metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Větší foto
Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

V metropoli se už zřejmě v lednu změní vládnoucí koalice

  10:56
Politické vedení hlavního města čekají patrně už v lednu výrazné změny. Rozpadlá koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL) už několik týdnů dožívá. Nahradit by ji mohla koalice nová, která vzniká v čele s TOP 09. Z městské rady a patrně i z místa primátora by tak mohly vypadnout dosud vládnoucí ANO a ČSSD.

Novou koalici čekají v nadcházejícím roce problémy, se kterými se bude muset vyrovnat. Jedním z nejpalčivějších je spor týkající se Pražských služeb a výběrového řízení na svoz odpadu, jehož hodnota se pohybuje kolem 13 miliard korun. Vedení města musí také dokončit několik let trvající soutěž na veřejné osvětlení. Dosavadní smlouvy opakovaně bez výběrového řízení prodloužilo. Bude také pokračovat soudní spor v kauze údajně předraženého nájemného, které Praha platí za úřednické sídlo - Škodův palác.

I přes volební sliby politici zatím stále nepřišli s jasným řešením potíží s kartou Opencard. Město za ni v minulosti zaplatilo přes 1,7 miliardy korun, cestující mohou i nadále používat. Systém ale v končícím roce opakovaně zkolaboval a není jasné, jak dlouho bude fungovat. S vlastníkem práv k projektu vede město soudní spory. Metropoli od poloviny roku čekají změny v městské hromadné dopravě, které souvisí mimo jiné i s nedávno zprovozněným tunelem Blanka.

Pokračovat bude letos započatá výstavba Ústřední čistírny odpadních vod. Vedení města bude hledat cestu, jak nákladný projekt za miliardy korun financovat. Evropské dotace totiž nedostane. S tím souvisí také avizované jednání s provozovatelem vodovodních sítí, francouzskou společností Veolia. Město chce v dlouholeté smlouvě vyjednat výhodnější podmínky.

Otazníky se od podzimu vznáší nad vedením dopravního podniku. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) tehdy mluvila o výměně ředitele Jaroslava Ďuriše. Kvůli sporům a následnému rozkladu koalice se ale personální změny v podniku, který je největší městskou firmou v Česku, odsunuly do pozadí. Podnik zároveň čeká několik měsíců chystaná reorganizace.

Praha bude v následujícím roce Evropským hlavním městem sportu. Součástí projektu bude více než 400 akcí. Kromě těch velkých jako například pražský maraton nebo veslařské Primátorky jsou mezi nimi také menší akce, které uspořádají sportovními kluby nebo městskými částmi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Vaše fotky z Prahy