metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Další 3 fotografie v galerii
Nové plány ve stanicích metra už naznačují změnu, která nastane od pondělí 6. dubna. | foto: Jakub KocábMetro.cz

V metru se už vše připravuje na změnu. Ta přijde přesně za 14 dní

  9:03
Až si pánové ozdobí pomlázky a v pondělí na Velikonoce vyrazí na koledu, otevřou se také nové stanice metra na lince A. Do otevření zbývají od dnešního dne jen dva týdny. Finišují práce na změnách informační grafiky.

Nový úsek metra A

Čtyři nové stanice se otevřou v pondělí 6. dubna v 15 hodin.

  • Jde o stanice Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Nový úsek měří 6 134 metrů.
  • Předpokládaná doba jízdy mezi Dejvickou a stanicí Nemocnice Motol je 7,5 min.
  • Stavba nového úseku stála 20,2 miliardy korun.
  • V rámci úprav informační grafiky dochází i k výměně všech schémat ve vozech metra a u dozorčích stanic (celkem cca 7500 schémat).

Všechny plány, tabule a schémata, která zobrazují linky metra, musí dostat nový kabát. Kvůli čtyřem stanicím na trase A, které se otevřou v pondělí 6. dubna, se informační systém zcela vymění. 

S výměnou grafiky se začalo 24. února. Pracuje na ní výhradně v noční výluce metra, přibližně od 0.50 do 3.50 hodin šest zaměstnanců odborné firmy. „Výměna grafiky informačního systému ve stanicích a vozech metra byla naplánována na zhruba jeden měsíc s určitou rezervou,“ říká mluvčí Dopravního podniku Praha Aneta Řehková. V nejbližších dnech tedy bude výměna finišovat.

Ve stanicích je grafika upravena tak, aby nemátla cestující. Na novém úseku lidé můžou spatřit přelepku, že bude zprovozněn 6. dubna. „Práce musí probíhat v předstihu, aby k otevření nového úseku Dejvická – Nemocnice Motol bylo už vše vyměněno,“ doplňuje Řehková.

Ta také upřesnila, že změny se zdaleka nedotýkají jen nástupišť metra: „Probíhá výměna ploch v podchodech stanic, schémat ve vozech metra a u dozorčích stanic“.

U povrchové dopravy budou vyměněna schémata v tramvajích a na zastávkových sloupcích. Přeprogramovat je třeba také informace o zastavujících linkách na tzv. čočkách. Upravují se i hlášení ve vozech metra a povrchové dopravy.

Kvůli dubnovému otevření nového úseku metra musel dopravní podnik najmout celkem 46 nových dozorčí stanic a 26 strojvedoucí metra.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek