metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Pátek, 20. září 2019. Svátek má Oleg.
Skautský institut se usadil na dohled od Staroměstského náměstí.
Větší foto
Skautský institut se usadil na dohled od Staroměstského náměstí. | foto: SIMetro.cz

V chátrajících domech na Staroměstském náměstí bude sídlit Kreativní klastr Praha

30. prosince 2015  19:41 ČTK, Metro.cz
V chátrajících domech u Staroměstského náměstí, pro které Praha marně hledala využití, bude sídlit Kreativní klastr Praha. Instituce má být centrem vzdělání, kultury a kreativity. Primátorka Adriana Krnáčová ho spolu s Institutem plánování a rozvoje (IPR) a Univerzitou Karlovou přestaví na začátku roku, vyplývá to z pozvánky na tiskovou konferenci k projektu.

„V samém srdci Prahy na Staroměstském náměstí chátrá už víc jak devět let blok historických radničních domů. Současné vedení Prahy chce do těchto významných prostor vrátit život,“ píše se v pozvánce. V domě U Zlatého rohu sídlí od letošního roku také Skautský institut, kde skauti pořádají různé přednášky, výstavy či workshopy.

Klastr je původně termín týkající se hlavně průmyslu, označené pochází z anglického „cluster“, což je shluk, chumel či hromada. Má jít o seskupení nezávislých firem a přidružených institucí, které si navzájem konkurují, ale také kooperují. Například poblíž Prahy se letos v lednu otevřelo inovační centrum InnoCrystal zaměřené na rozvoj biotechnologických projektů s mezinárodním potenciálem. Z průmyslu se označení přesunulo i do jiných oblastí. Kreativním klastrem je například přeshraniční CreaClust Zlín-Trenčín, který vznikl spoluprací tamních univerzit.

Blok radničních domů, který už roky zeje prázdnotou, těsně sousedí se Staroměstskou radnicí. Řadí se k němu i historický Dům U Minuty, z něhož je výhled přímo na Staroměstské náměstí. Původně tu sídlili magistrátní úředníci, kteří se ale v roce 2006 sestěhovali do pronajatého Škodova paláce. Za dvacetileté užívání paláce se Praha zavázala zaplatit více než čtyři miliardy korun. Vedení města se kvůli nájemnému s majiteli soudí.

Využití pro chátrající domy se dosud najít nepodařilo. Praha byla několik let vázána smlouvou s módní návrhářkou Blankou Matragi, která před lety vyhrála výběrové řízení a chtěla domy přestavět. Ze záměru ale sešlo. Minulé vedení Prahy se chtělo na dočasném pronájmu domluvit s Uměleckoprůmyslovým muzeem (UPM), které své vlastní kanceláře opravuje.

Podle původního projektu měly v komplexu domů vzniknout byty. Město počítalo s investicí za 900 milionů korun. Památkáři se ale obávali o osud už tak poničených domů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Úřady mají málo „detektivů“, nejlepší je čmoudila natočit

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2019  13:44

Plasty. Nekvalitní uhlí. V některých domácích kotlech se spalují neuvěřitelná svinstva.  celý článek

V Kyjích posnídáte na peroně

Štrúdl z tvarohového těsta s jablky
vydáno 19. září 2019  5:55

Každý, kdo dnes nechá auto doma, dostane od Prahy 14 kávu a štrúdl.  celý článek

Komerční sdělení

3 věci, které může udělat ČR do konce roku pro ochranu klimatu

3 věci, které může udělat Česká republika do konce roku pro ochranu
vydáno 18. září 2019  7:00

Slýcháme, že ti kdo protestují proti změnám klimatu, nenavrhují žádné dosažitelné cíle, že pouze “obchodují se strachem”. Není to pravda. Nyní naši...  celý článek

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám