metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 10 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Větší foto
- | foto: Divadlo Kalich

V létě do divadla? Rozhodne květen

  10:04
Pořadatelé dosud nevědí, za jakých podmínek by mohli otevřít letní scény.

Ještě před zveřejněním harmonogramu uvolňování opatření zavedených kvůli šířícímu se novému koronaviru se zástupci několika divadel, kteří provozují i letní divadelní scény, spojili a poslali ministru kultury dopis. Zajímá je, co s nimi bude a jestli své snahy mohou upínat k prázdninovým měsícům. Podle platného přehledu uvolňování jsou divadla – společně s kiny, hrady a zámky – uvedena v poslední vlně, 8. června, s dodatkem „za přesně definovaných podmínek“. Nikdo zatím nedokáže říct, co to přesně znamená.

„Co nás nejvíc trápí, je nedostatek informací, ty pro nás momentálně mají cenu zlata. Zatím jsme se od nikoho z odpovědných míst nedozvěděli nic, čeho bychom se mohli závazně chytit. Úplně chápu, že podmínky lze definovat podle vývoje situace, nicméně my také potřebujeme čas na příslušné rozhodnutí zareagovat a zařídit se podle něj,“ říká Michal Kocourek, producent a majitel Divadla Kalich, které provozuje druhým rokem letní scénu pod žižkovskou věží.

Dodává, že jsou připraveni udělat všechno pro to, aby se u nás diváci mohli bavit bezstarostně a bezpečně. Pod dopisem jsou kromě něj podepsáni například ředitel divadla Studio Dva Michal Hrubý, umělecký ředitel Letních shakespearovských slavností Libor Gross i mimopražští zástupci Divadla Bolka Polívky či Divadelního léta pod plzeňským nebem.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek měl s některými zástupci divadel také videohovor, kde si znovu vyslechl jejich otázky. „Pan ministr vzal na vědomí, že divadla chtějí hrát v létě. Zdůraznili jsme, že bychom rádi znali, a to v brzkém časovém horizontu, za jakých podmínek by bylo možné tyto scény otevřít. V ideálním případě bychom rádi byli součástí jednání o těchto podmínkách, abychom mohli ihned reagovat,“ přibližuje situaci marketingový ředitel Studia Dva Tomáš Přenosil.

Divadelníci v dopise uvádí šest bodů, které potřebují vědět v předstihu. Mezi nimi třeba maximální kapacitu prostorů, povinnosti pro diváky i zaměstnance či případné další regulace.

Ministerstvo kultury na dotaz deníku Metro odpovědělo prostřednictvím Petry Hruškového z tiskového oddělení, že stejně jako všichni ostatní vycházejí z harmonogramu zveřejněného Ministerstvem zdravotnictví České republiky 14. dubna, který bude dále upřesňován podle epidemiologické situace.

To potvrdila také ředitelka odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová: „Podmínky budou definovány vždy ke konkrétním bodům, a to v dostatečném předstihu několika týdnů tak, aby se mohli pořadatelé na tyto akce připravit. Jak je však uvedeno výše, vše se bude odvíjet od vývoje epidemiologické situace, která bude pro následující měsíce vyhodnocována zhruba v polovině května.“ 

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy