metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 12 °C

Sobota, 4. dubna 2020. Svátek má Ivana.
Pavel Pekař
Větší foto
Pavel Pekař | foto: KNIHOBOT

V moderním antikvariátu 21. století pracuje nevolník

17. března 2020  6:37 LUCIE MOTTLOVÁ
Sídlí v garáži, odkud vyjížděl Jaromír Hanzlík v seriálu Sanitka.

V holešovickém vnitrobloku funguje velmi netradiční antikvariát – Knihobot. Prodají zde asi šest tisíc knížek za měsíc. V nabídce mají přes čtyřicet tisíc knih, všechny nafocené na webu. „Často jsou antikvariáty zaseknuté v minulé době, ale nám nejde o nic jiného než o to, být nudní a fungovat jako klasický e-shop. Rychle a spolehlivě,“ říká Pavel Pekař, jeden ze zakladatelů Knihobot.cz.

Aby se knihy neztrácely, vytvořili si podobný systém jako v knihovnách. „Paradoxně je to složitější než v knihovně nebo knihkupectví. Máme jenom jeden výtisk, a když se nám ztratí, je to velký problém,“ prozrazuje Pekař. Každá kniha je jedinečná a má vlastní virtuální čárkový kód, takže je snazší určit její polohu a zamezí se ztrátám či výměně podobných knih.

Knihy nemohou nahrazovat. Berou i výtisky do komisního prodeje od lidí. „Nemůžeme ztratit jejich knížky, pro nás je to zásadní věc,“ dodává Pekař. V antikvariátech se běžně čeká na knížku i týden. „U nás se diví, že jim přijde do druhého dne,“ dodává Pekař.

Nevolník zde není člověk, ale stroj. „Po těžkém boji jsme došli k tomuto názvu. Jde o přístroj, který je zkonstruovaný na focení knih. Tedy fotobudka, kterou obsluhuje dráp – brigádník. Má optimálně nastavené světlo, je napojený rovnou na počítač, kde vidíte hotovou fotku. Znásobuje nám to kvalitu a rychlost,“ vysvětluje Pekař.

Komisní prodej

Jak prodat knihy na Knihobot?

  • Pošlete raději fotky knížek, které chcete prodat. Neposílejte dlouhé seznamy.
  • Poradí vám na 245 007 128 nebo na info@knihobot.cz.
  • Přinést můžete cokoliv, co je ve výborném stavu. Socialistická beletrie po rodičích se prodává špatně. Fungují ve dvou režimech. Z komisního prodeje dostává zákazník polovinu z prodejní částky. Z okamžitého výkupu zhruba deset procent z ceny podle typu knih. Do komise berou lepší knihy, které se prodají za více peněz.

Původně fotili brigádníci knihy se zrcadlovkou v ruce. Dnes prezentuje jednu knihu pět kvalitních fotek. „Nastavíte knihu a mačkáte spoušť nohama. Knihu si tak přidržujete rukama,“ dodává.

Nejdražší knihu, kterou prodali, bylo Vidění sedmero dnů a planet od Josefa Váchala za sto padesát tisíc korun. „Nejsme super odborníci na vzácné knížky. Jde nám spíše o to, dělat klasické knížky dobrým způsobem. Nezaměřujeme se na speciální tisky. Ale když něco máme, věnujeme se tomu pečlivě,“ říká Pekař. Snaží se neprodávat knihy pod cenou, ale nestojí o to, aby jim ležely dlouho na skladě. „Když se to neprodá, tak zlevňujeme,“ říká.

Z legrace o sobě mluví jako o garážovém startaupu. „Jedna z mezizastávek byla garáž ve Zlíně. Teď jsme v garáži, kde se točila Sanitka,“ usmívá se. Mají za sebou náročné stěhování za chodu. „Měli jsme otevřeno, i když jsme se stěhovali. Jeden regál jsme zbourali a převezli ho, aby byl stále v nabídce a funkční,“ směje se.

Pavel Pekař se do Knihobotu přidal jako poslední člen před více jak dvěma lety. „Kolega Dominik, provozoval vetešnictví a přeprodeje asi deset let a to je mu taky kolem 27 let. Chodil jsem k němu na brigádu fotit knížky. Nabídnul mi, jestli bych tady nechtěl pracovat, kdy moje hlavní deviza byla v tom, že jsem byl schopný tomu hodně obětovat,“ popisuje svoje začátky Pekař. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domeček na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Během nouzového stavu se z revizorů stali rozlévači dezinfekce. Průvodčí jen mávají

Poloprázdná stanice metra Smíchovské nádraží
vydáno 3. dubna 2020  9:19

Více než osmdesátiprocentní propad počtu cestujících v pražské hromadné dopravě a doporučení hygieniků přiměly dopravní podnik i další dopravce „uklidit“...  celý článek

Naši lidé jsou skvělí, moc děkuji, že mi rozumí, říká ředitel pražské záchranky Petr Kolouch

Ředitel pražské záchranky Petr Kolouch
vydáno 3. dubna 2020  5:38

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch byl loni jako lékař urgentní medicíny – člen aktivních záloh Armády ČR – půl roku součástí mise v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám