metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 21 °C

Pondělí, 16. září 2019. Svátek má Ludmila.
Zkoušení hry 1914
Další 3 fotografie v galerii
Zkoušení hry 1914 | foto: Lucie Jansch

V Národním divadle se připravují na první světovou válku. Bude to švanda

23. dubna 2014  8:00 Metro.cz
Národní divadlo v Praze si přesně za týden připomene 100. výročí vypuknutí první světové války. O projektu nazvaném 1914 se mluví jako o nejočekávanější události letošní divadelní sezony. Hra 1914 má totiž spojit zdánlivě nespojitelné. Hlavní inspirací pro její vznik se stal román Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka a zároveň protiválečný opus rakouského spisovatele Karla Krause Poslední chvíle lidstva.

Do zahraničí

  • Inscenace 1914 vzniká v koprodukci Národního divadla, Slovenského národního divadla a divadla Vígszínház z Budapešti.
  • Po premiéře 30. dubna a několika květnových reprízách v Praze bude inscenace 1914 uvedena v Bratislavě, Budapešti, Linci, na festivalu v Karlsruhe a v roce 2015 v Portugalsku.

Dva naprosto odlišné pohledy na stejnou událost se pokusí skloubit americký režisér Robert Wilson. Ten českému divákovi již představil například své specifické pojetí Čapkova románu Věc Makropulos.

Texasan má odstup

A co tedy tentokrát očekávat od texaského režiséra, kterého si Národní divadlo vybralo i proto, že na rozdíl od Evropana má od tak zásadní události dostatečný odstup? "Mělo by to být děsivé i směšné. První světová válka byla tragická událost. Abyste mohli hrát jakoukoliv velkou tragédii, potřebujete komediální herce. Vezměte si Shakespearova Krále Leara. Když ho hrajete jen na vážno, nikdy nedosáhnete takového účinku, jako když se vám podaří diváky při králově umírání taky rozesmát. Takže z tohohle hlediska je to skvělá válka," říká režisér Wilson o chystaném projektu 1914.

Hlavními hybateli děje jsou Optimista a Pesimista, za dozoru věčného Času. Jednotlivé postavy hrají Soňa Červená, Pavla Beretová, Taťjana Medvecká, Eva Salzmannová, Vladimír Javorský, Václav Postránecký, Enikö Eszenyi z maďarského divadla Vígszínház, člen Slovenského národního divadla Ján Koleník a další.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Jen 730 infarktů. Léto je pro záchranky klidné

ilustrační snímek
vydáno 13. září 2019  16:48

Prázdniny jsou pro zdravotníky specifické. Mnoho Pražanů sice odjíždí na dovolené, ale jejich počty dorovnávají turisté.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám