metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

V metropoli se už zřejmě v lednu změní vládnoucí koalice

  10:56
Politické vedení hlavního města čekají patrně už v lednu výrazné změny. Rozpadlá koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL) už několik týdnů dožívá. Nahradit by ji mohla koalice nová, která vzniká v čele s TOP 09. Z městské rady a patrně i z místa primátora by tak mohly vypadnout dosud vládnoucí ANO a ČSSD.

Novou koalici čekají v nadcházejícím roce problémy, se kterými se bude muset vyrovnat. Jedním z nejpalčivějších je spor týkající se Pražských služeb a výběrového řízení na svoz odpadu, jehož hodnota se pohybuje kolem 13 miliard korun. Vedení města musí také dokončit několik let trvající soutěž na veřejné osvětlení. Dosavadní smlouvy opakovaně bez výběrového řízení prodloužilo. Bude také pokračovat soudní spor v kauze údajně předraženého nájemného, které Praha platí za úřednické sídlo - Škodův palác.

I přes volební sliby politici zatím stále nepřišli s jasným řešením potíží s kartou Opencard. Město za ni v minulosti zaplatilo přes 1,7 miliardy korun, cestující mohou i nadále používat. Systém ale v končícím roce opakovaně zkolaboval a není jasné, jak dlouho bude fungovat. S vlastníkem práv k projektu vede město soudní spory. Metropoli od poloviny roku čekají změny v městské hromadné dopravě, které souvisí mimo jiné i s nedávno zprovozněným tunelem Blanka.

Pokračovat bude letos započatá výstavba Ústřední čistírny odpadních vod. Vedení města bude hledat cestu, jak nákladný projekt za miliardy korun financovat. Evropské dotace totiž nedostane. S tím souvisí také avizované jednání s provozovatelem vodovodních sítí, francouzskou společností Veolia. Město chce v dlouholeté smlouvě vyjednat výhodnější podmínky.

Otazníky se od podzimu vznáší nad vedením dopravního podniku. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) tehdy mluvila o výměně ředitele Jaroslava Ďuriše. Kvůli sporům a následnému rozkladu koalice se ale personální změny v podniku, který je největší městskou firmou v Česku, odsunuly do pozadí. Podnik zároveň čeká několik měsíců chystaná reorganizace.

Praha bude v následujícím roce Evropským hlavním městem sportu. Součástí projektu bude více než 400 akcí. Kromě těch velkých jako například pražský maraton nebo veslařské Primátorky jsou mezi nimi také menší akce, které uspořádají sportovními kluby nebo městskými částmi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Testování systému zálohování PET lahví a plechovek. Některé výsledky jsou překvapivé

vydáno 7. června 2023  15:56

Za první tři měsíce vrátili přes čtvrt milionu obalů.  celý článek

Jaderná Vrána už letí. Deník Metro byl u spuštění desátého jaderného reaktoru v Česku

vydáno 7. června 2023  12:41

„Zbraně a výbušniny si do reaktorové haly, prosím, neberte. Pokud jsou některé dámy těhotné nebo právě kojí, prosím, aby se prohlídky nezúčastňovaly,“...  celý článek

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek