metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Úterý 16. srpna 2022. Svátek má Jáchym
Lidé si pronajímají vlastní pytle. | foto: prazelenina.cz

V Holešovicích vzniká zahrada, kde mohou Pražané pěstovat zeleninu

  8:02
Komunitní zahrada, kde si obyvatelé hlavního města budou moci vypěstovat vlastní zeleninu, nebo si jen odpočinout od městského shonu s lopatkou v ruce a přitom si popovídat se sousedy nebo známými, vzniká v Holešovicích. Novým prostorem pro městské pěstování je nevyužívaný pozemek na rohu ulic Komunardů a Přístavní. Informovali o tom organizátoři projektu Prazelenina. Již druhou sezónu podobná zahrada po vzoru zahraničních metropolí funguje v kulturním centru Zahrada na Jižním městě.

"Pěstování zeleniny uprostřed města je myšlenka stará jako města sama," uvedl Matěj Petránek z projektu Prazelenina. V současné době toto zahradničení přímo v centrech velkých měst ožívá ve formě komunitních zahrad, zahrad na střechách domů či balkonech. Městské zahradničení má podle Petránka svou historii i v tuzemských podmínkách v podobě zahrádkářských kolonií. Zahrady podobné té holešovické již fungují v Berlíně, Helsinkách či Paříži.

Projekt Prazelenina si dává za cíl vytvořit lokální městskou komunitu zahradníků a kromě pěstování zeleniny či jiných plodin oživit také mezilidské vztahy uvadající v betonové džungli velkoměsta. Součástí prostoru je také kavárna a koutek pro děti. Konají se zde také různé zábavní akce.

Semínka si musí koupit každý sám

Jak řekl Petránek, zájemci si mohou pronajmout metr čtvereční pěstební plochy za 850 korun na sezónu trvající od půlky dubna do října. V ceně je zahrnut speciální pytel sloužící coby záhon, hliněná směs, ale také voda na zalévání. Semínka či sazenice si už musí každý "městský zahradník" pořídit sám. Podle pořadatelů je projekt nevýdělečný. Poplatek slouží pouze k uhrazení nákladů na pořízení a dovoz pěstitelské hlíny a vodu na zavlažování.

Podle Petránka je zájem pěstitelů veliký. Pronajato je již zhruba 100 metrů čtverečních plochy a je objednáno dalších 20 pytlů pro další rozšíření pěstebního prostoru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Před covidem byl coworking spíše módou pro jednotlivce, teď se stal pravidlem

vydáno 16. srpna 2022  5:04

Dilema mezi home officem a přítomností v kanceláři. To nyní řeší mnoho firem. Trendy pociťují developeři. Přizpůsobují tomu své plány.  celý článek

Chcete mít z babičky diamant? Moderní trendy vládnou i v pohřebnictví

vydáno 15. srpna 2022  18:14

Novinky se nevyhnou žádnému oboru lidského počínání. I tak konzervativní profese, jako je pohřbívání, nepřešlapuje na místě. Na hřbitově v Ďáblicích...  celý článek

S mazlíčkem do ciziny? Vezměte ho s sebou. Není to ale bez starostí

vydáno 15. srpna 2022  14:26

Češi letos po dvouleté covidové pauze vyrážejí jako o život na dovolenou do zahraničí.  celý článek

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek