metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 33 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena

Větší foto
V Daliměřicích se rýsuje nová čtvrť. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V lese si mazlíčka hlídejte, jinak vám „vydělá“ až 30 tisíc

  13:33
Naše příroda prožívá zátěž. Ztížené cestování do ciziny do ní nasměrovalo statisíce výletníků. Někteří zapomínají, že není nezničitelná.

Uprostřed lesa, nedaleko vrcholu Krušné hory na Berounsku, si dvojice turistů griluje nad otevřeným ohněm maso. Panuje přitom horký srpnový víkend, je přísný zákaz rozdělávání otevřeného ohně v přírodě. Ne každý si s tím láme hlavu. Pár kilometrů odtud mezitím zasahují dobrovolní hasiči z Roztok u Křivoklátu. Likvidují malé ohnisko požáru. „Přijeli jsme včas, lidi vědí, že si nesmějí v lese ani zapálit cigaretu, ale vykládejte jim to,“ konstatuje jeden ze zasahujících hasičů.

Česko je stále ještě tak trochu zemí trampů a nadšených turistů. Ale se vzrůstající životní úrovní se z nás stali spíš „paďouři“, jak kdysi skalní trampové titulovali zhýčkané příležitostné výletníky z měst. To, jak se v lese máme a smíme chovat, částečně tušíme, ale ne vždy se držíme i těch nejjednodušších pravidel. Přitom nám za jejich porušení hrozí i mnohatisícové pokuty.

Zamykají závory do lesa
„Vstup do lesa může být dočasně omezen či vyloučen z důvodu jeho ochrany,“ připomíná Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest a upozorňuje na to, co by neměli lidé při vstupu do lesa i do přírody opomíjet. Například rozdělávat oheň v lese je přísně zakázané a není to možné ani padesát metrů od jeho okraje. „Pokud byste v lese kouřili, rozdělávali oheň, odhazovali odpadky či poškozovali stromy, můžete dostat až patnáctitisícovou pokutu,“ vypočítává Eduarda Hekšová.

Uklízeči versus čuňata

  • K čisté přírodě může přispět každý turista. I ten sváteční.
  • Iniciativa #nejsemprase dá výletníkům tipy, jak se chovat, aby to v přírodě nebylo „jako v chlívku“. Zapojili se do ní i známí sportovci.
  • V lese můžete přenocovat ve spacáku „pod širákem“ (kromě klidových zón národních parků či CHKO). Nesmíte si tam ale postavit stan a rozdělat oheň. Obecně platí, že by po vás neměly zůstat stopy ani odpadky.

Silný nápor vnímají v těchto týdnech v lesích na Žďársku, kde hospodaří společnost Kinský Žďár. Na Českomoravské vysočině je největším soukromým vlastníkem lesů. „To, jak jsou lesy na Jihlavsku, Velkomeziříčsku a Třebíčsku silně zasažené kůrovcem, a ty naše jsou zatím v poměrně dobré kondici, se odráží i na přílivu návštěvníků,“ říká Radek Koudela, vedoucí lesního provozu Kinský Žďár, a. s. Potvrzuje, že kempy, které společnost provozuje u vodní nádrže Pilská a u rybníka Velké Dářko, praskají ve švech. „Ohledně nepořádku se to projevuje spíše na parkovištích, případy, že bychom museli chování návštěvníků v lesích řešit například ve spolupráci s policií, jsou výjimečné,“ uvedl pro deník Metro Koudela. Upozorňuje, že například na víkendy uzavírá na klíč závory u vjezdů do jejich lesů, o sobotách a nedělích také drží stráž jejich hajní. Třeba pokutování výletníků, kteří se do lesa vydají se psem a nechají ho volně pobíhat, nezaznamenali. Za podobný přestupek lze udělit pokutu až třicet tisíc korun.

Na nešvar upozorní mobilní aplikace
K lepšímu stavu české přírody může v době masivního rozšíření mobilů přispět v podstatě každý, komu není nepořádek v lese lhostejný. „Když narazí během výletu na problém, třeba v podobě chybějící značky nebo skládky odpadků, stačí místo jednoduše vyfotit a fotku s popiskem odeslat přes aplikaci Mobilní Rozhlas, která funguje na celém území Česka,“ vysvětluje Ondřej Švrček, zakladatel Mobilního Rozhlasu, který aktivně využívá už více než 900 měst a obcí. „Není nutné hledat kontaktní údaje nebo čekat až na úřední hodiny. Informace se totiž dostane přímo ke kompetentní osobě, která ji může začít okamžitě řešit,“ dodává Ondřej Švrček. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek