metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Úterý, 10. prosince 2019. Svátek má Julie.
Daniela Rázková
Další 1 fotografie v galerii
Daniela Rázková | foto: Archiv Praha 12

V Modřanech se mění starostové. Inspirovali jsme se ve Švýcarsku, říkají

10. listopadu 2016  15:59 Robert Oppelt
Na radnici v Praze-Modřanech se ve druhém poločasu volebního období chystá změna. Starostku Danielu Rázkovou z kandidátky Změny pro Prahu 12 vystřídá Milan Maruštík z ANO. Dohodli se na tom už po volbách před dvěma lety.

Kde se vzal nápad na střídání starostů po dvou letech?
Rázková: Inspirovali jsme se ve Švýcarsku, kde se podobně střídají prezidenti.

Fotogalerie

Jak to proběhne?
Rázková: Zahájím zasedání zastupitelstva 22. listopadu a postupně tři rezignujeme. Následovat bude nová volba, a to starosty, místostarosty a radních. Pak bude pokračovat normální zastupitelstvo.

Co považujete za svůj největší úspěch?
Rázková: Otevřenou radnici. Uvědomila jsem si to, když jsem četla, že paní primátorka zahajuje setkávání s občany. My to děláme už dva roky.

Jak to probíhá?
Rázková: Jakmile vypluje nějaké velké téma, uspořádáme v modřanském kině nebo přímo v dané lokalitě setkání s občany. Stoupnu si před lidi a někdy jsou někteří nabroušení. Výsledek je, že pak s námi komunikují a píší nám normální lidé, ne notoričtí stěžovatelé. Když rozhodujete složité a nepopulární věci, je potřeba o nich s občany mluvit.

Daří se vám problémy řešit?
Maruštík: Je potřeba postavit novou radnici, to je letitý problém, který nebyl nikdo schopen vyřešit. Udržet sedm pracovišť, která máme po celé Praze 12, je neúnosné. Setkávání ale nemá smysl nejen kvůli těm velkým, ale i malým problémům.

Když mluvíte o velkých problémech, co napojení Modřan na Pražský okruh?
Rázková: Lidé se v létě vyhýbali objížďkám tak, že využívali technické sjezdy na okruh. Já si myslím, že by to do budoucna mělo být možné standardně, i když zrovna žádný dopravní problém není.

Nebude vám líto, že dva roky něco děláte a ovoce sklidí váš nástupce?Rázková: Samozřejmě, že nikdo nerad opouští práci, kde se mu daří, ale držíme politickou dohodu.
Maruštík: Když něco funguje na bázi kolektivní práce, tak je úplně jedno, kdo v tu chvíli šéfuje, je jedno, kdo je v tu chvíli na tom sledovanějším postu.

Předáte si i kompetence, nebo jen funkci?
Rázková: Jen kompetence přímo vázané na starostu, je to například bezpečnost či statutární záležitosti. Co se týče kompetencí, mně zůstává územní plán a asi dostanu od kolegy radního evropské fondy. Ten pak převezme od Milana Maruštíka, až se stane starostou, životní prostředí.

Pokud hodnotíte uplynulé dva roky, co obyvatele Modřan nejvíc trápí?Rázková: Když jsem před dvěma lety přišla, byla to bezpečnost. Teď se scházím pravidelně se šéfem strážníků i policie. Řešíme problémová místa, nejdříve krádeže v Komořanech, pak vykrádání kójí na modřanském sídlišti. Podařilo se s pomocí lidí chytit bandu, která vykrádala kóje a kolárny. Lidé si ale stěžují i na nepořádek nebo na některé developerské projekty.

Jak to může radnice řešit?
Rázková: Dokolečka vysvětlujeme, že to, že se teď staví, se rozhodlo už před lety. To znamená, že dobíhá něco, co rozběhli ti před námi. Pokusili jsme se některé projekty už zastavit, najali jsme právníky. Hrozili jsme, že je nenapojíme na sítě, nepovolíme příjezdové cesty... Ale právníci konstatovali, že všechny smlouvy jsou neprůstřelné, že si je připravovali samotní investoři.

Co doprava?
Rázková: Radní pro dopravu Lence Vedralové se podařilo vyjednat novou tramvajovou linku číslo 21, která spojuje Modřany přímo s Andělem. Obnovila i autobus, který objíždí pracoviště radnice a zdravotnická zařízení. Jednání trvala dva roky.

Jaké budou vaše priority?
Maruštík: Máme je stanovené od začátku. Já jen navážu na to, co se začalo a taky splnilo. Tím, že je ta výměna plánovaná a dopředu bylo jasné, že k ní dojde, tak není důvod měnit priority.
Rázková: Chceme dostat novou radnici do stadia hrubé stavby.

Jak daleko je příprava nové radnice?
Maruštík: Probíhá soutěžní dialog a do konce roku bude jasné, k čemu se přikloníme.

Plán přestavby Prioru padl?
Maruštík: To je nejdražší varianta radnice...
Rázková: ...na kterou nemáme. Ukázalo se, že Prior není vhodný pro přestavbu na kanceláře. Nechali jsme si udělat studii a přestavba Prioru z ní vyšla jako nejdražší ze všech možností.

Jaké máte požadavky?
Rázková: Musí to být v centru Modřan. Buď nám někdo dodá dům i s pozemkem, nebo využije nabízenou parcelu nedaleko současné radnice.

Z čeho ji zaplatíte?
Maruštík: Podařilo se nám získat bezúročnou půjčku, máme peníze z prodeje letiště, nějaké peníze v rezervě. Dohromady asi čtyři sta milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Střed světa (možná) najdete taky uprostřed Železných hor

Výhled od zříceniny hradu Oheb na sečskou přehradu
vydáno 9. prosince 2019  16:46

Hory plné železných rud jsou ale plné i temné historie a neméně úžasných scenerií.  celý článek

Když se budete dívat na strom, tak do něj nejspíš narazíte

Jízda v terénu
vydáno 9. prosince 2019  13:55

Právě dnes vychází nové vydání výukové knihy Škola kola. Publikace je určena pro všechny, kteří chtějí mít z jízdy větší radost. Jedním z autorů je Josef...  celý článek

Spoje MHD po změnách drhnou. Má se to však zlepšit

ilustrační snímek
vydáno 9. prosince 2019  11:56

Deník Metro oslovil čtenáře, jak se jim zamlouvají nové jízdní řády. Převažovala kritika.  celý článek

Potrat je celoživotní trauma, které může rozvrátit vztah

Zdeňka Rybová
vydáno 9. prosince 2019  5:25

Ročně provedou lékaři v Česku kolem dvaceti tisíc umělých přerušení těhotenství. Číslo se rok od roku snižuje. Přesto rozhodnutí ukončit počatý, ale ještě...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám