metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil
Ilustrační snímek | foto: David Peltán, MAFRA

V dovolených se Češi omezit nechtějí, část hradí i benefity

  9:36
Nejžádanější destinace jsou Turecko a Řecko. Lidé si volí kvalitnější služby.

Dovolenou v zahraničí letos plánuje asi 60 procent Čechů. Nejméně třetina z nich na ni vyrazí s cestovní kanceláří. Pětina lidí dokonce zvládne kromě zájezdu do zahraničí také dovolenou v tuzemsku. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Sodexo. Nejoblíbenější formu dovolené tvoří ta u moře (47 procent), v závěsu jsou výlety v přírodě a dovolená, kde se dá zcela „vypnout“.

Mladí lidé si na dovolenou nejčastěji musí naspořit, zatímco nejvíce lidí, kteří ji zvládnou bez problémů pokrýt ze svých pravidelných příjmů, je mezi věkovou skupinou 55 až 65 let. I tak ale platí, že si na dovolenou šetří téměř tři čtvrtiny lidí.

Bez boeingů. Cestovky nabízejí jiné dny či místa

  • Situaci s odstavenými boeingy poslední generace typu 737 MAX, které po dvou tragických nehodách nesmějí do vzduchu, řeší také cestovní kanceláře. 
  • „Problém se nám podařilo vyřešit. U všech zájezdů, které máme v last minute nabídce, máme potvrzené lety. U všech last minute zájezdů si mohou být klienti jistí, že na dovolenou odletí a v termínu se nebude nic měnit,“ uvádí mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. 
  • Drobné úpravy v časech či datech odletů přiznává mluvčí Exim Tours Petr Kostka: „Probíhalo jednání se společností Smartwings i s náhradními dopravci, aby došlo k co nejmenšímu dopadu na naše klienty. Přesto se nedokážeme úpravám v letovém řádu vyhnout. Situace se dotýká několika letů z moravských letišť. Klientům nabízíme změnu termínu zájezdu nebo i změnu letiště na Prahu.“ 
  • Situaci už vyřešili i v Čedoku. „Tento problém se týkal asi pěti procent naší kapacity, a to především odletů z regionálních letišť. Klientům nabízíme totožný zájezd se všemi potvrzenými službami s posunem odletového dne nebo jiným místem odletu, další možností je vybrání si jiného zájezdu, kdy je klientům poskytnuta dodatečná sleva,“ upřesňuje mluvčí Čedoku Hana Součková. 

Podle průzkumu ING si pravidelně odkládá peníze z různých důvodů devět z deseti Čechů. Když by bylo třeba ušetřit, omezili by různé nákupy nebo by vyhledávali slevy. Dovolené by se ale vzdal málokdo. „Odpustit si dovolenou nebo jen zvolit levnější variantu dokáže jen asi čtyři procenta z nich,“ říká Radek Sedlář, ředitel retailové sekce ING.

Jeden ze způsobů, jak snížit náklady na dovolenou, představují zaměstnanecké benefity. Ať už jde o formu „stravenek“ na volný čas, nebo třeba věrnostní karty. „Z benefitů na volný čas naši uživatelé utratí deset procent na cestování a dovolenou. Průměrná útrata za dovolenou z benefitů je devět tisíc korun,“ zmiňuje Tereza Knířová ze Sodexo Benefity.

Zvýšený počet plateb pomocí benefitů či využívání různých akcí a slev potvrzuje také mluvčí cestovní kanceláře Čedok Hana Součková. „Nejpopulárnější slevou je takzvaný first minute, tedy nabídka v rámci předprodejů, během níž jsme letos zaznamenali rekordní zájem o zájezdy. V posledních letech jsme zaznamenali velký nárůst benefitů, které poskytují zaměstnavatelé svým zaměstnancům na nákup dovolené. Jde především o finanční příspěvek v kombinaci se slevami,“ uvádí Součková.

Podle Petra Kostky, mluvčího Exim Tours, se Češi nebojí investovat i do vícehvězdičkových hotelů. „Výrazně narostl zájem o pětihvězdičkové hotely, které prozatím zvolilo 30 procent turistů, 90 procent z cestovatelů si zakoupilo zájezd s all inclusive službami. Největší zájem je o ubytování ve čtyřhvězdičkových hotelích s all inclusive,“ všímá si Kostka. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek