metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Čtvrtek, 23. května 2019. Svátek má Vladimír.
Výstava Legendy probíhá i před pavilonem.
Větší foto
Výstava Legendy probíhá i před pavilonem. | foto: Metro.cz

V Holešovicích mají sraz bouráky za stovky milionů

17. května 2019  5:39 Petr Holeček Metro.cz
„Vášeň. Elegance. Unikátnost. Prestiž.“ To je motto šestého ročníku automobilové slavnosti Legendy, která startuje už dnes na holešovickém Výstavišti. K vidění bude přes tisíc exkluzivních aut a přichystán je pestrý program pro celou rodinu. Co vše obnáší taková show? Ptali jsme se pořadatele Lubora Kose.

Z akce Legendy se pomalu stává pražská legenda.
Myslím, že veřejnost již dlouhodobě vnímá Legendy jako takové víkendové automobilové muzeum s možností se něco dozvědět, ale hlavně se dobře bavit i s celou svojí rodinou. A přesně to mě dělá největší radost a vlastně žene do dalších ročníků. Každý rok vnímám tu nádhernou společnou atmosféru a letos to určitě nebude jinak.

Na jaké momenty předchozích ročníků vzpomínáte?
Za ty roky pořádání slavnosti mám skutečně spousty naprosto skvělých zážitků, protože auta jsou jednoduše můj svět. Ale opravdu mimořádným okamžikem pro mne osobně byla účast legendárního švédského soutěžního jezdce Stiga Blomqvista, světového šampiona v rallye z roku 1984 na úplně prvním ročníku naší slavnosti. Jeho famózní jízda s Audi Quattro S1, které tehdy pilotoval v roce 1985 je něco, co nikdy nemohu zapomenout! A stejně tak mám dodnes v živé paměti jízdu na místě spolujezdce ve voze Chevrolet Camaro GT3 po boku české legendy okruhových závodů Tomáše Engeho. To bylo na Legendách v roce 2015.

Je něco, co byste na slavnostech chtěl zlepšit?
Chtěl bych, aby se mi podařilo s každým novým ročníkem dát dohromady větší celkový rozpočet, který by celému organizačnímu týmu umožnil sehnat ještě lepší a unikátnější vozy. Jsem nesmírně rád, že máme nemálo donátorů, kteří nám zapůjčením vozů ze svých soukromých sbírek nesmírně pomáhají. Stejně tak velkým přínosem jsou vystavující automobilky se svými novinkami a ikonickými modely. Přesto však mluvíme o výstavě s více než tisícem exponátů na jednom místě a tomu logicky odpovídá i rozpočet akce v řádu více milionů.

Pořádat takovou show musí zabrat dost času, kolik života to ukrajuje vám?
S trochou nadsázky mohu říci, že mi Legendy ukrajují jedenáct měsíců v roce, šest dní v týdnu a průměrně osm hodin denně. Rozhodně to však neberte jako moji stížnost. Je to něco, co mě naplňuje, a vidím ve své práci obrovský smysl. Jinými slovy, žiju touto slavností a je mi největší odměnou, vidět ty desetitisíce lidí, kteří sem na legendy o víkendu přijdou a stráví tu chvíle plné klidu a zábavy. To je i cílem našeho týmu, který tvoří v průběhu roku tři lidé, ale poté se v době příprav slavnosti rozroste až na několik stovek spolupracovníků.

Na co se mohou návštěvníci těšit letos?
Hlavní nádvoří je samozřejmě věnováno hlavnímu tématu, tedy americkým vozům. Pravé křídlo Průmyslového paláce, které bude opět Pavilonem elegance, jsme zasvětili více jak padesátce těch nejúžasnějších a skvostných automobilů slavnosti všech ročníků výroby. Prostřední část paláce bude Pavilonem rychlosti, kde si návštěvníci budou moci prohlédnout pětadvacítku dechberoucích aktuálních hypersportů z celého světa. Nechybět budou vozy značky Pagani, McLaren, Porsche, Ferrari, Aston Martin a Bugatti. Některé značky budou mít zastoupení v obou zmíněných pavilonech. Společnost Casio zde navíc vystaví monopost F1 Toro Rosso. Nově se s programem více zaměříme na Křižíkovu fontánu a spodní část Výstaviště je znovu věnována novinkám automobilek, desítkám klubů a také vloni úspěšné FMX Aréně. Čekají nás také české výstavní premiéry, Toyota Supra nebo Cadillac XT4.

A jaký je váš auto sen?
Moje automobilové sny se pohybují ve třech kategoriích. Historické závodní vozy: naprostá ikona, Bugatti 35. Klasické sportovní vozy: Mercedes-Benz 300 SL Gullwing z roku 1954. Mezi novodobými automobily má mé srdce pětilitrový Ford Mustang bez střechy. 

Komentáře

Hlavní zprávy

The Atavists hrají před Muse či na United Islands

Kapela The Atavists s cenou za objev roku (5. března 2019).
vydáno 23. května 2019  15:46

Až donedávna je nikdo moc neznal. Pak ale The Atavists vyhráli na jaře dvě Ceny Anděl za Objev roku i nejlepší rockové album a začalo se o nich hovořit...  celý článek

Marnotratné ženy? Mýtus! Jsou jen víc vidět v obchodech

Ilustrační snímek
vydáno 23. května 2019  12:25

Pověsti o tom, že ženy často a hlavně hodně utrácejí, berou podle statistik bankovních společností za své. Důkazem jsou především údaje o platbách kartami...  celý článek

Klánovice opět v ráži. Hrozí odchod šoférů

Midibusu linky 212 v Klánovicích nikdo neřekne jinak než „malý busík“.
vydáno 23. května 2019  10:18

Linku 212, jež vozí cestující na vlak, čeká od ledna změna dopravce. Místní o něj však nestojí.  celý článek

Mokřad už není jen v Holešovicích. Letenský institut se pustil i do Prahy 8

Informační cedule
vydáno 23. května 2019  5:57

Žádné Holešovice, ale Mokřad. Tuhle přezdívku zmíněné městské části již několik let šíří na sociální síti Facebook skupina Letenský institut pro urážení...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám