metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 18 °C

Úterý 24. května 2022. Svátek má Jana

Větší foto
Pavel Pekař | foto: KNIHOBOT

V moderním antikvariátu 21. století pracuje nevolník

  6:37
Sídlí v garáži, odkud vyjížděl Jaromír Hanzlík v seriálu Sanitka.

V holešovickém vnitrobloku funguje velmi netradiční antikvariát – Knihobot. Prodají zde asi šest tisíc knížek za měsíc. V nabídce mají přes čtyřicet tisíc knih, všechny nafocené na webu. „Často jsou antikvariáty zaseknuté v minulé době, ale nám nejde o nic jiného než o to, být nudní a fungovat jako klasický e-shop. Rychle a spolehlivě,“ říká Pavel Pekař, jeden ze zakladatelů Knihobot.cz.

Aby se knihy neztrácely, vytvořili si podobný systém jako v knihovnách. „Paradoxně je to složitější než v knihovně nebo knihkupectví. Máme jenom jeden výtisk, a když se nám ztratí, je to velký problém,“ prozrazuje Pekař. Každá kniha je jedinečná a má vlastní virtuální čárkový kód, takže je snazší určit její polohu a zamezí se ztrátám či výměně podobných knih.

Knihy nemohou nahrazovat. Berou i výtisky do komisního prodeje od lidí. „Nemůžeme ztratit jejich knížky, pro nás je to zásadní věc,“ dodává Pekař. V antikvariátech se běžně čeká na knížku i týden. „U nás se diví, že jim přijde do druhého dne,“ dodává Pekař.

Nevolník zde není člověk, ale stroj. „Po těžkém boji jsme došli k tomuto názvu. Jde o přístroj, který je zkonstruovaný na focení knih. Tedy fotobudka, kterou obsluhuje dráp – brigádník. Má optimálně nastavené světlo, je napojený rovnou na počítač, kde vidíte hotovou fotku. Znásobuje nám to kvalitu a rychlost,“ vysvětluje Pekař.

Komisní prodej

Jak prodat knihy na Knihobot?

  • Pošlete raději fotky knížek, které chcete prodat. Neposílejte dlouhé seznamy.
  • Poradí vám na 245 007 128 nebo na info@knihobot.cz.
  • Přinést můžete cokoliv, co je ve výborném stavu. Socialistická beletrie po rodičích se prodává špatně. Fungují ve dvou režimech. Z komisního prodeje dostává zákazník polovinu z prodejní částky. Z okamžitého výkupu zhruba deset procent z ceny podle typu knih. Do komise berou lepší knihy, které se prodají za více peněz.

Původně fotili brigádníci knihy se zrcadlovkou v ruce. Dnes prezentuje jednu knihu pět kvalitních fotek. „Nastavíte knihu a mačkáte spoušť nohama. Knihu si tak přidržujete rukama,“ dodává.

Nejdražší knihu, kterou prodali, bylo Vidění sedmero dnů a planet od Josefa Váchala za sto padesát tisíc korun. „Nejsme super odborníci na vzácné knížky. Jde nám spíše o to, dělat klasické knížky dobrým způsobem. Nezaměřujeme se na speciální tisky. Ale když něco máme, věnujeme se tomu pečlivě,“ říká Pekař. Snaží se neprodávat knihy pod cenou, ale nestojí o to, aby jim ležely dlouho na skladě. „Když se to neprodá, tak zlevňujeme,“ říká.

Z legrace o sobě mluví jako o garážovém startaupu. „Jedna z mezizastávek byla garáž ve Zlíně. Teď jsme v garáži, kde se točila Sanitka,“ usmívá se. Mají za sebou náročné stěhování za chodu. „Měli jsme otevřeno, i když jsme se stěhovali. Jeden regál jsme zbourali a převezli ho, aby byl stále v nabídce a funkční,“ směje se.

Pavel Pekař se do Knihobotu přidal jako poslední člen před více jak dvěma lety. „Kolega Dominik, provozoval vetešnictví a přeprodeje asi deset let a to je mu taky kolem 27 let. Chodil jsem k němu na brigádu fotit knížky. Nabídnul mi, jestli bych tady nechtěl pracovat, kdy moje hlavní deviza byla v tom, že jsem byl schopný tomu hodně obětovat,“ popisuje svoje začátky Pekař. 

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Druhý Top Gun rozbuší divákovo srdce. A vrátí vám víru v trháky

vydáno 24. května 2022  17:14

Pokračování militaristické pohádky přilétá zítra po 36 letech i do tuzemských kin. Důvodů, proč na něj vyrazit, je nespočet.   celý článek

Klánovické školní ulice přinášejí také nemalé zmatky

vydáno 24. května 2022  5:27

Mamataxíky klánovických žáků to mají kvůli novému zákazu těžší. Problém s provozem se totiž přesunul do okolních uliček.  celý článek

Ve stínu oscarového dramatu. Elektrošoky nejsou za trest

vydáno 23. května 2022  18:13

Vzdorný pacient se upoutaný zmítá v těžkém třesu. Elektrody mu vpouštějí do těla silné výboje.  celý článek

Před sto lety získaly kaktusy množství příznivců, v minulosti byly doménou jen zámožnějších rodin

vydáno 23. května 2022  11:21

Málokterý spolek oslaví stoleté výročí. Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů se to letos povedlo. Proč se sběratelé začali družit a jak se jubileum...  celý článek