metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Sobota 28. května 2022. Svátek má Vilém

Další 1 fotografie v galerii
Nová knížka Lucie Magašvári | foto: Albatros

V metru straší! Tajná stanice se nachází mezi Malou Stranou a Dejvicemi

  17:50
Sama o sobě tvrdí, že není spisovatelka. Přesto v listopadu najdete na pultech knihkupectví už její druhé dílo. Lucia Magašvári zaujme i medailonkem na webu nakladatelství Albatros. Autorka knihy Strašidelnická vystudovala medicínu, ale baví ji i vyprávění příběhů. Má zálibu v historii, hudbě, jazycích, mokřadech a netopýrech. „Mně se všechny ty tůně a jezírka prostě líbí. Zvlášť ráda mám rašeliniště, ať už ta horská, nebo třeba rašeliniště u Řevničova. S netopýry je to stejné,“ vysvětlila pro deník Metro Magašvári.

Dobrodružný příběh o podzemních strašidlech obdivovatelku pražské podzemky nenapadl náhodou. „Mou velkou inspirací byl můj tchán, konstruktér kolejových vozidel a jeho nadšení pro – jak jinak – kolejová vozidla, mezi která patří i metro,“ popisuje Magašvári. A kde se v příběhu vzala strašidla? Tady úřadovala autorčina fantazie. „Proč jen má metro okna, když jezdí celou dobu v tunelu? Co by se jimi dalo pozorovat?“ říkala si vždy Magašvári.

Příběh bratrů Ondry a Vítka, kteří jednoho dne z metra donesou strašidlo, si celý vymyslela, při popisu se ale snažila vycházet z reálií pražského metra. „Například tajná stanice, kam se hlavní hrdinové dostanou, skutečně existuje. Tchán o ní ale nic nevěděl a z dopravního podniku mi napsali pouze, že je zde technické centrum propojené s tunelem trati A, bližší informace však nemohli poskytnout, protože se jedná o takzvané zvláštní skutečnosti,“ popisuje tvorbu knížky její autorka. „Do tajné stanice se v knize lze dostat tunelem mezi stanicí Malostranská a Hradčanská, takto by to snad mělo být i ve skutečnosti,“ dodává.

Podzemí z knihy se však přece jen od toho pražského liší. „Měla jsem poměrně jasnou představu, jak bych chtěla metro svým čtenářům představit. Jako místo tak trochu temné, ukrývající tajemství, ale také plné roztodivných strašidelných obyvatel, které běžný cestující nevnímá, stejně tak jako nevnímá ani ostatní věci z toho osobitého a fascinujícího světa. Cesty metrem jsou pro většinu lidí jen nutnost, ztracený čas,“ popisuje Magašvári. 

Ilustrace knihy svěřila do rukou Libuše Vendlové. „Ta dokázala mou představu o metru úžasným způsobem zachytit. A nesmím zapomenout na grafičku Lucku Valerovou. Díky ní má knížka formát i písmo přívětivé pro začínající čtenáře. To byl od začátku náš cíl, aby se knížka dětem dobře četla. Když jsme všechny tyhle nápady v našem dámském triumvirátu daly dohromady, vznikla z toho Strašidelnická,“ dodává autorka. Její první kniha před prázdninami dostala výroční cenu Albatrosu za rok 2020 v kategorii literární text pro menší děti. Pokračování zavede Ondru a Vítka do štol Krušných hor.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nákupy na internetu. Snadné, ale zrádné, pozor na osobní údaje, kam je zadáváte

vydáno 28. května 2022  15:54

Vyvarujte se neprověřených e-shopů a telefonátů, které z lidí lákají hesla. Nakoupit prakticky cokoliv na internetu už je velmi snadné. Stále je ale nutné...  celý článek

„Fascinuje mě, jak je tělo křehké a odolné, ale zároveň zranitelné“

vydáno 28. května 2022  7:46

Spisovatelka, ilustrátorka a copywriterka Marie König Dudziaková zpracovala prožitky prvorodičky v nové ilustrované publikaci Návrat z pískoviště. „Knihu...  celý článek

Láska, smrt & roboti. Animované antologie od Finchera a Millera jsou napotřetí ještě temnější

Strážce streamu
vydáno 27. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rok se s rokem sešel, a tak nám oblíbená dvojice filmových režisérů Tim Miller a David Fincher opět servíruje další řadu animovaných převážně...  celý článek

Radnice Prahy 13 se vzpírá. Nové byty na Hůrce nechtějí

vydáno 27. května 2022  13:52

Praha 13 je proti zástavbě Slunečního náměstí. „Neohradila se zatím oficiálně,“ tvrdí městští plánovači.  celý článek