metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Větší foto
Stanice metra Nemocnice Krč | foto: Metroprojekt a.s.

V metru D budou jezdit vlaky bez řidiče. Se stavbou se začne na Pankráci

  18:06
Na nové trase metra D mají jezdit vlaky bez řidiče. Podle podkladů, které budou zítra projednávat pražští radní, se jako první bude stavět část z Pankráce do stanice Depo Písnice.

Stavba první části metra D by měla být hotova do roku 2022, město by v tom případě mohlo čerpat dotace z evropských fondů. Náklady jsou v desítkách miliard korun a dopravní podnik nyní řeší výkup pozemků.

Původně mělo být postaveno metro jezdící se strojvůdcem. Rozhodla o tom rada pod vedením tehdejšího primátora Tomáše Hudečka. Nynější vedení města by ale zítra mělo projednat změnu záměru, kdy Praha začne stavět bezobslužné metro, což jsou soupravy bez řidiče. Důvodem je, že náklady na stavbu budou vyšší, nižší však budou následné provozní náklady.

Stavba bude dražší, ale provozní náklady nižší

„Vrátili jsme se k původním plánům na bezobslužný provoz. Je to směr, kterým chceme stavbu vést. Půjde o mírné zdražení v rámci stavební části, ale o dlouhodobě levnější a bezpečnější provoz,“ řekl již minulý týden generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Metro D spojí centrum s jižní částí města. V další fázi by se z Pankráce mělo stavět dále do centra. Náklady na stavbu z náměstí Míru, kam bude prodlouženo z Pankráce, do Písnice včetně výkupu pozemků překročí 50 miliard korun. Stavět se podle projektantů začne za tři roky a práce potrvají pět až šest let.

Na novou linku metra D chce vedení města žádat vládu o finanční podporu. Chystá se využít i prostředky z Evropské unie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy