metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 12 °C

Čtvrtek, 6. května 2021. Svátek má Radoslav.

Další 2 fotografie v galerii
Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA - KOLODĚJE | foto: PRAHA - KOLODĚJE

V Kolodějích se osvědčily takzvané špačníky, v Karlíně „bouda na špačka“

  15:50
Odhozené nedopalky v trávě, na chodnících i v záhonech kolem stromů nejsou v hlavním městě ničím neobvyklým. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky rádi přísně trestali, jiní na to jdou velmi kreativně a po dobrém.

Mezi takové filuty patří zastupitel městské části Praha-Koloděje Martin Vlček, kterého štval stále větší počet nedopalků válejících se kolem místní zastávky autobusů i přilehlého parčíku V Lipách. Nechal tam proto zhotovit a umístit takzvané špačníky – ptačí boudičky, do kterých místo ptáků mají „lítat“ oharky.

„Původ názvu špaček sice přímo nesouvisí s tímto hmyzožravým ptákem, jisté však je, že to jsou též škůdci. A to pořádní, kam se na ně živý špaček obecný hrabe. Jsou nenápadní, ale jedovatí. Škodí přírodě opravdu ve velkém. Známý kolodějský zámečník pan Chaloupka proto nedávno dle mého návrhu vyrobil pro tyto špačky budky,“ říká pro deník Metro Vlček, podle kterého se nápad zatím osvědčuje.

Koše na vajgly vypadají i jako terče, třeba ve Stodůlkách

  • O takzvaných vajglovnících deník Metro informoval začátkem tohoto měsíce. Úplně první terč na nedopalky vyrostl na jaře před obchodním centrem Luka Living v Praze 13. Další před obchodem Jeremi Sport ve Stodůlkách. 
  • Terče, jež mají být podle svých tvůrců jakýmsi pokračovatelem dětské hry házení kamínků na plechovku, se mají v následujících dnech objevit například také na Vinohradech, na Smíchově, u Masarykova nádraží, na Velké ohradě či u stanice metra Hůrka. Cena jednoho koše činí 6500 korun.
  • V Česku se podle statistik ročně vyhodí až padesát milionů špačků. Více než dvě třetiny končí mimo koše.

„Kuřáci sem špačky vhazují. Už se jich tu mnoho zabydlelo. Když už uškodily jim, ať alespoň neškodí ostatním,“ dodává Vlček a vysvětluje, že název si Kolodějští vypůjčili od ornitologů. Špačníky se vyvěšují na zahradách od sedmnáctého století, aby tito upovídaní ptáci navozovali veselou atmosféru a hubili škůdce.

Karlínské ekobudky
Nedostatek košů s típátky a popelníků ve veřejném prostoru vyburcoval k činnosti také tým projektu Bez vajglu. Ten se rozhodl umisťovat do ulic vlastní popelníky, které budou chytré, vtipné, a hlavně české. Nejprve začali v malém. Pod značkou Bezvajglu.cz prodávali nesmradlavé popelníčky do kapsy, díky nimž nedopalky kuřák nemusí nikam házet. Nápad jim svého času pomáhala propagovat Praha 4. Letos na jaře se jim však konečně povedlo dostat vlastní nápad do ulic. „Město ani příroda tvůj vajgl nepotřebuje. Vajgl není hnojivo, patří do popelníku,“ zněl vzkaz, který našli na jednom ze svých oblíbených míst kuřáci z firem sídlících v kancelářské budově Karlína. Nad ním visela takzvaná bouda na špačka. „Malý otvor a úplná těsnost zaručí vhození pouze vajglu a to, že se vajgly nevznítí,“ uvádí tým Bez vajglu.

Marketingový trik
Deník Metro obdržel na téma kreativních popelníků mnoho postřehů čtenářů. Ti by byli mnohdy raději, kdyby se místo budování alternativ, kam s nedopalky, více pokutovalo. Podle některých jsou pak boudičky na nedopalky vyloženě marketingový trik. „Místo aby městští strážníci pokutovali bezohledné nekuřáky, bude se utrácet za speciální koše – zpočátku desetitisíce, pak statisíce,“ míní čtenářka Blanka Hladíková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Dělníky na Barrandovském mostě zlobí veslaři a holubi. Do práce se tu nově vrhli potápěči

vydáno 5. května 2021  18:28

Deset stupňů má Vltava, v níž u Barrandovského mostu od pondělí pracují potápěči brněnské společnosti PS Profi. „Potápíme se do hloubky až čtyř metrů a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy