metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 18 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Větší foto
Darování vzácné tekutiny ve společnosti Mafra. | foto: Metro.cz

V Česku je v létě málo krve, kvůli komárům i úrazům

  5:20
Vzácná tekutina dochází. Dárci mizí na dovolené, a to i do rizikových oblastí.

V relaxační místnosti vydavatelství Mafra naproti redakci deníku Metro obvykle zaměstnanci firmy odpočívají, berou sem svoje děti, snědí v klidu svačinu. Včera tu ale také tekla krev.

Vzácnou tekutinu tady odebírala Ústřední vojenská nemocnice z pražských Střešovic. Mimořádně ji potřebuje, protože se zásoby nutné pro operace dramaticky zmenšily. V létě to bývá častá situace kvůli různým důvodům. „Momentálně jsou uzavřená dvě naše externí pracoviště v Lounech a Jilemnici,“ vysvětluje lékař Martin Marek z Ústřední vojenské nemocnice. A pak je léto, lidé vyjíždějí na dovolenou a transfuzní stanice se vylidňují.

Nejenom v Praze. „Z hlediska spotřeby krve jsou opravdu nejkritičtějšími měsíci ty letní. Je to způsobeno vyšším počtem prováděných operací, řada dárců má právě dovolené,“ vysvětluje Zdeněk Dvořák, mluvčí Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Zmenšující se zásoby krve souvisí nejen s plánovanými operacemi, ale také s těmi akutními, v létě dochází k výraznému zvýšení nejrůznějších zranění. Nedostatek mívají ale například i v obdobích chřipkových epidemií, kdy nakažení dárci nesmějí odběry poskytovat, to potvrdil deníku Metro i mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Výpadek však nebývá jenom kvůli tomu, že dárci jsou na dovolených. Letos výrazně omezil darování krve také výskyt západonilské horečky v oblíbených dovolenkových oblastech. Riziko přenosu viru této nebezpečné nemoci se týká dvacítky evropských států.

Sport a taky náledí

Nedostatek krve trápí nemocnice v létě i v zimě.

  • V zimě to klouže víc na silnicích i na chodnících. Zlomeniny kyčle vyžadující operaci zvyšují v této době spotřebu krve. Bývá taky víc autohavárií, kdy končí zranění na operačním sále.
  • V létě zase řeší nemocnice více zraněných z nejrůznějších letních aktivit. Jedná se o leckdy těžká zranění při lezení a výletech v horách, častěji a s horšími následky také bourají cyklisté, hlavně na horských kolech v terénu.
  • Mezi rizikové oblasti kvůli západonilské horečce patří letos například i Bulharsko, Kypr, Itálie, Řecko, Ukrajina, Kosovo, Kypr, Turecko a další země. V Srbsku na ni loni zemřelo dvacet lidí.

Kdo je v posledních týdnech navštívil, ten nemůže darovat krev přibližně jeden měsíc od návratu z oblíbených destinací. Najdete mezi nimi například Chorvatsko. Tam se ovšem do rizikových částí počítá celé vnitrozemí, dovolená na pobřeží odběr krve nezakazuje. V transfuzních stanicích zajímá lékaře, jestli jste nebyli třeba v Maďarsku, kde se zákaz týká pobytu na celém jeho území. V Rakousku jsou v „klatbě“ například Dolní Rakousy a celá Vídeň.

Nové dárce se snaží nemocnice získávat různě. „Začátkem roku vznikla nabídka v souvislosti s novou řadou seriálu Hra o trůny,“ říká lékař Marek z pražských Střešovic. Dorazily tři stovky fanoušků, každý z nich dostal památeční seriálové tričko. „Museli jsme nakonec odběry odmítat, což se obvykle nestává,“ dodává lékař Marek ze Střešovic.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kanibal a nekrofil z Netflixu svírá a zneklidňuje. Přesto se s ním těžko loučí

Strážce streamu
vydáno 7. října 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Desetidílná minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera je stejně tak znepokojivá jako řemeslně prvotřídní. Její úspěch ukazuje na tři evidentní věci....  celý článek

Nejen Češi si vykračují v botách pro královnu. Legendární obuv má i barefootovou verzi

vydáno 7. října 2022  12:39

Boty chelsea alias perka nebo štiblety proslavily Beatles. Teď jsou symbolem podzimní elegance.  celý článek

Prezidentský kandidát Karel Janeček: Dám lidem naději a energii měnit svět i vlastními silami

vydáno 7. října 2022  10:09

S Karlem Janečkem by na Hrad přišel prezident, pro kterého je zdravý životní styl základem jeho života. Matematik, ekonom, sociální reformátor, zakladatel...  celý článek

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek