metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.
Nemocnice Na Františku
Větší foto
Nemocnice Na Františku | foto: Wikimedia

V Nemocnici Na Františku bude tu pohotovost i ARO

10. října 2019  17:20 Filip Jaroševský Metro.cz
Doby, kdy chtěla radnice Prahy 1 přenechat provoz Nemocnice Na Františku soukromníkovi, jsou už minulostí. Hlavní město a první městská část nyní připravují vznik Metropolitní nemocnice Na Františku, jejíž provoz by měla od 1. ledna 2020 převzít Praha. V její budově by se v budoucnu měly rozšířit poskytované zdravotnické služby. V plánu je třeba vybudování urgentního příjmu a lůžek pro ARO, přesun části pohotovostních služeb z městské polikliniky ve Spálené ulici či vybudování výjezdové stanice záchranné služby.

„Praha jako kraj dosud ve zdravotnictví nehrála důstojnou roli. To chceme změnit. Pražská záchranka příliš často nemůže předat své pacienty, protože v nemocnicích není volné místo. Vybudování urgentního příjmu a výjezdového stanoviště záchranky by přispělo k řešení tohoto problému,“ říká radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová s tím, že o obojím město jedná s ministerstvem zdravotnictví i pojišťovnami.

Na František se má přesunout noční pohotovost z polikliniky ve Spálené ulici. Pacienti se již nebudou v noci muset přesouvat z jednoho konce centra na druhý, tedy budou moci z pohotovosti rovnou na vyšetření v rámci jedné budovy. V plánu je obnovení lůžek pro anesteziologicko-resuscitační oddělení, nové lůžkové oddělení plastické chirurgie i zřízení pohotovostní lékárny s nepřetržitým provozem. „Pro lidi v centru to bude znamenat úlevu, že v noci nebudou muset jezdit až do Motola,“ dodává starosta Prahy 1 Pavel Čižinský. Nyní je v nemocnici celkem 139 lůžek.

Konec insolvence

  • Nemocnici sv. Alžběty v Praze 2 od začátku října převzal Konvent sester alžbětinek. Pro nemocnici se 106 lůžky, ambulantní péčí a 170 zaměstnanci tak skončilo čtyřleté období insolvence. 
  • Smlouva o koupi byla součástí reorganizačního plánu. Kupní cena se pohybovala mezi 45 a 50 miliony korun a celá bude rozdělena mezi věřitele.
  • Provoz nemocnice a léčebny dlouhodobě nemocných se konventu vrátil po přibližně sedmdesáti letech. Konvent již 300 let nemocniční areál na Albertově (kousek od Karlova náměstí) vlastní.

První městská část a hlavní město nyní vyjednávají o nejvhodnější majetkoprávní formě uspořádání. Obě strany totiž stále nemají jasno v tom, jak naloží s nemovitostmi nemocnice. Jasné je zatím jen to, že pravděpodobně zůstanou ve správě Prahy 1. Nikomu se totiž nechce do procesu zpětného převodu do rukou města, takzvaného odsvěření. Byl by příliš složitý. Ve hře je tedy například pronájem od radnice Prahy 1 či založení společného právního subjektu.

Nemocnici může provozovat také příspěvková organizace zřízená magistrátem, která nyní pro nemocnici řeší smlouvy s pojišťovnami a dodavateli, převod pracovně-právních vztahů a převzetí movitého majetku. O věci budou příští týden hlasovat jak pražští radní, tak zastupitelstvo. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V Kolodějích se osvědčily takzvané špačníky, v Karlíně „bouda na špačka“

Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA -...
vydáno 18. října 2019  15:50

Odhozené nedopalky v trávě, na chodnících i v záhonech kolem stromů nejsou v hlavním městě ničím neobvyklým. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky rádi...  celý článek

Vyšší cena cigaret a alkoholu může posílit šedou ekonomiku

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 18. října 2019  9:59

Nový daňový balíček má nalít další miliardy do státní kasy. Vydělat mohou i podvodníci.  celý článek

Deskové hry zažívají comeback. Off-line hraní láká stále více lidí

Festival Deskohraní
vydáno 18. října 2019  5:34

Festival, kavárna, knihovna. Možností okusit kouzlo deskovek je mnoho.  celý článek

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám