metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela

Další 1 fotografie v galerii
Gotická stavba pochází z 13. století. | foto: Míra Lachec

V kolínském chrámu můžete adoptovat varhanní píšťalu. Nástroj podpoříte i návštěvou plesu

  6:14
Práce jako na kostele. O tom vědí své v chrámu svatého Bartoloměje v Kolíně. Po dvaceti letech zdárně spěje ke konci velká rekonstrukce.

„Opravit bylo potřeba v podstatě všechno,“ uvádí pro Metro farář Ján Halama. „Venkovní obnova zdiva, kamenných prvků, oprava krovů, renovace věží, křížů na věžích a další. Mnoho práce bylo také uvnitř,“ vypočítává Halama úsilí dvou dekád.

„Ještě se vyrobí mříž pod kůrem, díky čemuž bude denně přístup pro veřejnost k nahlédnutí, respektive modlitbě,“ říká farář. Přestože práce ještě běží, kostel je v provozu. Navštívit lze nedělní mše nebo chrám s průvodcem.

Součástí kostela bude také unikátní hudební nástroj. „Jde o první a prozatím jediné varhany takzvaného francouzského romantického typu v Česku,“ chlubí se Halama. „Varhany budou znít monumentálněji v souladu s velikostí chrámu a dosáhne se větší zvukové rozmanitosti a variability,“ vysvětluje farář jejich jedinečnost složitého klávesového nástroje. „Pro varhaníky bude lépe dosažitelná interpretace velkých děl francouzské romantické literatury, která vyžadují třímanuálový nástroj,“ popisuje Halama.

Varhany procházejí složitou rekonstrukcí.

Protože se jedná o finančně náročný projekt, rozhodla se Římskokatolická farnost Kolín oslovit veřejnost o pomoc s financováním. Lidé tak mohou udělat dobrý skutek a v rámci sbírky Darujte tón jednu z budoucích píšťal adoptovat. Další z možností, jak vznik nástroje podpořit, je návštěva Farního plesu, který se koná v pátek od 20 hodin v kolínském Městském společenském domě.

„Přál bych všem lidem hlavně mír na naší Zemi a pokoj v srdcích a myslích. Ať jsou ochotni pro dobré spolužití s druhými obětovat část svého ega,“ uzavírá přáním Halama.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek