metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René

Další 1 fotografie v galerii
Nová knížka Lucie Magašvári | foto: Albatros

V metru straší! Tajná stanice se nachází mezi Malou Stranou a Dejvicemi

  17:50
Sama o sobě tvrdí, že není spisovatelka. Přesto v listopadu najdete na pultech knihkupectví už její druhé dílo. Lucia Magašvári zaujme i medailonkem na webu nakladatelství Albatros. Autorka knihy Strašidelnická vystudovala medicínu, ale baví ji i vyprávění příběhů. Má zálibu v historii, hudbě, jazycích, mokřadech a netopýrech. „Mně se všechny ty tůně a jezírka prostě líbí. Zvlášť ráda mám rašeliniště, ať už ta horská, nebo třeba rašeliniště u Řevničova. S netopýry je to stejné,“ vysvětlila pro deník Metro Magašvári.

Dobrodružný příběh o podzemních strašidlech obdivovatelku pražské podzemky nenapadl náhodou. „Mou velkou inspirací byl můj tchán, konstruktér kolejových vozidel a jeho nadšení pro – jak jinak – kolejová vozidla, mezi která patří i metro,“ popisuje Magašvári. A kde se v příběhu vzala strašidla? Tady úřadovala autorčina fantazie. „Proč jen má metro okna, když jezdí celou dobu v tunelu? Co by se jimi dalo pozorovat?“ říkala si vždy Magašvári.

Příběh bratrů Ondry a Vítka, kteří jednoho dne z metra donesou strašidlo, si celý vymyslela, při popisu se ale snažila vycházet z reálií pražského metra. „Například tajná stanice, kam se hlavní hrdinové dostanou, skutečně existuje. Tchán o ní ale nic nevěděl a z dopravního podniku mi napsali pouze, že je zde technické centrum propojené s tunelem trati A, bližší informace však nemohli poskytnout, protože se jedná o takzvané zvláštní skutečnosti,“ popisuje tvorbu knížky její autorka. „Do tajné stanice se v knize lze dostat tunelem mezi stanicí Malostranská a Hradčanská, takto by to snad mělo být i ve skutečnosti,“ dodává.

Podzemí z knihy se však přece jen od toho pražského liší. „Měla jsem poměrně jasnou představu, jak bych chtěla metro svým čtenářům představit. Jako místo tak trochu temné, ukrývající tajemství, ale také plné roztodivných strašidelných obyvatel, které běžný cestující nevnímá, stejně tak jako nevnímá ani ostatní věci z toho osobitého a fascinujícího světa. Cesty metrem jsou pro většinu lidí jen nutnost, ztracený čas,“ popisuje Magašvári. 

Ilustrace knihy svěřila do rukou Libuše Vendlové. „Ta dokázala mou představu o metru úžasným způsobem zachytit. A nesmím zapomenout na grafičku Lucku Valerovou. Díky ní má knížka formát i písmo přívětivé pro začínající čtenáře. To byl od začátku náš cíl, aby se knížka dětem dobře četla. Když jsme všechny tyhle nápady v našem dámském triumvirátu daly dohromady, vznikla z toho Strašidelnická,“ dodává autorka. Její první kniha před prázdninami dostala výroční cenu Albatrosu za rok 2020 v kategorii literární text pro menší děti. Pokračování zavede Ondru a Vítka do štol Krušných hor.

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek