metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Stanice metra Nemocnice Krč | foto: Metroprojekt a.s.

V metru D budou jezdit vlaky bez řidiče. Se stavbou se začne na Pankráci

  18:06
Na nové trase metra D mají jezdit vlaky bez řidiče. Podle podkladů, které budou zítra projednávat pražští radní, se jako první bude stavět část z Pankráce do stanice Depo Písnice.

Stavba první části metra D by měla být hotova do roku 2022, město by v tom případě mohlo čerpat dotace z evropských fondů. Náklady jsou v desítkách miliard korun a dopravní podnik nyní řeší výkup pozemků.

Původně mělo být postaveno metro jezdící se strojvůdcem. Rozhodla o tom rada pod vedením tehdejšího primátora Tomáše Hudečka. Nynější vedení města by ale zítra mělo projednat změnu záměru, kdy Praha začne stavět bezobslužné metro, což jsou soupravy bez řidiče. Důvodem je, že náklady na stavbu budou vyšší, nižší však budou následné provozní náklady.

Stavba bude dražší, ale provozní náklady nižší

„Vrátili jsme se k původním plánům na bezobslužný provoz. Je to směr, kterým chceme stavbu vést. Půjde o mírné zdražení v rámci stavební části, ale o dlouhodobě levnější a bezpečnější provoz,“ řekl již minulý týden generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Metro D spojí centrum s jižní částí města. V další fázi by se z Pankráce mělo stavět dále do centra. Náklady na stavbu z náměstí Míru, kam bude prodlouženo z Pankráce, do Písnice včetně výkupu pozemků překročí 50 miliard korun. Stavět se podle projektantů začne za tři roky a práce potrvají pět až šest let.

Na novou linku metra D chce vedení města žádat vládu o finanční podporu. Chystá se využít i prostředky z Evropské unie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek