metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Větší foto
Legionella v UV záření. | foto: wikipedia.orgMetro.cz

V jednom bytě se na Proseku objevila bakterie Legionella. Budou dezinfikovat celý blok

  6:48,  aktualizováno  17:04
V rozvodu teplé vody jednoho bytu na Proseku se včera objevilo vyšší množství bakterie Legionella, která může způsobit akutní infekci s horečkami. Radnice Prahy 9 na svém webu oznámila, že bezprostřední nebezpečí nehrozí. Lidé si ale nemají do pátku, kdy začne dezinfekce rozvodů, umývat obličej teplou vodou a vodu používanou k přípravě jídel převářet.

Vyšší výskyt bakterie Legionella pneumophila, na který upozornila televize Nova, se podle radnice objevil ve čtvercovém bloku domů ohraničeném ulicemi Vysočanská, Veltruská, Litvínovská a Litoměřická.

Podle Radka Ježdíka, mluvčího Pražské teplárenské, se výskyt Legionelly potvrdil jen v jednom bytě, povolená koncentrace byla překročena stonásobně. „Jednalo se s největší pravděpodobností o dlouhodobě nepoužívaný odtok teplé vody, například sprchovou hlavici, sifon a podobně,“ uvedl. Hygienici potvrdili, že kontaminované jsou jen rozvody v jednom vchodě bytového domu ve Vysočanské ulici 561/63, přesto trvají na dezinfekci potrubí pro celý blok.

„Byla stonásobně překročena doporučená hodnota výskytu,“ řekl televizi Matěj Čermák z pražské hygienické stanice.

Radnice obyvatelům zmíněného bloku doporučila, aby si od včerejšího večera do pátku co nejméně myli hlavu a zvláště obličej v teplé vodě a při sprchování si dali pozor, aby se jim voda nedostala do úst, očí, uší a nosu.

„Ohřejte si, prosím, vodu z kohoutku se studenou vodou. A také by bylo dobré, čistit si zuby s použitím balené vody. Vodu do jídel je dobré buď převařit, nebo dvacet minut zahřívat na stabilní teplotě 60 stupňů,“ sdělili pracovníci radnice.

V pátek 18. září bude zahájena dezinfekce rozvodů teplé vody, která potrvá zhruba měsíc. Při jejím zahájení se zřejmě uvolní z trubek usazeniny, takže voda bude pravděpodobně zakalená. Studená voda je nezávadná. Bakterie Legionella může podle varování hygieniků způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Nejohroženější jsou lidé s oslabenou imunitou.

Znečištění pitné vody způsobilo letos v květnu v Praze vážné zdravotní problémy. V Praze 6 vodu kontaminoval průsak z kanalizace, 32 tisíc lidí bylo asi týden bez pitné vody a onemocnělo 4144 lidí. Z vody kontaminované bakteriemi a viry měli střevní potíže. Vyšetřovací komise dospěla k závěru, že za havárii může stáří sítě a špatné vedení vodovodu a kanalizace.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek