosti O2 areny má vzniknout náměstí a tisíce nových bytů

  12:17
Část Vysočan v okolí metra Českomoravská je přirozeným středem celé městské části Praha 9. Místní radnice chce tohoto faktu využít a místo výrobních hal v blízkosti O2 areny vybudovat novou čtvrť. Jejím jádrem má být náměstí Emila Kolbena, vzniknout by tu měly bytové domy, školy a technické centrum.

„Máme šanci vytvořit kvalitní veřejný prostor v synergii s tím, co už vybudovali soukromí investoři, a dát nový impuls této části města, kterou dodnes hyzdí staré továrny a je pro obyvatele neprostupná. Chceme postavit nové centrum, na kterém by se mohli, podobně jako v tom v Hamburku, podílet ti nejlepší architekti s neotřelými nápady,“ říká starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. 

Městská část chce koupit zhruba šest hektarů pozemků od společnosti Howden ČKD Compressors a na vzniku nové čtvrti se i přímo podílet. „Pokud by se město stalo vlastníkem území, tak by dostalo možnost moderovat ostatní účastníky a jednání by tak mělo být nejrychlejší,“ uvádí na serveru iDNES.cz Eduard Forejt, kterého si radnice najala jako poradce pro koupi pozemků.

Ve zhruba desetihektarové lokalitě mezi ulicemi Českomoravská, Freyova, Ocelářská a Lisabonská by mělo v budoucnu vzniknout asi tři a půl tisíce bytů, nová základní a mateřská škola a vzdělávací technické centrum. „Průmyslovou minulost Prahy 9 bychom chtěli přenést do současnosti a navázat na ni centrem, které by lákalo mladé a děti k moderní technice, jako jsou nanotechnologie, biotechnologie či 3D tisk,“ dodává starosta.

Brownfieldy kolem O2 areny vlastní nyní šestice firem a několik soukromníků. Firma Syner zde například nyní staví desetipatrovou kancelářskou budovu. Činí tak na bývalém parkovišti vedle hotelu Backstage. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

vydáno 4. července 2022  4:49

Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.  celý článek

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek