metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Kvůli velkého horku už hradní stáž nestojí na obvyklých místech a v obvyklých...
Další 1 fotografie v galerii
Kvůli velkého horku už hradní stáž nestojí na obvyklých místech a v obvyklých uniformách. | foto: Roman KubaričMetro.cz

V létě se zapotí i Hradní stráž. Schovává se do stínu bran

12. srpna 2015  13:27 Filip Jaroševský Metro.cz
Pokud se v letních měsících vydáte na procházku po Pražském hradu a budete si chtít udělat fotografii s vojákem Hradní stráže, můžete být překvapeni podobně jako čtenář Roman Kubarič. Ten zde místo uniformované stráže v­ nehybném postoji nalezl jen dřevěné budky zející prázdnotou.

„Teplo asi zahnalo do stínu už i Hradní stráž,“ divil se Kubarič, který si po chvíli všimnul vojáků ukrytých ve stínu masivních kamenných bran. Podle mluvčího Správy Pražského hradu Davida Šebka jde v letních měsících o běžné opatření.

„Extrémnější podmínky, které momentálně panují, stráž nutí k přesouvání,“ řekl deníku Metro Šebek, podle něhož vojáci přes léto fungují ve speciálním režimu.

„Velení Hradní stráže umožňuje v ­těchto mimořádných klimatických podmínkách výkon služby v pohyblivém režimu. Vojáci dočasně opouštějí pevná stanoviště a­ ostrahu vstupů do areálu Hradu vykonávají v jejich blízkosti,“ uvedl Šebek.

Stráž v horkých dnech mění nejen svá stanoviště, ale i oblečení. Fasuje letní světle modré čestné uniformy, ve kterých je přece jen o­něco chladněji. Méně šťastní pracovníci se musí potit v maskáčových stejnokrojích, které jsou spíše polního typu, a mají tedy hlavně praktickou funkci.

„V těchto dnech je vojáci vykonávají službu ve standardním letním reprezentačním stejnokroji. V nich jsou zhruba od začátku června do září, a­ to v oděvu vzor devadesát pět, tedy v maskáčích,“ popisuje uniformy stráže Šebek. O rozdělování uniforem stejně jako o změnách průběhu služeb rozhoduje velení Hradní stráže, případně Vojenská kancelář prezidenta republiky. Tyto případy jsou však ojedinělé a v porovnání s počtem hodin odsloužených v­ budkách zanedbatelné.

Přestože jsou horké dny pro stráž zkouškou odolnosti, žádný kolaps se zatím nekonal. „Pro příslušníky stráže je zabezpečeno zvýšené množství tekutin,“ uzavřel Šebek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám