metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Neděle, 17. února 2019. Svátek má Miloslava.
Vlaková souprava CityElefant
Další 1 fotografie v galerii
Vlaková souprava CityElefant | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

V létě jako v peci i mrazáku, vlaky špatně klimatizují

24. května 2018  11:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Cestující na příměstských linkách trápí výkyvy teplot. Průvodčí je mohou měnit jen o dva stupně.

Jeden z vagonů je při nastupování rozehřátý letním sluníčkem na pekelných čtyřicet stupňů, jakmile ale projdete do jiného, zamrazí vás naplno jedoucí klimatizace. Takovou situaci pravidelně zažívají cestující v příměstských vlacích. Podobné situace byl svědkem také deník Metro, kterému si ve vlaku S1 směrem na Kolín postěžovala nervózně přecházející cestující ve středním věku. „Nevím, co má teď člověk dělat. V jednom vagonu vedro, v druhém morna,“ kroutila hlavou.

Podobnou situaci zažil v posledních teplých dnech téměř každý, kdo pravidelně využívá při cestě do hlavního města a z něj vlaky linky S. Na těchto trasách se po kolejích prohánějí soupravy CityElefant, které obvykle tvoří tři samostatné vozy. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského má díky tomu každý vagon zároveň vlastní klimatizační jednotku. Proto se může teplota každé části vlaku mírně lišit.

„Teplota se sice nastavuje ručně, zároveň je ale automaticky regulována v závislosti na vnější teplotě prostřednictvím čidel. Tu může vlakový doprovod v mírném rozsahu o plus minus dva stupně upravit také během jízdy,“ vysvětluje Šťáhlavský.

Potíž je v tom, že soupravy linek S občas potrápí právě poruchy vzduchotechniky. V takovém případě prosba na průvodčího, zda by mohl s teplotou něco udělat, již neobstojí.

„Pokud je v některém voze klimatizace méně účinná nebo zcela neúčinná, pak to může být způsobeno nějakou závadou, například únikem chladicího média, poruchou některého ze snímačů teploty, klimatizační jednotky a podobně. Pro opravu je pak nutné celou jednotku odstavit, proto pokud se nejedná o závadu ohrožující bezpečnost a zdraví osob, je prováděna až v rámci odstavení jednotky k provoznímu ošetření v depu,“ dodává Šťáhlavský.

Během dne jezdí jednotky CityElefant v krátkých intervalech a v příměstské dopravě ujedou denně jen okolo Prahy čtyři sta až pět set kilometrů. V některých případech i šest set. Mírně nepříjemná teplota by tak na krátkých úsecích neměla být dle dopravce rozhodně zdraví nebezpečná.

Vlaky CityElefant nečelí problémům jen v létě. Pokud totiž v zimním období klesne teplota příliš nízko pod nulu, mrazy v nich vyřazují záchody z provozu. „V důsledku mimořádně nízkých teplot zde zamrzá voda, včetně té odpadních v nádržích,“ vysvětloval v minulosti Šťáhlavský.

Klimatizace zlobí i v autobusech, řidiči ji nezapínají

  • Malé autobusy, jakými se lze projet linkou 108 na Bílou Horu, mají zamčená okénka. Nelze je tedy ani ve vedru otevírat a vůz je opatřen klimatizací. Řidiči však zapomínají přísun vzduchu zapínat, a tak zde bývá vedro k zalknutí.
  • „Už jsem zažila situace na omdlení. Nevím, co dělat. Tento týden jsem se už donutila a zeptala se řidiče v busu, když se situace už po tisící opakovala, proč nejdou otevřít okénka nebo proč nepouští klimatizaci, že je přece už vedro. A on na to, že klimatizace má asi sedmnáct stupňů a při té je mu zima, tak ji skoro vůbec nepoužívá a nepouští,“ popsala deníku Metro čtenářka Bára Jirsová.
  • Začátkem roku 2018 bylo provozováno 55 autobusů s celovozovou klimatizací.
  • Podle některých cestujících k  podobné situaci zřídka dochází také u moderních kloubových tramvají, které jsou klimatizací rovněž vybaveny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Prostor39 má kavárnu i ateliér

V Prostoru39 se konají i různé workshopy.
vydáno 17. února 2019  5:55

Budovu v oblíbené hipsterské čtvrti předělali vlastníma rukama.  celý článek

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Tahle vybíjená je fakt ostřejší

Pozor na přešlap! Také ten vás vyřadí ze hry.
vydáno 16. února 2019  5:55

Na vlastní kůži. Zahrál jsem si dodgeball.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám