metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Větší foto
Popíjet u vody se nemusí vždy vyplatit. V Česku měla polovina utonulých v krvi alkohol. | foto: MAFRA

V domácích bazénech se topí nejčastěji děti a pak opilci. Nebezpečí hrozí při večírcích

  10:28
Letní televizní reklamy na alkohol velice často spojují chuťové zážitky s dováděním u vody. Podvědomě tak vybízejí konzumenty, aby se popíjení oddávali u bazénu nebo v moři.

Covid v posledních dvou letních období silně utlumil nejen pivní kola, ale i nejrůznější popíjecí plavidla, které si našla své místo na slunci například v Praze, ale i na vodních nádržích a rekreačních jezerech. Přesto mrtvých, kde v kolonce smrti musí zaznamenat koroner „utonutí“, neubývá. Za stovkami utonulých je často alkohol.

Vodnický ráj

  • Přestože vodníci v Čechách podle filmové komedie vyhynuli, má Česko třikrát víc utonulých na počet obyvatel než Německo a dvakrát víc než Velká Británie nebo Španělsko. Přitom nemáme nejen uvedené vodníky, ale ani moře. Statistika neregistruje ty, kteří si úrazem ve vodě přivodili doživotní následky. 
  • Padesát procent utonulých bylo pod větším či menším vlivem alkoholu. Často dochází k úmrtím při sjíždění řeky. 
  • Alkohol je, i přes občasné vodácké kontroly policie, pravidelným společníkem vodáků. Na řece platí stejná pravidla jako za volantem.

„I v tomto roce poukazujeme na zodpovědnou konzumaci alkoholu. Mnozí rekreanti si bez něj nedovedou představit svou dovolenou. Nicméně alkohol mohou policisté akceptovat pouze u vody. Na vodu zkrátka nepatří. A toto omezení se týká i plavců,“ připomíná Ondřej Penc z oddělení prevence Policie České republiky.

Nebezpečná bývají bazény a také zahradní jezírka
Bohaté zkušenosti mívají s popíjením a následnými úrazy i smrtí především zdravotničtí záchranáři, nejen ti vodní. „Přímou statistiku sice nevedeme, ale za uplynulé dva měsíce máme zhruba desítku případů, kdy jsme vyjížděli k pacientům po tonutí,“ uvedla pro deník Metro Michaela Bothová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Zdůrazňuje, že kombinace alkoholu a koupání určitě není vhodná, už vůbec ne kombinace alkoholického potěšení a nočního koupání..

„Platí ale, že v soukromých bazénech, ale třeba i v jezírkách na zahradě se často topí malé děti, když rodiče na chvilku ztratí pozornost,“ připomíná mluvčí jihomoravské záchranky. Mezi posledními výjezdy evidují jihomoravští záchranáři tři případy z domácích bazénů, všechny naštěstí končily jen menšími zraněními (malý chlapec, žena středního věku a mladík skákající do bazénu). Pokud sehrál roli při utonutí nebo nepozornosti dospělých také alkohol však nemusí dokumentace obsahovat.

Dostanou miliony, ale ze života nic nemají
Vodní úrazové či smrtelné případy znají také pojišťovny. „Ve statistikách nevedeme, jestli k utonutí došlo ve veřejném či domácím bazénu, v řece nebo rybníku, to je nutné dohledávat v konkrétních spisech,“ říká Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa. Pojišťovna eviduje za poslední roky dva případy smrti v domácím bazénu, v obou případech se jednalo, bohužel, o předškolní děti.

Pokud tonutí neskončí úmrtím, mívají nejednou postižení celoživotní následky. I když jim pojistka zajistí dostupnost odpovídající péče, jejich bytí se scvrkne na polohovací lůžko. „Měli jsme případ zachráněné osoby, která má však doživotně poškozený mozek a je odkázaná na 24hodinovou péči. Takové případy jsou nejen smutné, ale z hlediska pojišťovny pochopitelně nejnákladnější,“ dodává Svobodová. Plnění se totiž vyplácí i několik desetiletí a vychází na vysoké miliony korun.

Popíjel, přišel o půl milionu korun
Bazénové úrazy či utonutí jsou v praxi likvidátorů Generali České pojišťovny ojedinělou událostí. „Častější bývají úrazy vodáků, a to od odřených kolen, přes podvrtnuté kotníky až po těžká zranění hlavy a míchy,“ upřesňuje Jan Marek, mluvčí této pojišťovny. Ale ani této pojišťovně se nevyhýbají smutné záležitosti.

„Klient trávil letní večer na soukromé akci, kde se mohutně popíjelo a došlo i na skoky do bazénu. Muž ale ve svém stavu nedokázal vyhodnotit hloubku a narazil hlavou do dna, přitom si zlomil obratle a trvale poškodil míchu,“ popisuje dění na večerní party Jan Marek. Pojišťovna mu sice vyplatila za trvalé následky téměř 4,9 milionu korun, částka však byla sníženě o deset procent.

Právě kvůli tomu, že úraz si přivodil evidentně pod vlivem alkoholu. „Následky jeho skoku jsou dramatické. Úplné ochrnutí rukou a noho a inkontinence,“ uzavírá Jan Marek z Generali České pojišťovny. 

Mějte oči otevřené

  • Od roku 2015 přispívá k větší bezpečnosti dětí u vod například projekt Bezpečné dětství u vod bez nehody.
  • Utonutí je v Česku druhou nejčastější úrazovou příčinou náhlé smrti dětí a mládeže a čtvrtou nejčastější u dospělé populace. 
  • Projekt propaguje například bezpečné Desatero pro pobyt ve vodě a u vody.
  • Příprava dětí na pobyt ve věku, kdy lze využít takzvaného potápěcího reflexu. Ten mají děti zachovaný přibližně  do šesti měsíců věku. 
  • Ročně utone kolem 200 Čechů, z toho je 10 až 15 procent dětí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy