metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Větší foto
Lupič stojanový krade lidem radost. | foto: Tadeáš Haager

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

  4:54
Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.

Říkáme mu lupič stojanový. Jde o uličníka, který se nespokojí jen s tím, že si vezme ze stojanu jeden či dva výtisky deníku Metro, případně o trochu víc pro kolegy či přátele. Tenhle nestyda si neváhá nabrat do předpřipraveného vaku rovnou všechna čerstvá Metra, takže na ostatní novin chtivé cestující jednoduše už nezbude.

Byli bychom moc rádi, kdyby každý výtisk deníku Metro vždy skončil tam, kde má. Tedy nikoli ve výkupnách papíru, ale u našich čtenářů. Pro ty, kteří by jej po přečtení chtěli přece jen využít k něčemu praktickému, přinášíme několik tipů.

Čištění a leštění
Dělaly to tak už naše prababičky. Vzaly zmuchlaný denní tisk namočený v teplé octové vodě a leštily jím zrcadla a okna v bytě do momentu, kdy na skle nezůstala ani jedna šmouha. Dejte ale pozor na kovové svorky, které náš deník drží pohromadě. Raději je předem odstraňte. Pokud nemáte po ruce smetáček či vysavač, vlhké noviny jsou také dobrým pomocníkem při sbírání střepů.

Odstraňovač zápachu i vysušovač
Novinový papír umí velmi dobře pohltit pachy. Ten, na který tiskneme náš deník, obzvláště. Zkuste si to. Zmačkaný novinový papír uzavřete do staré termosky, skříně či mezi plastové nádobí a nechte ho tam zhruba čtyři až pět dnů, Noviny jsou skvělé také jako podložka do koše či na vysušování mokré obuvi. Do bot nacpěte suché zmačkané výtisky Metra a nechte je při pokojové teplotě. Papír pomalu absorbuje vlhkost.

Balení křehkých věcí
Když se stěhujete, jsou staré noviny váš nejlepší přítel. Dají se do nich totiž nastrkat a zabalit skleničky, talíře, misky a další křehké věci.

Pro zvířátka či na slupky od brambor
Listy novin jsou také perfektní, chcete-li podklad pro domácí zvíře. Příjemné také je, když si na linku při škrábání brambor rozložíte nějaký výtisk Metra. Jako bonus si můžete u práce číst.

Zatopte si
Asi největší klasika je používání přečtených deníků Metro na podpal. A to jak v případě kotlů a krbů, tak táboráků. Naše noviny také často končí jako mulč proti plevelu či kompost.

Něco pro tvořivce
Jak již víme díky fotografiím od vás čtenářů, s deníkem Metro se dají dělat i umělecké divy. Nejde jen o skládání čepic a pletení košíků. Student Václav Henych deník Metro před lety využil i coby stavební materiál. Z nashromážděných výtisků zkonstruoval levné a přitom funkční křeslo. Výsledek jeho snažení mohli obdivovat návštěvníci Designbloku, a to konkrétně v roce 2014. Využít právě bezplatné noviny jako stavební materiál ho tehdy napadlo, protože je naším pravidelným čtenářem a staré výtisky měl tak doma schované.

Anketa: Jak dál využíváte noviny po přečtení?

  • Jan Marek: Nechám na sedačce, dám zpět do stojanu či věnuji sousedovi.
  • Ludmila Hrnčířová: Sbírám je pro záchrannou stanici živočichů v Jinonicích.
  • Petr Lochneska: Dělám z nich vlaštovky.

Komentáře

Hlavní zprávy

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek