metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Další 1 fotografie v galerii
Kácení v Hostivaři | foto: Metro.cz

V Hostivaři i Grébovce vykácejí 34 stromů

  5:10
„V době, kdy vyvolává hromadné protesty odstranění jednoho javoru u Smetanova nábřeží, je jen těžko představitelné, že se na druhém konci Prahy kácí takřka bez povšimnutí ve velkém.“ S tímhle tvrzením přispěchal pro deník Metro čtenář, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Čtenář Metra při své obvyklé procházce u Hostivařské přehrady totiž narazil na partu dřevorubců. Od těch se dozvěděl, že zde mají vyhlídnuto více než tři desítky v podstatě zdravých dřevin.

„Přehrada slouží od roku 1963 nejen k rekreaci, ale i k vyrovnávání průtoků a ochraně území pod přehradou. V současné době zde začínají práce spojené s přípravou území pro výstavbu nového dodatkového bezpečnostního přelivu, který zvýší ochranu hráze vodního díla. V souvislosti s tím žádáme návštěvníky části Hostivařského lesoparku u přehrady, zejména v blízkosti hráze a v okolí komunikace Vyhlídková, aby dbali zvýšené pozornosti a pokynů pracovníků Lesů,“ vysvětluje mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Odstraňování stromů v místě výstavby nového přelivu zde probíhá od úterka. A to na základě povolení o kácení dřevin rostoucích mimo les, které vydala radnice Prahy 15. Práce budou probíhat do konce března, padnout má podle Fišerové 34 stromů v prostoru pod hrází a na pravém břehu. „Další kácení bude probíhat na lesních pozemcích kolem cesty. Na žádost městské části Praha 15 podél nedaleké cyklostezky následně vysadíme 15 vzrostlých javorů jasanolistých jako částečnou kompenzaci ekologické újmy,“ dodává Fišerová.

Kácet se brzy bude také v Havlíčkových sadech. Dva místní jehličnany totiž napadl kůrovec. „U borovice černé pod dětským hřištěm U Štiky a modřínu opadavého u Grotty nalezli larvy škůdce a v lýku zřetelně viditelné chodbičky a cestičky. Obě napadené dřeviny je nutno nyní pokácet a dřevní hmotu spálit, aby se tak zabránilo dalšímu šíření. Stromy budou na podzim nahrazeny novou výsadbou,“ vysvětluje mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. Zároveň pracovníci oddělení správy zeleně zkontrolují jehličnaté skupiny ve všech parcích na území Prahy 2 a instalují v nich speciální lapače, které na výskyt hmyzu upozorní. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Vaše fotky z Prahy