metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Nemocnice Na Františku | foto: Wikimedia

V Nemocnici Na Františku bude tu pohotovost i ARO

  17:20
Doby, kdy chtěla radnice Prahy 1 přenechat provoz Nemocnice Na Františku soukromníkovi, jsou už minulostí. Hlavní město a první městská část nyní připravují vznik Metropolitní nemocnice Na Františku, jejíž provoz by měla od 1. ledna 2020 převzít Praha. V její budově by se v budoucnu měly rozšířit poskytované zdravotnické služby. V plánu je třeba vybudování urgentního příjmu a lůžek pro ARO, přesun části pohotovostních služeb z městské polikliniky ve Spálené ulici či vybudování výjezdové stanice záchranné služby.

„Praha jako kraj dosud ve zdravotnictví nehrála důstojnou roli. To chceme změnit. Pražská záchranka příliš často nemůže předat své pacienty, protože v nemocnicích není volné místo. Vybudování urgentního příjmu a výjezdového stanoviště záchranky by přispělo k řešení tohoto problému,“ říká radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová s tím, že o obojím město jedná s ministerstvem zdravotnictví i pojišťovnami.

Na František se má přesunout noční pohotovost z polikliniky ve Spálené ulici. Pacienti se již nebudou v noci muset přesouvat z jednoho konce centra na druhý, tedy budou moci z pohotovosti rovnou na vyšetření v rámci jedné budovy. V plánu je obnovení lůžek pro anesteziologicko-resuscitační oddělení, nové lůžkové oddělení plastické chirurgie i zřízení pohotovostní lékárny s nepřetržitým provozem. „Pro lidi v centru to bude znamenat úlevu, že v noci nebudou muset jezdit až do Motola,“ dodává starosta Prahy 1 Pavel Čižinský. Nyní je v nemocnici celkem 139 lůžek.

Konec insolvence

  • Nemocnici sv. Alžběty v Praze 2 od začátku října převzal Konvent sester alžbětinek. Pro nemocnici se 106 lůžky, ambulantní péčí a 170 zaměstnanci tak skončilo čtyřleté období insolvence. 
  • Smlouva o koupi byla součástí reorganizačního plánu. Kupní cena se pohybovala mezi 45 a 50 miliony korun a celá bude rozdělena mezi věřitele.
  • Provoz nemocnice a léčebny dlouhodobě nemocných se konventu vrátil po přibližně sedmdesáti letech. Konvent již 300 let nemocniční areál na Albertově (kousek od Karlova náměstí) vlastní.

První městská část a hlavní město nyní vyjednávají o nejvhodnější majetkoprávní formě uspořádání. Obě strany totiž stále nemají jasno v tom, jak naloží s nemovitostmi nemocnice. Jasné je zatím jen to, že pravděpodobně zůstanou ve správě Prahy 1. Nikomu se totiž nechce do procesu zpětného převodu do rukou města, takzvaného odsvěření. Byl by příliš složitý. Ve hře je tedy například pronájem od radnice Prahy 1 či založení společného právního subjektu.

Nemocnici může provozovat také příspěvková organizace zřízená magistrátem, která nyní pro nemocnici řeší smlouvy s pojišťovnami a dodavateli, převod pracovně-právních vztahů a převzetí movitého majetku. O věci budou příští týden hlasovat jak pražští radní, tak zastupitelstvo. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek