metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Úterý, 13. dubna 2021. Svátek má Aleš.
Oranžerie na Pražském hradě | foto: Prazak - Wikimedia Commons

V nejkrásnější stavbě architektky Jiřičné na Pražském hradě zrají citrusy

  7:00
Znáte dobře Pražský hrad? Možná je jedno místo, kde jste ještě nebyli. Není tak známé jako jízdárna, obrazárna, katedrála či Vladislavský sál. Trochu stranou a zapomenuta stojí na rozhraní Královské zahrady a Jeleního příkopu Nová oranžerie, jedna z nejmladších, ale i nejzajímavějších staveb rozlehlého hradního areálu.

Návštěvníkům Hradu se tato stavba otevírá jen příležitostně, jako třeba nyní, kdy je uvnitř nově výstava citrusů. "V oranžerii návštěvníci nově uvidí více než 70 rostlin celkem sedmnácti odrůd citrusů, mimo jiné  pět odrůd citroníku, čtyři odrůdy limetek a tři odrůdypomerančů," popisuje mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Mezi rostlinami nechybí ani málo známý okrasný citrus cedrát, nazývaný též příznačně podle tvaru Buddhova ruka.

Nová oranžerie dokončená v­roce 2001 získala mnohá ocenění – je totiž zajímavým příkladem vstupu moderní architektury stylu high-tech do historického kontextu. Oranžerie vznikla v prostoru, kam ji pro císaře Rudolfa­II. navrhl jeho dvorní architekt Bonifác Wolmuth.  Architektkou unikátní stavby ve stylu high-tech je česko-britská architektka Eva Jiřičná. Do stavby je začleněn i zbytek původních renesančních zdí, Plečnikova kašna a­ Rothmayerova fontánka. Oranžerie má otevřeno denně od  12 do 18 hodin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Počet narušení pravidel je už obludný, naříkají strážci hor

vydáno 12. dubna 2021  19:00

„Až na vrcholky hor už vyjedu jenom já...“ Tak možná parafrázují píseň Věry Martinové ti, kteří nohy vyměnili za auto či jiné vozidlo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy