metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Další 2 fotografie v galerii
Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA - KOLODĚJE | foto: PRAHA - KOLODĚJE

V Kolodějích se osvědčily takzvané špačníky, v Karlíně „bouda na špačka“

  15:50
Odhozené nedopalky v trávě, na chodnících i v záhonech kolem stromů nejsou v hlavním městě ničím neobvyklým. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky rádi přísně trestali, jiní na to jdou velmi kreativně a po dobrém.

Mezi takové filuty patří zastupitel městské části Praha-Koloděje Martin Vlček, kterého štval stále větší počet nedopalků válejících se kolem místní zastávky autobusů i přilehlého parčíku V Lipách. Nechal tam proto zhotovit a umístit takzvané špačníky – ptačí boudičky, do kterých místo ptáků mají „lítat“ oharky.

„Původ názvu špaček sice přímo nesouvisí s tímto hmyzožravým ptákem, jisté však je, že to jsou též škůdci. A to pořádní, kam se na ně živý špaček obecný hrabe. Jsou nenápadní, ale jedovatí. Škodí přírodě opravdu ve velkém. Známý kolodějský zámečník pan Chaloupka proto nedávno dle mého návrhu vyrobil pro tyto špačky budky,“ říká pro deník Metro Vlček, podle kterého se nápad zatím osvědčuje.

Koše na vajgly vypadají i jako terče, třeba ve Stodůlkách

  • O takzvaných vajglovnících deník Metro informoval začátkem tohoto měsíce. Úplně první terč na nedopalky vyrostl na jaře před obchodním centrem Luka Living v Praze 13. Další před obchodem Jeremi Sport ve Stodůlkách. 
  • Terče, jež mají být podle svých tvůrců jakýmsi pokračovatelem dětské hry házení kamínků na plechovku, se mají v následujících dnech objevit například také na Vinohradech, na Smíchově, u Masarykova nádraží, na Velké ohradě či u stanice metra Hůrka. Cena jednoho koše činí 6500 korun.
  • V Česku se podle statistik ročně vyhodí až padesát milionů špačků. Více než dvě třetiny končí mimo koše.

„Kuřáci sem špačky vhazují. Už se jich tu mnoho zabydlelo. Když už uškodily jim, ať alespoň neškodí ostatním,“ dodává Vlček a vysvětluje, že název si Kolodějští vypůjčili od ornitologů. Špačníky se vyvěšují na zahradách od sedmnáctého století, aby tito upovídaní ptáci navozovali veselou atmosféru a hubili škůdce.

Karlínské ekobudky
Nedostatek košů s típátky a popelníků ve veřejném prostoru vyburcoval k činnosti také tým projektu Bez vajglu. Ten se rozhodl umisťovat do ulic vlastní popelníky, které budou chytré, vtipné, a hlavně české. Nejprve začali v malém. Pod značkou Bezvajglu.cz prodávali nesmradlavé popelníčky do kapsy, díky nimž nedopalky kuřák nemusí nikam házet. Nápad jim svého času pomáhala propagovat Praha 4. Letos na jaře se jim však konečně povedlo dostat vlastní nápad do ulic. „Město ani příroda tvůj vajgl nepotřebuje. Vajgl není hnojivo, patří do popelníku,“ zněl vzkaz, který našli na jednom ze svých oblíbených míst kuřáci z firem sídlících v kancelářské budově Karlína. Nad ním visela takzvaná bouda na špačka. „Malý otvor a úplná těsnost zaručí vhození pouze vajglu a to, že se vajgly nevznítí,“ uvádí tým Bez vajglu.

Marketingový trik
Deník Metro obdržel na téma kreativních popelníků mnoho postřehů čtenářů. Ti by byli mnohdy raději, kdyby se místo budování alternativ, kam s nedopalky, více pokutovalo. Podle některých jsou pak boudičky na nedopalky vyloženě marketingový trik. „Místo aby městští strážníci pokutovali bezohledné nekuřáky, bude se utrácet za speciální koše – zpočátku desetitisíce, pak statisíce,“ míní čtenářka Blanka Hladíková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek