metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 1 °C

Pondělí, 21. ledna 2019. Svátek má Běla.
Návrh revitalizace Václavského náměstí od architektonické kanceláře Cigler...
Větší foto
Návrh revitalizace Václavského náměstí od architektonické kanceláře Cigler Marani Architects. | foto: Vizualizace Cigler Marani Architects

V centru Prahy vzniknou kolektory za miliardu

28. března 2018  11:52 Filip Jaroševský Metro.cz
Zatímco ve spodní části Václavského náměstí nedávno započala jeho dlouho připravovaná rekonstrukce, hořejšek si na nový vzhled ještě pár let počká. Podle radního Jana Wolfa by k jeho obnově mělo dojít až v roce 2020 či 2021, tedy poté, co zde v podzemí postaví město kolektor za 795 milionů korun. Pak tam totiž budou již k dispozici potřebné inženýrské sítě.

„Bez těchto sítí a prací pod zemí se z logiky věci nemůže dělat na povrchu,“ říká Wolf, podle kterého lze náklady předběžně odhadnout na 1,4 až 1,7 miliardy korun.

Radní včera rovněž schválili zahájení příprav projektu takzvaného nového sběrače v Hlávkově mostu za dalších 515 milionů. Jeden a půl kilometru dlouhá šachta sloužící k uložení inženýrských sítí má následně propojovat horní část Václavského náměstí a navázat na již existující šachty v dolní části. Součástí stavby má být i posunutí dešťové kanalizace a záchytná nádrž pro dešťovou vodu.

„Měla by být přibližně ve střední části náměstí, ale budeme zadávat projektovou dokumentaci, takže se teprve při projektování ukáže, kde by to bylo nejvhodnější,“ dodává radní Jana Plamínková, podle které bude voda následně využita k zalévání zeleně. Ta zde má být na náměstí v budoucnu zastoupena hojněji.

Základní otázky spojené s opravou povrchu horní části Václavského náměstí nejsou zatím zodpovězeny. Není jasné, odkud rekonstrukce začne, zda od tramvajové trati směrem k muzeu, nebo naopak, řešen zatím není ani problém magistrály a prostoru mezi sochou svatého Václava a Národním muzeem. Podle Wolfa je jasné jedině to, že se na náměstí během následujících patnácti let nevrátí tramvaje a že bude opraveno dle projektu kanceláře Cigler-Marani Architects z roku 2005.

Ve spodní části náměstí jsou nyní překládány inženýrské sítě. První viditelné změny na povrchu by měly být patrné ve druhé polovině letošního roku. Město teď podle radních vybírá lom, odkud přiveze kámen na předláždění náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám