metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Větší foto
V Daliměřicích se rýsuje nová čtvrť. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V lese si mazlíčka hlídejte, jinak vám „vydělá“ až 30 tisíc

  13:33
Naše příroda prožívá zátěž. Ztížené cestování do ciziny do ní nasměrovalo statisíce výletníků. Někteří zapomínají, že není nezničitelná.

Uprostřed lesa, nedaleko vrcholu Krušné hory na Berounsku, si dvojice turistů griluje nad otevřeným ohněm maso. Panuje přitom horký srpnový víkend, je přísný zákaz rozdělávání otevřeného ohně v přírodě. Ne každý si s tím láme hlavu. Pár kilometrů odtud mezitím zasahují dobrovolní hasiči z Roztok u Křivoklátu. Likvidují malé ohnisko požáru. „Přijeli jsme včas, lidi vědí, že si nesmějí v lese ani zapálit cigaretu, ale vykládejte jim to,“ konstatuje jeden ze zasahujících hasičů.

Česko je stále ještě tak trochu zemí trampů a nadšených turistů. Ale se vzrůstající životní úrovní se z nás stali spíš „paďouři“, jak kdysi skalní trampové titulovali zhýčkané příležitostné výletníky z měst. To, jak se v lese máme a smíme chovat, částečně tušíme, ale ne vždy se držíme i těch nejjednodušších pravidel. Přitom nám za jejich porušení hrozí i mnohatisícové pokuty.

Zamykají závory do lesa
„Vstup do lesa může být dočasně omezen či vyloučen z důvodu jeho ochrany,“ připomíná Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest a upozorňuje na to, co by neměli lidé při vstupu do lesa i do přírody opomíjet. Například rozdělávat oheň v lese je přísně zakázané a není to možné ani padesát metrů od jeho okraje. „Pokud byste v lese kouřili, rozdělávali oheň, odhazovali odpadky či poškozovali stromy, můžete dostat až patnáctitisícovou pokutu,“ vypočítává Eduarda Hekšová.

Uklízeči versus čuňata

  • K čisté přírodě může přispět každý turista. I ten sváteční.
  • Iniciativa #nejsemprase dá výletníkům tipy, jak se chovat, aby to v přírodě nebylo „jako v chlívku“. Zapojili se do ní i známí sportovci.
  • V lese můžete přenocovat ve spacáku „pod širákem“ (kromě klidových zón národních parků či CHKO). Nesmíte si tam ale postavit stan a rozdělat oheň. Obecně platí, že by po vás neměly zůstat stopy ani odpadky.

Silný nápor vnímají v těchto týdnech v lesích na Žďársku, kde hospodaří společnost Kinský Žďár. Na Českomoravské vysočině je největším soukromým vlastníkem lesů. „To, jak jsou lesy na Jihlavsku, Velkomeziříčsku a Třebíčsku silně zasažené kůrovcem, a ty naše jsou zatím v poměrně dobré kondici, se odráží i na přílivu návštěvníků,“ říká Radek Koudela, vedoucí lesního provozu Kinský Žďár, a. s. Potvrzuje, že kempy, které společnost provozuje u vodní nádrže Pilská a u rybníka Velké Dářko, praskají ve švech. „Ohledně nepořádku se to projevuje spíše na parkovištích, případy, že bychom museli chování návštěvníků v lesích řešit například ve spolupráci s policií, jsou výjimečné,“ uvedl pro deník Metro Koudela. Upozorňuje, že například na víkendy uzavírá na klíč závory u vjezdů do jejich lesů, o sobotách a nedělích také drží stráž jejich hajní. Třeba pokutování výletníků, kteří se do lesa vydají se psem a nechají ho volně pobíhat, nezaznamenali. Za podobný přestupek lze udělit pokutu až třicet tisíc korun.

Na nešvar upozorní mobilní aplikace
K lepšímu stavu české přírody může v době masivního rozšíření mobilů přispět v podstatě každý, komu není nepořádek v lese lhostejný. „Když narazí během výletu na problém, třeba v podobě chybějící značky nebo skládky odpadků, stačí místo jednoduše vyfotit a fotku s popiskem odeslat přes aplikaci Mobilní Rozhlas, která funguje na celém území Česka,“ vysvětluje Ondřej Švrček, zakladatel Mobilního Rozhlasu, který aktivně využívá už více než 900 měst a obcí. „Není nutné hledat kontaktní údaje nebo čekat až na úřední hodiny. Informace se totiž dostane přímo ke kompetentní osobě, která ji může začít okamžitě řešit,“ dodává Ondřej Švrček. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Vaše fotky z Prahy