metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Úterý 30. května 2023. Svátek má Ferdinand

V České republice se každé 10. dítě narodí předčasně. Pomoci může i včasná prevence

  10:29
Praha 16. března 2023 (PROTEXT) - Článek je součástí podcastu ŽIVOTOZPRÁVY od Pilulka.cz, ve kterém se věnujeme zdraví a zdravému životnímu stylu. Celý podcast si můžete poslechnout ZDE.

V Česku se v posledních letech každoročně narodí zhruba 8 až 10 procent dětí před ukončeným 37. týdnem těhotenství. V absolutním čísle jde o cca 8 500 novorozenců (na světě pak o 15 milionů dětí) ročně.

"Pro maminky i tatínky jde o obrovský prvotní šok, trauma, obavy či pocit bezmoci a viny, často až fatální strach, co bude dál”, říká Lucie Žáčková, výkonná ředitelka neziskové organizace Nedoklubko.

Sama podobnou situaci zažila v roce 2010, kdy se její prvorozená dcera narodila předčasně už ve 25. týdnu těhotenství (hranice životaschopnosti je 24. týden).

"Dnes mám 13letou zdravou a krásnou slečnu, na níž to nikdo nepozná,“ líčí s hrdostí Lucie Žáčková. V nemocnici po předčasném porodu s dcerou strávila 77 dnů.

"Dodnes předávám dál, jak je důležitý kontakt s miminkem hned po narození. A také síla, kterou dětem dodáváte tím, že s nimi v nemocnici jste. Následující péče vyžaduje spoustu úsilí a je třeba nepodléhat zmaru, když se zrovna nedaří. Nejkrásnější pocit je, když to dítě vybojuje a vy s ním,“ shrnuje.

Je to právě nezisková organizace Nedoklubko, která pomáhá rodinám nedonošených dětí tyto životní výzvy zvládat. Mezi její činnosti patří i výzkum příčin předčasného porodu a osvěta celé této problematiky. Na téma prevence spolupracuje i s panem doc. MUDr. Michalem Kouckým, Ph.D. z kliniky U Apolináře.

"Některé komplikace lze zachytit během prvotrimestrálního screeningu, kdy se dá predikovat například riziko preeklampsie (poznámka redakce: Preeklampsie vzniká nesprávným vývojem placenty. Kvůli tomu pak v těle matky dochází k rozvoji změn, které se ale zpočátku nijak klinicky neprojevují. Tato nemoc se týká přibližně 5 % těhotenství). Včasné odhalení tohoto onemocnění může pomoci k donošení miminka v termínu. Jedná se však o screening, který není součástí běžných těhotenských vyšetření, ale nastávající maminka si o něj může zažádat.” dodává Lucie Žáčková.

V loňském roce získalo Nedoklubko cenu veřejnosti Neziskovka roku 2022, což je obrovské ocenění pro dnes již velký a profesně zdatný tým lidí.

Jedná se především o maminky předčasně narozených dětí, které takto vrací vděk za předchozí pomoc. Zhruba 30 koordinátorek po celém Česku pomáhá nejen rodinám, ale i zdravotníkům a všem perinatologickým centrům v ČR. Těch je celkem 12, většinou v jednotlivých krajích, z toho 3 jsou v Praze. Dále Nedoklubko pomáhá i ve všech 15 intermediárních centrech, kde pečují o miminka narozená od cca 31. týdne těhotenství.

Pomoci aktivitám této neziskové organizace lze také finančně. Pilulka například nabízí vouchery, které si můžete přihodit do své objednávky na www.pilulka.cz a sama společnost tuto neziskovku také finančně podporuje. Všechny peníze putují na konto organizace. Podpořit ji ale můžete i prostřednictvím aktivit. Například 7. května 2023 můžete být součástí BĚHU A PROCHÁZKY PRO MIMINKA DO DLANĚ ČR 2023 (odkaz pro registraci: www.miminkadodlane.cz

O Nedoklubku - nezisková organizace Nedoklubko podporuje rodiče předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení v České republice. Poskytuje okamžitou a ucelenou informační podporu a zvyšuje povědomí o problematice předčasného porodu v ČR. Předává rady, informace, příběhy a zkušenosti. Probouzí víru a naději. Pomáhá matkám i celým rodinám předčasně narozených dětí zvládat tyto krizové životní situace (více info na webu: nedoklubko.cz).

O Pilulce - Pilulka je největší online lékárna v České republice a na Slovensku. Společnost založili bratři Kasové se záměrem významně se podílet na digitalizaci a modernizaci evropského lékárenství 21. století.

Zákazníci na Pilulka.cz najdou vše pro zdravý životní styl. Od léků a doplňků stravy přes produkty pro rodiče a miminka až po elektroniku. Jednou z velkých výhod online lékárny je doručení v ten samý den přes vlastní kurýrní službu Pilulka Expres nebo do výdejních Pilulka Boxů. Díky pestrému sortimentu a mobilní aplikaci Pilulka je nákup jednoduše pohodlný.

Kontakty pro média:

Daria Zverevska, Pilulka

daria.zverevska@pilulka.group

https://www.pilulka.cz/pro-media

Hlavní zprávy

Sport u piva. Platí provozovatelé hospod stejné částky jako běžní lidé?

vydáno 30. května 2023  13:49

Hokejové mistrovství je za námi, ale zajímavá otázka zůstává – jak řeší provozovatelé restaurací poplatky za přímé přenosy.  celý článek

Pěstoun není superman. Stačí mít místo v srdci, říká pro deník Metro Alexandra Udženija

vydáno 30. května 2023  4:36

Pěstounská péče je pro mnoho českých dětí jediným způsobem, jak získat náhradní rodiče, vyrůstat v rodině a mít tak co možná nejvíce plnohodnotný život....  celý článek

Jak by mohl být dostavěn „ukousnutý“ kulaťák? Před 100 lety navržené náměstí bude kompletní

vydáno 29. května 2023  16:17

Byty, kanceláře, chybějící občanská vybavenost či nové kulturní centrum pro šestou městskou část. To vše má přinést dostavba 4. kvadrantu Vítězného...  celý článek

Stop hazardu? Ano, ale na úkor sportu. Městské části vyhlížejí díry v rozpočtech

vydáno 29. května 2023  5:52

Vedení Prahy sestává terčem kritiky starostů, kteří jsou kvůli problematické vyhlášce nuceni v době krize osekávat výdaje.  celý článek