metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pondělí, 21. června 2021. Svátek má Alois.
Lidé si pronajímají vlastní pytle. | foto: prazelenina.cz

V Holešovicích vzniká zahrada, kde mohou Pražané pěstovat zeleninu

  8:02
Komunitní zahrada, kde si obyvatelé hlavního města budou moci vypěstovat vlastní zeleninu, nebo si jen odpočinout od městského shonu s lopatkou v ruce a přitom si popovídat se sousedy nebo známými, vzniká v Holešovicích. Novým prostorem pro městské pěstování je nevyužívaný pozemek na rohu ulic Komunardů a Přístavní. Informovali o tom organizátoři projektu Prazelenina. Již druhou sezónu podobná zahrada po vzoru zahraničních metropolí funguje v kulturním centru Zahrada na Jižním městě.

"Pěstování zeleniny uprostřed města je myšlenka stará jako města sama," uvedl Matěj Petránek z projektu Prazelenina. V současné době toto zahradničení přímo v centrech velkých měst ožívá ve formě komunitních zahrad, zahrad na střechách domů či balkonech. Městské zahradničení má podle Petránka svou historii i v tuzemských podmínkách v podobě zahrádkářských kolonií. Zahrady podobné té holešovické již fungují v Berlíně, Helsinkách či Paříži.

Projekt Prazelenina si dává za cíl vytvořit lokální městskou komunitu zahradníků a kromě pěstování zeleniny či jiných plodin oživit také mezilidské vztahy uvadající v betonové džungli velkoměsta. Součástí prostoru je také kavárna a koutek pro děti. Konají se zde také různé zábavní akce.

Semínka si musí koupit každý sám

Jak řekl Petránek, zájemci si mohou pronajmout metr čtvereční pěstební plochy za 850 korun na sezónu trvající od půlky dubna do října. V ceně je zahrnut speciální pytel sloužící coby záhon, hliněná směs, ale také voda na zalévání. Semínka či sazenice si už musí každý "městský zahradník" pořídit sám. Podle pořadatelů je projekt nevýdělečný. Poplatek slouží pouze k uhrazení nákladů na pořízení a dovoz pěstitelské hlíny a vodu na zavlažování.

Podle Petránka je zájem pěstitelů veliký. Pronajato je již zhruba 100 metrů čtverečních plochy a je objednáno dalších 20 pytlů pro další rozšíření pěstebního prostoru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Práci u nás bych svým známým doporučila, říká zaměstnankyně Novavax CZ

vydáno 21. června 2021

Rozhovor s Lucií B. o tom, jaké je to pracovat pro globální farmaceutickou společnost Novavax CZ.  celý článek

Mydlář se vrací na náměstí. Od popravy 27 českých pánů uplynulo čtyři sta let

vydáno 20. června 2021  21:45

V listopadu loňského roku uplynula čtyři století od bitvy na Bílé hoře. A toto pondělí je to i stejná doba od popravy 27 českých pánů na Staroměstském...  celý článek

Jak jsem držel v ruce slavných sedm deka gymnastického zlata z olympiády v Berlíně 1936

PRAHA? AHA!
vydáno 20. června 2021  11:26

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

„Kanya vyšla z mých zkušeností,“ říká režisérka o svém filmu nominovaného na studentského Oscara

vydáno 20. června 2021  10:26

Patnáctiminutový snímek Kanya byl nominován na studentského Oscara. Samotný děj pojednává o dospívající dívce, kterou svazují indické tradice. Režisérka...  celý článek

Vaše fotky z Prahy