metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Čtvrtek 11. srpna 2022. Svátek má Zuzana

Další 1 fotografie v galerii
Ministerstvo zemědělství na Těšnově - vstupní portál. | foto: openhousepraha.czMetro.cz

V kleci budou před ministerstvem protestovat proti kožešinovým farmám

  6:07
Aktivisté ze spolku Obraz - Obránci zvířat budou ode dnešního dne až do 21. srpna protestovat před ministerstvem zemědělství. Svým vystoupením chtějí podpořit zákaz kožešinových farem. K budově na Těšnově si přinesou klec, ve které se budou po osmi hodinách střídat.

Na víkend by se pak měli přesunout na Václavské náměstí. Ministerstvo v uplynulých měsících jednalo s ochránci i se zástupci kožešinových farem, otázka existence či regulace farem je podle něj odborná. Chce proto požádat o stanovisko sněmovní zemědělský výbor.

Ministr zemědělství Marian Jurečka podle aktivistů slíbil, že do konce prázdnin vystoupí s jasným stanoviskem. „Aby při svém rozhodování nezapomínal na to, že má v rukách osud tisíců zvířat každoročně trpících kvůli zbytečným módním doplňkům, bude se celý týden u vchodu ministerstva potkávat s aktivisty v kleci, která po přepočtu na velikost člověka odpovídá typické kleci pro lišku. Kdykoli mu v ní však uvolníme místo, aby si mohl vyzkoušet, jak se v ní žije,“ řekl mluvčí spolku Daniel Cao.

V Česku ročně usmrtí kolem 10 až 13 tisíc norků

„Ministerstvo zemědělství se nehodlá rozhodovat na základě nátlaku žádné lobbistické organizace a bude se snažit najít kompromis přijatelný jak pro chovatele kožešinových zvířat, tak pro skupiny ochránců zvířat,“ uvedl mluvčí rezortu Hynek Jordán. Podle něj je podnikání kožešinových farem legální a legitimní a má obdobné podmínky jako v dalších evropských státech.

„Úřední zákaz by podnikatelům způsobil eventuální ekonomické ztráty a vzniklo by riziko možné žaloby za zmaření investic ze strany chovatelů kožešinových zvířat,“ dodal mluvčí. Rezort ale chápe i stanovisko ochránců.

Aktivisté kritizují, že v Česku existuje jedenáct kožešinových farem chovajících lišky, norky a činčily. Zvířata podle nich žijí ve špatných podmínkách - holých drátěných klecích, což je podle aktivistů týrání. Přesné číslo o počtu usmrcených kožešinových zvířat není k dispozici, protože se údaj oficiálně neeviduje. Podle informací chovatelů kožešinových zvířat je v Česku ročně usmrceno deset až 13 tisíc norků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek

Čára není zeď. Zákaz odbočení na Chodově řidiči ignorují

vydáno 11. srpna 2022  4:07

Nejen změna uspořádání křižovatky způsobila jedenáct nehod. Za většinu mohli „pospíchálci“.  celý článek

Komerční sdělení

Triatlon Podroužek prověří všestrannost závodníků

vydáno 11. srpna 2022

Autokemp Podroužek u Netolic bude o víkendu 13. a 14. srpna přitahovat pozornost všech, kteří jsou stejně dobře doma ve vodě jako na souši. Uskuteční se...  celý článek

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek