metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA -...
Další 2 fotografie v galerii
Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA - KOLODĚJE | foto: PRAHA - KOLODĚJE

V Kolodějích se osvědčily takzvané špačníky, v Karlíně „bouda na špačka“

18. října 2019  15:50 Filip Jaroševský Metro.cz
Odhozené nedopalky v trávě, na chodnících i v záhonech kolem stromů nejsou v hlavním městě ničím neobvyklým. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky rádi přísně trestali, jiní na to jdou velmi kreativně a po dobrém.

Mezi takové filuty patří zastupitel městské části Praha-Koloděje Martin Vlček, kterého štval stále větší počet nedopalků válejících se kolem místní zastávky autobusů i přilehlého parčíku V Lipách. Nechal tam proto zhotovit a umístit takzvané špačníky – ptačí boudičky, do kterých místo ptáků mají „lítat“ oharky.

„Původ názvu špaček sice přímo nesouvisí s tímto hmyzožravým ptákem, jisté však je, že to jsou též škůdci. A to pořádní, kam se na ně živý špaček obecný hrabe. Jsou nenápadní, ale jedovatí. Škodí přírodě opravdu ve velkém. Známý kolodějský zámečník pan Chaloupka proto nedávno dle mého návrhu vyrobil pro tyto špačky budky,“ říká pro deník Metro Vlček, podle kterého se nápad zatím osvědčuje.

Koše na vajgly vypadají i jako terče, třeba ve Stodůlkách

  • O takzvaných vajglovnících deník Metro informoval začátkem tohoto měsíce. Úplně první terč na nedopalky vyrostl na jaře před obchodním centrem Luka Living v Praze 13. Další před obchodem Jeremi Sport ve Stodůlkách. 
  • Terče, jež mají být podle svých tvůrců jakýmsi pokračovatelem dětské hry házení kamínků na plechovku, se mají v následujících dnech objevit například také na Vinohradech, na Smíchově, u Masarykova nádraží, na Velké ohradě či u stanice metra Hůrka. Cena jednoho koše činí 6500 korun.
  • V Česku se podle statistik ročně vyhodí až padesát milionů špačků. Více než dvě třetiny končí mimo koše.

„Kuřáci sem špačky vhazují. Už se jich tu mnoho zabydlelo. Když už uškodily jim, ať alespoň neškodí ostatním,“ dodává Vlček a vysvětluje, že název si Kolodějští vypůjčili od ornitologů. Špačníky se vyvěšují na zahradách od sedmnáctého století, aby tito upovídaní ptáci navozovali veselou atmosféru a hubili škůdce.

Karlínské ekobudky
Nedostatek košů s típátky a popelníků ve veřejném prostoru vyburcoval k činnosti také tým projektu Bez vajglu. Ten se rozhodl umisťovat do ulic vlastní popelníky, které budou chytré, vtipné, a hlavně české. Nejprve začali v malém. Pod značkou Bezvajglu.cz prodávali nesmradlavé popelníčky do kapsy, díky nimž nedopalky kuřák nemusí nikam házet. Nápad jim svého času pomáhala propagovat Praha 4. Letos na jaře se jim však konečně povedlo dostat vlastní nápad do ulic. „Město ani příroda tvůj vajgl nepotřebuje. Vajgl není hnojivo, patří do popelníku,“ zněl vzkaz, který našli na jednom ze svých oblíbených míst kuřáci z firem sídlících v kancelářské budově Karlína. Nad ním visela takzvaná bouda na špačka. „Malý otvor a úplná těsnost zaručí vhození pouze vajglu a to, že se vajgly nevznítí,“ uvádí tým Bez vajglu.

Marketingový trik
Deník Metro obdržel na téma kreativních popelníků mnoho postřehů čtenářů. Ti by byli mnohdy raději, kdyby se místo budování alternativ, kam s nedopalky, více pokutovalo. Podle některých jsou pak boudičky na nedopalky vyloženě marketingový trik. „Místo aby městští strážníci pokutovali bezohledné nekuřáky, bude se utrácet za speciální koše – zpočátku desetitisíce, pak statisíce,“ míní čtenářka Blanka Hladíková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám