metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Úterý, 21. září 2021. Svátek má Matouš.

Další 1 fotografie v galerii
Ministerstvo zemědělství na Těšnově - vstupní portál. | foto: openhousepraha.czMetro.cz

V kleci budou před ministerstvem protestovat proti kožešinovým farmám

  6:07
Aktivisté ze spolku Obraz - Obránci zvířat budou ode dnešního dne až do 21. srpna protestovat před ministerstvem zemědělství. Svým vystoupením chtějí podpořit zákaz kožešinových farem. K budově na Těšnově si přinesou klec, ve které se budou po osmi hodinách střídat.

Na víkend by se pak měli přesunout na Václavské náměstí. Ministerstvo v uplynulých měsících jednalo s ochránci i se zástupci kožešinových farem, otázka existence či regulace farem je podle něj odborná. Chce proto požádat o stanovisko sněmovní zemědělský výbor.

Ministr zemědělství Marian Jurečka podle aktivistů slíbil, že do konce prázdnin vystoupí s jasným stanoviskem. „Aby při svém rozhodování nezapomínal na to, že má v rukách osud tisíců zvířat každoročně trpících kvůli zbytečným módním doplňkům, bude se celý týden u vchodu ministerstva potkávat s aktivisty v kleci, která po přepočtu na velikost člověka odpovídá typické kleci pro lišku. Kdykoli mu v ní však uvolníme místo, aby si mohl vyzkoušet, jak se v ní žije,“ řekl mluvčí spolku Daniel Cao.

V Česku ročně usmrtí kolem 10 až 13 tisíc norků

„Ministerstvo zemědělství se nehodlá rozhodovat na základě nátlaku žádné lobbistické organizace a bude se snažit najít kompromis přijatelný jak pro chovatele kožešinových zvířat, tak pro skupiny ochránců zvířat,“ uvedl mluvčí rezortu Hynek Jordán. Podle něj je podnikání kožešinových farem legální a legitimní a má obdobné podmínky jako v dalších evropských státech.

„Úřední zákaz by podnikatelům způsobil eventuální ekonomické ztráty a vzniklo by riziko možné žaloby za zmaření investic ze strany chovatelů kožešinových zvířat,“ dodal mluvčí. Rezort ale chápe i stanovisko ochránců.

Aktivisté kritizují, že v Česku existuje jedenáct kožešinových farem chovajících lišky, norky a činčily. Zvířata podle nich žijí ve špatných podmínkách - holých drátěných klecích, což je podle aktivistů týrání. Přesné číslo o počtu usmrcených kožešinových zvířat není k dispozici, protože se údaj oficiálně neeviduje. Podle informací chovatelů kožešinových zvířat je v Česku ročně usmrceno deset až 13 tisíc norků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Vaše fotky z Prahy