metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 29 °C

Čtvrtek, 20. června 2019. Svátek má Květa.
Melanie Krýslová a Patrik Skala - majitelé kavárny.
Další 2 fotografie v galerii
Melanie Krýslová a Patrik Skala - majitelé kavárny. | foto: Kafe na kolech

V bývalé trafice v Praze 4 si udělala základnu pojízdná kavárna

8. ledna 2019  10:10,  aktualizováno  17:10 Marek Hýř Metro.cz
Novinový stánek na sídlišti Novodvorská v Praze 4 dlouho zel prázdnotou. Loni na jaře se do něj ale „nastěhovali“ studenti a začali zde pořádat výstavy, bazary, a dokonce improvizované letní kino. Takzvaná Artrafika dlouho nevydržela. Poplatky městu byly pro studenty moc vysoké. Netrvalo ale dlouho a zrekonstruovaný stánek opět ožil. Kavárna Kafe na kolech si zde udělala svou základu. Deník Metro si o netradičním nápadu povídal se spolumajitelkou kavárny Melanií Krýslovou.

Proč jste se rozhodli obydlet starou trafiku?
Asi před necelým půlrokem jsme si s přítelem vyplnili dlouholetý sen. Jednalo se o pojízdnou kavárnu v historickém voze Citroën HY, kterou jsme pojmenovali Kafe na kolech. Za tu dobu už máme za sebou několik akcí, kde jsme s kavárnou působili, a vždycky jsme naráželi na otázky zákazníků, kde nás mohou navštívit. Proto jsme dlouho hledali vhodné prostory pro naši malou kavárnu, kde by nás každý mohl navštívit i přes týden. V zahraničí jsme si všimli zajímavého trendu, přestaveb starých a nepoužívaných objektů… bývalé čekárny, haly a právě i trafiky.

Jak jste se o místě dozvěděli?
Několik měsíců jsme prohledávali snad všechny české servery s realitami. Bohužel se nám nedařilo nalézt ideální objekt v poměru nájem/místo. Jednoho večera jsem narazil na prodej bývalé Artrafiky. V tu chvíli se jednalo o nedozrálý nápad, zvlášť když jsme se na internetu dozvěděli o její historii. K rozhodnutí o koupi přispěl až pan Zatloukal (pozn. red.: jeden ze studentů). Líbilo se nám, co vše s bývalou trafikou dokázal, a byla by škoda nepokračovat v provozu trafiky. Když nám odvyprávěl celý příběh stánku, bylo nám jasné, že tuhle trafiku tady nenecháme jen tak zreznout.

Není v trafice málo místa?
Je to pro nás výzva, naštěstí máme zkušenosti z Marcela, našeho citroënu, takže pro nás není těžké vejít se do osmi metrů čtverečních se vším, co barista potřebuje ke své profesi.

Jak je to s nájmem? Studenti museli z trafiky pryč, protože byl moc vysoký...
Nájem je samozřejmě pevně daný od správce neboli Technické správy komunikací hlavního města Prahy. V případě bývalé Artrafiky se jednalo o neziskový projekt zaměřující se na rozvinutí kultury v Praze 4. Myslíme si, že bez podpory města, ať už v rámci dotace, úlev, nebo dobrovolné veřejné sbírky na provoz, byl osud Artrafiky předem rozhodnut. Je jen otázkou, zdali je v Praze obecně dostatek podpory pro neziskové projekty, jako byla například studentská Artrafika v Praze 4.

Jsou s trafikou nějaké problémy?
Ironicky vzato je naším největším současným problémem mládež školního věku, která má zálibu v graffiti. Neuplyne týden, abychom nějaký sprejerský pokus neodstraňovali.

Jak bude mít kavárna otevřeno?
Svou první kávu oficiálně vydala včera. Dál bude otevřená vždy od pondělí do pátku od sedmi ráno do čtyř odpoledne. Přes léto a hezké počasí plánujeme posezení před kavárnou a možná i živou hudbu ve stylu francouzských kaváren. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Lions poprvé v Paddock lize padli. I tak je čeká semifinále doma

Lions poprvé v Paddock lize padli. I tak je čeká semifinále doma
vydáno 20. června 2019  7:00

Až v předposledním kole Paddock ligy amerického fotbalu našli Prague Lions přemožitele. V devátém kole nastoupili Lions k odvetě proti Pardubicím...  celý článek

Ze Starého Chodova budou muset místní překonávat silnici podchodem. Cesta se protáhne o kilometr

Chodovská lávka překonává 9 jízdních pruhů dálnice.
vydáno 20. června 2019  6:42

Především seniory a maminky s kočárky ze Starého Chodova a okolí čeká dle místních krušné léto. První červencový den jim tu totiž dělníci na dva měsíce...  celý článek

Nechtějte po mně, abych udělala Lízu Simpsonovou, říká muzikálová herečka

Ivana Korolová
vydáno 19. června 2019  13:37

V nakažlivém rytmu svižného elektropopu jí přibývají hlasy v hitparádách i počty zhlédnutí vydařených klipů. Ivanu Korolovou zkrátka už nebudeme znát...  celý článek

Vyhrajte báječnou cestu pro dva a leťte ještě ten samý den

Amsterdam
vydáno 19. června 2019  10:51

Jste dost akční? Máte rádi bláznivé nápady? Pak je tato soutěž pro vás jako dělaná. Sbalit kufr a přijít na určené místo v daný den není tak těžké....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám