metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Další 1 fotografie v galerii
Vlaková souprava CityElefant | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

V létě jako v peci i mrazáku, vlaky špatně klimatizují

  11:45
Cestující na příměstských linkách trápí výkyvy teplot. Průvodčí je mohou měnit jen o dva stupně.

Jeden z vagonů je při nastupování rozehřátý letním sluníčkem na pekelných čtyřicet stupňů, jakmile ale projdete do jiného, zamrazí vás naplno jedoucí klimatizace. Takovou situaci pravidelně zažívají cestující v příměstských vlacích. Podobné situace byl svědkem také deník Metro, kterému si ve vlaku S1 směrem na Kolín postěžovala nervózně přecházející cestující ve středním věku. „Nevím, co má teď člověk dělat. V jednom vagonu vedro, v druhém morna,“ kroutila hlavou.

Podobnou situaci zažil v posledních teplých dnech téměř každý, kdo pravidelně využívá při cestě do hlavního města a z něj vlaky linky S. Na těchto trasách se po kolejích prohánějí soupravy CityElefant, které obvykle tvoří tři samostatné vozy. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského má díky tomu každý vagon zároveň vlastní klimatizační jednotku. Proto se může teplota každé části vlaku mírně lišit.

„Teplota se sice nastavuje ručně, zároveň je ale automaticky regulována v závislosti na vnější teplotě prostřednictvím čidel. Tu může vlakový doprovod v mírném rozsahu o plus minus dva stupně upravit také během jízdy,“ vysvětluje Šťáhlavský.

Potíž je v tom, že soupravy linek S občas potrápí právě poruchy vzduchotechniky. V takovém případě prosba na průvodčího, zda by mohl s teplotou něco udělat, již neobstojí.

„Pokud je v některém voze klimatizace méně účinná nebo zcela neúčinná, pak to může být způsobeno nějakou závadou, například únikem chladicího média, poruchou některého ze snímačů teploty, klimatizační jednotky a podobně. Pro opravu je pak nutné celou jednotku odstavit, proto pokud se nejedná o závadu ohrožující bezpečnost a zdraví osob, je prováděna až v rámci odstavení jednotky k provoznímu ošetření v depu,“ dodává Šťáhlavský.

Během dne jezdí jednotky CityElefant v krátkých intervalech a v příměstské dopravě ujedou denně jen okolo Prahy čtyři sta až pět set kilometrů. V některých případech i šest set. Mírně nepříjemná teplota by tak na krátkých úsecích neměla být dle dopravce rozhodně zdraví nebezpečná.

Vlaky CityElefant nečelí problémům jen v létě. Pokud totiž v zimním období klesne teplota příliš nízko pod nulu, mrazy v nich vyřazují záchody z provozu. „V důsledku mimořádně nízkých teplot zde zamrzá voda, včetně té odpadních v nádržích,“ vysvětloval v minulosti Šťáhlavský.

Klimatizace zlobí i v autobusech, řidiči ji nezapínají

  • Malé autobusy, jakými se lze projet linkou 108 na Bílou Horu, mají zamčená okénka. Nelze je tedy ani ve vedru otevírat a vůz je opatřen klimatizací. Řidiči však zapomínají přísun vzduchu zapínat, a tak zde bývá vedro k zalknutí.
  • „Už jsem zažila situace na omdlení. Nevím, co dělat. Tento týden jsem se už donutila a zeptala se řidiče v busu, když se situace už po tisící opakovala, proč nejdou otevřít okénka nebo proč nepouští klimatizaci, že je přece už vedro. A on na to, že klimatizace má asi sedmnáct stupňů a při té je mu zima, tak ji skoro vůbec nepoužívá a nepouští,“ popsala deníku Metro čtenářka Bára Jirsová.
  • Začátkem roku 2018 bylo provozováno 55 autobusů s celovozovou klimatizací.
  • Podle některých cestujících k  podobné situaci zřídka dochází také u moderních kloubových tramvají, které jsou klimatizací rovněž vybaveny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek