metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti
Pro některé umělce nemá policie pochopení. Levitující sochy jsou podle ní podvod. | foto: Štěpán Pisklák

V Mexiku pouliční umělce rovnou zavírají, Praha patří podle studie mezi nejhodnější

  11:00
Nová studie The Beat of The Street (Rytmus ulice) se věnuje stavu pouličního umění ve světě za rok 2013. Průzkum srovnával 46 měst ze všech kontinentů. Praha se na základě provedeného výzkumu umístila v přívětivosti k pouličnímu umění na třetím místě společně s Dublinem – kolébkou buskingu a Milánem. Vůbec nejlépe hodnoceny byly Melbourne a Sydney, nejhůře pak Mexico City, kde mohou pouliční umělci putovat rovnou za mříže.

Ve zprávě, kterou vypracovalo hnutí The Busking Project pro společnost Tullamore  se uvádí, že Praha je díky své dobře promyšlené politice pouličního umění považována za skvělé místo pro provozování buskingu. I přesto, že zde platí určitá omezení týkající se míst k vystupování. Restrikcí by ale mělo přibýt, protože radnice Prahy 1 buskery z některých míst vytlačuje.

V Austrálii jdou umělcům na ruku

Jak jsou na tom metropole?

Přátelská města:

  • 1. Melbourne, Sao Paulo, Sydney
  • 2. Glasgow
  • 3. Dublin, Milán, Praha, Spokane
  • 4. Edinburgh, Liverpool

Nepřátelská města:

  • 1. Mexiko, Madrid
  • 2. Mnichov, Brusel
  • 3. New Orleans, Camden
  • 4. Tel Aviv, Amsterdam

Podle zastánců buskingu má přitom busking největší smysl právě v samém srdci metropole. „Pouliční umění je jako průmyslový nástroj často přehlíženo. Přesto představuje nejběžnější způsob, jak mohou umělci postoupit ve své kariéře, zlepšovat se a dělat práci, kterou mají rádi. Stále více autorů urbanistických plánů hledá strategie, které by pomohly vdechnout život stagnujícím centrům měst,“ říká Nick Broad, zakladatel hnutí The Busking Project.

Na prvních dvou místech žebříčku se umístila australská města  Melbourne a Sydney. Nejenže jejich vedení vykazuje přívětivý přístup k pouličnímu umění, ale navíc zapojují samotné umělce do tvorby pravidel a do procesu rozhodování. Tato města navíc využívají příležitosti propagovat pouliční umění jako prvek své kulturní identity. Zcela odlišná situace však panuje v Mexico City, které bylo vyhodnoceno jako nejméně přátelské pro busking, který  je zde nelegální a hrozí za něj dokonce  trest odnětí svobody.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek