metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Neděle, 18. dubna 2021. Svátek má Valérie.

Další 1 fotografie v galerii
Ministerstvo zemědělství na Těšnově - vstupní portál. | foto: openhousepraha.czMetro.cz

V kleci budou před ministerstvem protestovat proti kožešinovým farmám

  6:07
Aktivisté ze spolku Obraz - Obránci zvířat budou ode dnešního dne až do 21. srpna protestovat před ministerstvem zemědělství. Svým vystoupením chtějí podpořit zákaz kožešinových farem. K budově na Těšnově si přinesou klec, ve které se budou po osmi hodinách střídat.

Na víkend by se pak měli přesunout na Václavské náměstí. Ministerstvo v uplynulých měsících jednalo s ochránci i se zástupci kožešinových farem, otázka existence či regulace farem je podle něj odborná. Chce proto požádat o stanovisko sněmovní zemědělský výbor.

Ministr zemědělství Marian Jurečka podle aktivistů slíbil, že do konce prázdnin vystoupí s jasným stanoviskem. „Aby při svém rozhodování nezapomínal na to, že má v rukách osud tisíců zvířat každoročně trpících kvůli zbytečným módním doplňkům, bude se celý týden u vchodu ministerstva potkávat s aktivisty v kleci, která po přepočtu na velikost člověka odpovídá typické kleci pro lišku. Kdykoli mu v ní však uvolníme místo, aby si mohl vyzkoušet, jak se v ní žije,“ řekl mluvčí spolku Daniel Cao.

V Česku ročně usmrtí kolem 10 až 13 tisíc norků

„Ministerstvo zemědělství se nehodlá rozhodovat na základě nátlaku žádné lobbistické organizace a bude se snažit najít kompromis přijatelný jak pro chovatele kožešinových zvířat, tak pro skupiny ochránců zvířat,“ uvedl mluvčí rezortu Hynek Jordán. Podle něj je podnikání kožešinových farem legální a legitimní a má obdobné podmínky jako v dalších evropských státech.

„Úřední zákaz by podnikatelům způsobil eventuální ekonomické ztráty a vzniklo by riziko možné žaloby za zmaření investic ze strany chovatelů kožešinových zvířat,“ dodal mluvčí. Rezort ale chápe i stanovisko ochránců.

Aktivisté kritizují, že v Česku existuje jedenáct kožešinových farem chovajících lišky, norky a činčily. Zvířata podle nich žijí ve špatných podmínkách - holých drátěných klecích, což je podle aktivistů týrání. Přesné číslo o počtu usmrcených kožešinových zvířat není k dispozici, protože se údaj oficiálně neeviduje. Podle informací chovatelů kožešinových zvířat je v Česku ročně usmrceno deset až 13 tisíc norků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy